פאשה – טעם תורכי אמיתי


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

"פאשה" היה תואר הכבוד הגבוה מכולם באיפריה העות'מאנית - ואך טבעי הוא שזה יהיה השם שיינתן למסעדה שמגישה מטעמים תורכיים אמיתיים, מלאי רגש, יצריות ויצירתיות.

התורכים עדיין כאן


האימפריה העות'מאנית החלה להתגבש בחלקה השני של המאה ה-13, כשנסיך צעיר, אמיץ ורב כישורים בשם עות'מאן הפך לשליט לאחר שאביו מת. בין המאות ה-15 ל-18 האימפריה ששורשיה בתורכיה של היום שלטה על חלקים נרחבים במזרח הים התיכון, בדרום מזרח אירופה (אזור הבלקן של ימינו) וגם בצפון אפריקה ובחלקו המזרחי של אזור הסהר הפורה. בארץ שלטה האימפריה עד למלחמת העולם הראשונה, וגם אם מאז היו כאן הבריטים ולאחר מכן נולדה מדינת ישראל, הרי שההשפעות התורכיות עוד לא התפוגגו לחלוטין.

כשמוסיפים לכך את העלייה מטורקיה לאחר קום המדינה - למעלה מ-50,000 איש - ואת המסורת הקולינרית הכל כך טעימה של המדינה המגשרת בין מזרח למערב ושל היהודים שחיו בה, אך טבעי הוא שגם מסעדות בתל אביב יציעו את מיטב מטעמי המטבח התורכי האותנטי.

קסמי המטבח האורפלי


במסעדת פאשה- השוכנת במתחם הסינמטק שוקק החיים בלב תל אביב (הכתובת המדויקת היא רחוב הארבעה 8 תל אביב) - התפריט והטעמים העזים מבוססים על המטבח האורפלי, כלומר זה של יהודי אורפה (Urfa). אורפה היא עיר בחלקה הדרומי מזרחי של תורכיה, לא רחוק מהגבול עם סוריה (אגב, יש הטוענים כי אור כשדים התנ"כית, המקום בו נולד אברהם אבינו, היא בעצם אורפה).

המטבח האורפלי, כיאה לכזה שהתפתח לאורך שנים רבות בקו התפר שבין תורכיה לסוריה, ממזג את שני המטבחים ונשען הן עם המסורת הקולינרית התורכית והן על זו החלבית.

בין המאפיינים העיקריים: תבלינים עזי טעם ובראשם הסומק, טאבון שלא רק משגר מאפים נימוחים אלא גם מהווה את לב ליבה של ההתרחשות, מנות שהן בעצם טאפאסים כך שאפשר ליהנות מארוחות מגוונות ולא מכבידות וססגוניות מבורכת. אגב, לשף המפורסם והמוערך חיים כהן שורשים אורפליים.

התפריט של פאשה


התפריט של המסעדה מורכב מסלטים, ראשונות, מנות עיקריות, תוספות וקינוחים.

בין הסלטים: סלט עגבניות ייחודי וסלט שקדים וכוסברה.

בין הראשונות: לחמה ג'ון, קובה חמוסטה, עלי גפן ממולאים, מחשיא חמוד (ממולא חמצמץ), עלי סיגר במילוי של בשר, קציצות כרישה ועוד.

בין המנות העיקריות: אורפה קבב, פרגית מהטאבון, תבשיל במיה ובשר, סטייק פרגית בפיסטוק וקשיו, ועוד.

בין התוספות: ירקות מהטאבון בטעם תורכי, תפוח אדמה נוסח איסטנבול, בורגול עם אטריות ואורז "מאלובה".

בין הקינוחים: קדאיף מהטאבון, סופלה וולקנו עם סורבה קוקוס וכן גלידת וניל עם עיטורי חלבה ורוטב סילאן.

בין השעות 12:00 ל-17:00 מוגשות במקום ארוחות עסקיות.

עיצוב שכולו קסם


המקום מככב גם ברשימות מסעדות רומנטיות בתל אביב, הן בזכות החוויה הקולינרית המרגשת - והרי רומנטיקה היא קודם כל רגש - והן בזכות העיצוב שלה, שכולו קסם תורכי ייחודי, עם קשתות מקומרות, עיטורים מסולסלים, קווים נקיים ונישות מלבבות.

שעות הפתיחה של המסעדה הן בימים ראשון עד חמישי, החל מ-12:00 ועד שאחרון הלקוחות יוצא אל הרחוב התל אביבי כשהוא שבע, שבע רצון ומסופק.

חוויה תורכית אותנטית אצלכם בבית


פאשה היא גם אחת מאותן מסעדות מומלצות בתל אביב לקחת מהן אוכל הביתה, ולחגוג על הטעמים התורכיים - ובעצם, ליתר דיוק, האורפליים - האותנטיים גם אצלכם בסלון. בימי שישי מתקיים במסעדה, החל מ-8:30 בבוקר ועד שעתיים לפני כניסתה של השבת מעין שוק של אוכן מוכן ולכל מי שמנצל את האופציה מובטח סופשבוע טעים במיוחד.

סופרה ראשון לציון
לחם בשר הרצליה אירועים חדש