Skip Navigation Linksראשי > סופרים קלוריות > ליאורה סופרת קלוריות> זולגות הדמעות מעצמן: בצל כצמח מרםא

זולגות הדמעות מעצמן


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מעבר להיותו פריט חובה במאכלים מסוימים –הבצל תורם לבריאות הלב, משפיע לטובה על יתר לחץ דם, יעיל כנגד כל צינוני החורף, וניתן לחבוש איתו פצעים. ליאורה חוברה, דיאטנית קלינית, מספרת על יתרונות הבצל כצמח מרפא. כתבה שלישית בסדרה

כתבה זו היא כתבה שלישית בסדרה על מזונות הנחשבים לצמחי מרפא.

הבצל הכל כך שכיח במטבחינו הוא צמח מרפא של ממש. דווקא ריחו וחריפותו, שאינם נעימים לכולם, קשורים באופן ישיר לתכונות הרפואיות שלו. הוא שייך למשפחת השושניים ומכיל תרכובת בשם אליצין, המכילה גופרית, והיא בעלת הריח והתכונות הרפואיות. תרכובות הגופרית השונות נשמרות בתוך הבצל, מופרדות זו מזו, והחיתוך שלו גורם למפגש ביניהן ולהווצרות החומרים המדמיעים. גם לאחר הבישול הוא שומר על חלק ניכר מהשפעותיו הבריאותיות.
הבצל, מסתבר, תורם לבריאות הלב - במחקרים שונים נמצא כי בצל משפיע לטובה על יתר לחץ דם. כמו כן הוא משפיע על רמות כולסטרול לאחר ארוחה שומנית. תכונה חשובה אחרת שלו היא השפעתו על מערכת הנשימה. הוא מתאים לכל צינוני החורף, נזלת, שיעול, ליחה. בראיה של הרפואה הסינית חריפותו מפוגגת את הליחה, מרחיבה את הסימפונות ומקלה על מעברי הנשימה. החומרים החריפים תורמים גם למניעת סרטן, ומחקרים מצביעים בינתיים על השפעה בעיקר בסרטן המעי הגס, סרטן הוושט וסרטן השד. בנוסף, עובד הבצל גם בשירות הקוסמטיקה, ומתאים גם לשימוש חיצוני בבעיות עור שונות. הוא בעל תכונות מחטאות (אנטיספטיות) ונוגדות זיהום ודלקת. גם על מתיחת העור הוא משפיע לטובה. ולכן מתאים גם לשימוש קוסמטי.

ספירת מלאי:
הבצל מכיל ויטמינים מקבוצה B החשובים לפעילות מערכת העצבים, אשלגן שתורם להורדת לחץ דם, ניאצין, וגם מגנזיום, החשוב למצבי סטרס ופעילות שרירית תקינה. בנוסף, מכיל הבצל שמנים אתריים, פלבנואידים, תרכובות גופרית ואליצין, לכל אלה תורמים לחלק מהפעילות הרפואית שלו. הבצל עשיר גם בקוורצטין, שהוא נוגד החמצון שנמצא בבצל לסוגיו, מנטרל רדיקלים חופשיים ובכך הוא עשוי לתרום למניעת תהליכי הזדקנות וסרטן. ובכל הנוגע לספירת קלוריות - 100 גרם בצל מכילים 36 קלוריות, וכמות קטנה של פחמימות. מכיוון שהכמות שאוכלים ממנו אינה גדולה, הרי שבאמת אפשר שלא להחשיב אותו במניין הקלוריות היומי.

רפואה עממית ותרופות סבתא:
ברפואת הצמחים ובכל שאר ענפי הרפואה המשלימה הבצל נחשב לבעל תכונות אנטיספטיות חשובות. יש לו פעילות נוגדת דלקות, חיידקים ווירוסים. הוא נחשב למשפיע לטובה על רמות כולסטרול ועל בריאות הלב. תרופות סבתא רבות מבוססות על בצל, והידועה שבהן היא טיפ לטיפול בפצעים: ניתן להניח בצל שנאפה בקליפתו על פצע מוגלתי ולחבוש למשך מספר שעות. הבצל יתרום לניקוז הזיהום מהפצע. מובן שלאחר מכן יש לחטא את הפצע ולחבוש לפי הצורך.
עם זאת, יש לזכור שלבצל אנרגטיקה מחממת, ולכן יש להגביל בכמותו בתפריטם של אלה הסובלים מחום. כמו כן, הבצל חריף, ולמי שסובל מכיב ודלקות בוושט ובקיבה הוא יכול לגרום לגירוי או צרבת. כל אלה יכולים לאכול אותו בצורתו המבושלת והפחות חריפה.

מיתוסים:
כאן המקום לנפץ את המיתוס, לפיו לחולי סוכרת אסור לאכול בצל בגלל תכולת הסוכר הגבוהה שלו. אמנם הבצל מכיל סוכר, אבל מכיוון שרובינו אוכלים ממנו כמויות קטנות, אין בכמות סוכר זו כדי להשפיע באופן משמעותי על רמות הסוכר בדם.

טיפים לשימוש בבצל:
• איך לרכוש ואיך לשמור: כדאי לגוון בסוגי הבצל – יבש, סגול וירוק. את הבצל היבש מומלץ לשמור במקום קריר, יבש וחשוך (כדי שלא ינבט). את הבצל הירוק כדאי לשמור במקרר עטוף בנייר סופג.
• איך מונעים את הדמעות: נסו לקרר את הבצל לפני החיתוך (אפילו במקפיא), ולהשתמש בסכין מקורר כדי להפחית את הדמעות.

ליאורה חוברה היא דיאטנית קלינית M.Sc., ומטפלת בתזונה סינית ובצמחי מרפא.