Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > מסעדות מומלצות> היכן ניתן למצוא מסעדה איטלקית מומלצת

מסעדה איטלקית מומלצת מארץ המגף


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

פוזילי, ריגטוני, קנלוני, פטוצ'יני, ניוקי, לזניה, פנצנלה, ארביאטה, פומדורו, טליאטה, טירמיסו, ג'לאטו - לפעמים נדמה שדי בשמות של המאכלים האיטלקיים כדי לגרות את בלוטות הטעם שלנו ולגרום לנו לרצות לחפש מסעדה איטלקית מומלצת.

אכן המטבח של ארץ המגף, על סוגיו השונים, הוא אחד האהובים בארץ אם לא האהוב ביותר ובכל רחבי ישראל פזורות שלל מסעדות איטלקיות החל מכמה מסעדות שף בתל אביב וכלה במסעדות ביתיות בצפון שמשלבות את הטעמים הים תיכוניים של טוסקנה והגליל.

המאפיינים של המטבח האיטלקי


ראשית, כדאי להזכיר כי כשמדברים על "מטבח איטלקי" מדברים בעצם על כמה סוגי מטבחים, שכן ישנם הבדלים בלתי מבוטלים בין המאכלים של דרום איטליה לבין אלו של צפון המדינה שהמציאה את האסתטיקה ואת תאוות החיים - כך למשל האוכל הסיצליאני יהיה לרוב מתובל יותר ואחד מחומרי הגלם הנפוצים בו הוא דגים ופירות ים, ואילו מאכלים מילאנזיים יכילו יותר מרכיבים שמנים. בכל מקרה אחד המוטיבים העיקריים של המטבח האיטלקי הוא עונתיות ושימוש בחומרי גלם מקומיים זמינים.

מאפיין נוסף של המטבח האיטלקי, ובהתאם של כל מסעדה איטלקית מומלצת, הוא ההשפעות המגוונות שלו: אמנם יש לו בסיס איתן הנשען על מסורת קולינארית ארוכת שנים, עוד מימי רומא העתיקה, אולם ניתן לזהות בו גם השפעות טורקיות, ערביות, יווניות וסלאביות. עוד כדאי לדעת כי תפריט ים תיכוני נחשב לאחד הבריאים ביותר אם לא הבריא שבהם - והנה לכם סיבה טובה נוספת לשים פעמיכם למסעדה איטלקית מומלצת כזו או אחרת.

מסעדה איטלקית מומלצת - טרטוריה, אוסטריה או ריסטורנטה?


באופן עקרוני נהוג לחלק את המסעדות האיטלקיות לשלושה סוגים: טרטוריה (trattoria), אוסטריה (osteria) וריסטורנטה (ristorante). הראשונה היא מסעדה פשוטה ובסיסית המגישה תפריט מצומצם במחירים סבירים. השנייה מציעה תפריט מגוון מעט יותר אך עדיין שומרת על פשטות והתמחות במספר לא רב מדי של מנות, ואילו השלישית היא כבר מסעדה לכל דבר ונועדה לא רק להשביע את האורחים אלא להעניק להם בילוי של ממש עם שירות מקצועי ותפריט עשיר.


בארץ ברוב המקרים החלוקה היא בהתאם למאפיינים הרלוונטיים עבורנו: למשל, מסעדות כשרות בתל אביב שמגישות אוכל איטלקי, מסעדה איטלקית צמחונית, מסעדות יוקרה איטלקיות, מסעדה איטלקית בירושלים וכו'.

לא פחות חשוב: היין והקפה


עבור האיטלקים, האמונים על הדולצ'ה ויטה, היין במהלך הארוחה והקפה בסיומה הם פקטורים חשובים לא פחות מהאוכל. גם בארץ כל מסעדה איטלקית מומלצת שמכבדת את עצמה מציעה תפריט יינות משובחים (כולל יינות הבית המוצעים במחירים אטרקטיביים על מנת לאפשר לקהל רחב ליהנות מהם ומהתוספת החשובה לכל ארוחה), וכן מצוידת במכונות קפה איכותיות במיוחד ובצוות מיומן כך שהאספרסו שחותם את החוויה יהיה מדויק, כמו באיטליה.

איך למצוא מסעדות איטלקיות מומלצות?


את הבאתו של המטבח האיטלקי לישראל נהוג לייחס בעיקר לשניים - מנה שטרום, שהחל את דרכו הקולינרית ב"דון אלפונסו" (מסעדה איטלקית מהוללת) ובארץ היה מעורב במסעדות רבות; ורפי אדר - קולנוען, מוזיקאי ואיש תרבות שהקים בשנת 1989 את "פרונטו", מסעדה שמככבת מאז היווסדה ברבות מבין הרשימות של מסעדות מומלצות בתל אביב, ובצדק.

מאז צצו מסעדות איטלקיות רבות בכל רחבי הארץ ולא תמיד קל לזהות מי מהן איכותית באמת. דרך אחת היא באמצעות המלצות של חברים שאתם סומכים על טעמם, ודרך אחרת היא פשוט לגלוש לאתרי המסעדות האיטלקיות השונות ולהתרשם מהתמונות והתפריט (ובמקביל לתת לאינטואיציה לקחת חלק בהחלטה).

סופרה ראשון לציון
לחם בשר הרצליה אירועים חדש