מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > מסעדות מומלצות> סיור העמותה לתיירות תל אביב בעג'מי ומסעדות ביפו

מטיילים בעג'מי


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

שירלי רחמים מצטרפת לסיור המודרך של העמותה לתיירות תל אביב: "עג'מי – שלוש דתות, אלוהים אחד". מתחילים בגלידה אנדרי וחוזים באדריכלות מגוונת ובבית השגריר הצרפתי וגם אוכלים חומוס. ומי שרעב – יש הרבה מסעדות ביפו

שכונת עג'מי נמצאת מרחק נגיעה מהבית שלי ביפו, וככל שהיה נדמה לי שאני מכירה היטב את הסביבה, הספיק סיבוב קטן באזור כדי שאגלה כמה טעיתי. ביום שישי בבוקר פגשנו את חברי קבוצת הסיור המודרך של העמותה לתיירות תל אביב, ויצאנו לדרך.

התחלנו בגלידה אנדרי הוותיקה והמהוללת, לפני שהמשכנו הלאה. מדריכה חייכנית בשם דורית סדובסקי רתמה אותנו בדרכה המיוחדת למשימה, ולמרות השעה המוקדמת, היינו כולנו במצב הקשבה.

יש הרבה קסם בשכונת עג'מי ביפו, ובעיניי הוא נובע בעיקר מהעובדה שמצליחים לגור בה יחד, בשטח די קטן, מוסלמים, נוצרים ויהודים, ועוד לקיים יחסי שכנות טובים באופן יחסי. מתוך 3,000 התושבים בשכונה, הרוב הוא מוסלמי, כ-30% הם יהודים ועוד 10% נוצרים, אך התמהיל משתנה מעת לעת.

כבר בתחילת הסיור, למראה מבנים צבעוניים, עולה זנב של ניחוח אירופאי. אז אנחנו מגלים שבתקופה שהם נבנו, עוצבו חלקם בהשפעת אדריכלים גרמנים תקופתיים. היום רחובות השכונה שקטים ורגועים ברובם, למעט כדרור מזדמן של ילדים באחת החצרות.

בפינה אחרת בשכונה הגענו למקום שבו שכן בעבר השוק של עג'מי, שאליו היו מגיעים כל תושבי האזור לקנות את מרכולתם. כיום, מתברר, זהו שטח פנוי שמיועד לבנייה של שכונה דתית. רגע לפני שאנחנו מגיעים לקפה אנטון המיתולוגי, אנחנו עוברים בסמוך לבית השגריר הצרפתי המרשים ביופיו ועטור ההיסטוריה. אנחנו אמנם זכינו לראות אותו רק מבחוץ, אבל גילינו שהוא נבחר לא פעם לאחד ממאת הבתים היפים בארץ.

בקפה אנטון שברחוב קדם, שנוסד בשנת 1888, עצרנו לקפה מהיר וגם רכשנו קפה שחור עם הל שנטחן ממש בשבילנו במקום. עוד ברחוב קדם, שהוא הציר המרכזי של השכונה, עברנו במסגד עג'מי שעל שמו היא קרויה. זהו מבנה בן שתי קומות, שבקומה הראשונה שלו פועל גן ילדים. נראה שהמקום, שמזוהה עם קברו של שייח' אברהים אל עג'מי, אחד מבני לווייתו של הנביא מוחמד, נמצא היום בשיפוצים.

בהמשך השכונה וככל שצועדים דרומה משתנה נוף הבתים, ועיצובם נראה מודרני יותר. נראה שהדבר היחיד שיציב ואיתן הוא הנוף המפעים ביופיו של הים לאורכה של הדרך. רגע לפני סיום אנחנו מספיקים להביט מבחוץ על כנסייה אחת מתוך רבות השוכנות ביפו, להצטלם שוב ושוב עם הנוף המשכר וכבר אנחנו מגיעים ליעד הסופי - אבו חסן - שם אנחנו נפרדים מכולם ושוקעים לתוך צלחת של חומוס משובח.

יפו משתנה בכל יום, ומי שמבקר או מגיע לארוחה בנמל מוזמן להמשיך קצת דרומה אל שכונת עג'מי המעניינת.

רעבים ביפו?

מסעדת באבאי שוכנת ברחוב קדם 123 ביפו, על מצוק שממנו נשקף הים. היא מסעדה יפואית אותנטית שמגישה דגה ים תיכונית טרייה עם שפע של ירקות טריים, שמן זית, מבחר רב של מאזטים ואוויר של ים.

ובהמשך למסעדות הדגים בחלק הזה של העיר, תמצאו ברחוב קדם 83 (העגור 5) את מסעדת הזקן והים, מהמפורסמות ביפו. גם היא מציעה דגים, פירות ים, בשרים וסלטים טריים תוך שהיא מביטה לעבר הים התיכון.