סודותיו של הבריסטה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

    איך מכינים אספרסו מקצועי בתנאים ביתיים? איך מקציפים חלב לקפוצ'ינו בלי מכונת קיטור ומה צריך לעשות לקפה הפילטר לפני ששופכים עליו את המים הרותחים כדי שיצא במיטבו? אבנר מירב חושף את הסודות הכי שמורים של הבריסטות למען מי שחולמים להפוך את הסלון שלהם לבית קפה מהסוג האישי

מי מאיתנו חובבי הקפה, לא חלם על חוויית קפה ביתי שלא נופלת מזו שאנו משלמים בעבורה בבית הקפה המקומי? לרובנו, אספרסו זהוב וריחני, קפוצ'ינו קטיפתי או אפילו קפה פילטר מלא בארומה משכרת הינם חוויות השמורות לזמן הבילוי בבית קפה. מי שמכיר את הטורים שלי, יודע שאינני פוסל ואפילו מעודד את חוויית הקפה הביתית ולכן החלטתי הפעם לעזור לכם להתאים את האביזרים הנכונים להכנת הקפה בבית.

האספרסו הוא משקה מאוד ייחודי כמו גם האנשים ששותים אותו. יש את אלו שמשתמשים בו כזריקת מרץ מרוכזת ויש כאלה שבשבילם אותם 30 מ''ל של תמצית קפה הינם עונג צרוף. אם אתם נמנים על חובבי האספרסו הטהור, כדאי שתהיה לכם מקינטה על השיש. המקינטה היא האמא של מכונת האספרסו המודרנית, מדובר במתקן פשוט הדומה לקומקום העובד בעיקרון של הזרמת מים רותחים בלחץ דרך כמות מדודה של קפה. הקפה שהמקינטה מפיקה הוא ברוב המקרים חם יותר ומר יותר מהאספרסו שמופק במכונת אספרסו, אבל כאשר מתרגלים אליו, הוא הופך כל בוקר לטקס מהנה של הכנת קפה. את המקינטה אפשר לרכוש בגדלים משתנים, הנעים מהפקת שני ספלי אספרסו ועד 12. בין המקינטות המודרניות יותר הקיימות בשוק, יש כאלה שעובדות על חשמל (בניגוד למקינטה המסורתית שמניחים על הכיריים), מקינטות עם משקולת לחץ שמפיקות קפה פחות מריר ועם ''קרמה'' וישנן אפילו מקינטות שמתחברות למצת הרכב.

הקפוצ'ינו, אותו משקה המורכב מחלב קטיפתי מוקצף ואספרסו, הוא המשקה הפופולארי ביותר בבתי הקפה. אבל יש שתי דרכים להכין קפוצ'ינו גם בבית, האחת היא לשלב בין מקינטה טובה למקציף חלב ידני והשניה, לרכוש מכונת אספרסו ביתית.
השילוב בין המקינטה למקציף החלב הוא הפתרון הזול מבין השניים, אך עדיין יש ביכולתו להפיק קפוצ'ינו מוצלח. מקציף חלב הינו מוצר פשוט יחסית וגם אותו ניתן למצוא בכמה גרסאות. ישנם מקציפים ידניים הנראים כמו מאוורר כיס שמקציפים את החלב בתוך כוס וכשמשתמשים בהם עדיף לחמם קודם את החלב במיקרוגל. עוד סוג של מקציף חלב הוא זה המורכב ממיכל ובוכנה. ממלאים את המיכל בחלב, מעלים ומורידים את הבוכנה במהירות ונותר קצף סמיך. אם אתם מעוניינים לרכוש מכונת קפה ביתית, כדאי לקרוא את הכתבה ''אספרסו הביתה'' שנמצאת בארכיון הכתבות במדור זה.

קפה הפילטר הוא בין השיטות המוקדמות ביותר בעולם להכנת קפה, יש לו גרסאות רבות הכוללות שמות מוזרים כגון: פרקולאטור, פלאנג'ר, קוואדור דה-קפה ועוד. בסך הכל מדובר בשיטה של ערבוב מים חמים עם קפה טחון וסינון הקפה הנוזלי לאחר החליטה. למרות שישנם כאלו המזלזלים בקפה פילטר, זוהי צורה שבהחלט מוקבלת על אניני הקפה ואפילו על מקצוענים בטעימות קפה. אם אתם אוהבים קפה פילטר, אני ממליץ שתרכשו פלאנג'ר. פלאנג'ר הוא מכשיר הבנוי, בדומה למקציף חלב, ממיכל ובוכנה. ממלאים את המיכל בקפה ומים, הקפה נחלט והבוכנה מסננת את גרגירי הקפה כאשר דוחקים אותה למטה. כאשר מפיקים קפה פילטר, מומלץ להרטיב את הקפה במעט מים קרים לפני ששופכים עליו מים רותחים.

ישנן עוד דרכים רבות מספור להכין קפה טוב בבית, הרי כל אחד אוהב את הקפה שלו בצורה שונה, וקפה נמס או בוץ בהחלט אינם משקאות הקפה הביתיים היחידים. למעשה, בשביל להפיק קפה טוב במטבח הביתי, לא צריך יותר מציוד בסיסי ולא יקר. בהשקעה מינימאלית תוכלו להכין לעצמכם בבית קפה כמו שצריך ולהתמוגג יותר ויותר מכל ספל.