מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

מעדנים לבנונים בהיאם ( נבילה ) בחיפה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

לא כל יום זוכה חברתי לכזו הפתעה, בייחוד לא ממני. אספתי אותה מהעבודה והזמנתי אותה לאכול משהו לא מוכר לה. שמעתי על מסעדת ''היאם'', המוכרת יותר לכולם כמסעדת ''נבילה'', ונמצאת באזור המושבה הגרמנית סמוך לגנים הבהאים. מסעדה משפחתית המגישה אוכל ביתי ממיטב המטבח הלבנוני. על מנת להיות כנה לחלוטין...אני לא מומחה לאוכל לבנוני.

כשהגענו למקום התברר כי לא לחינם, מכונה המקום מסעדה משפחתית, ב''היאם'' עובדים האב, שני בניו, האם וגם הדודה. בכניסה זכינו להכיר את אחד הבנים ,סמי, שהוביל אותנו כלאחר כבוד לויטרינה, דרכה ניתן לצפות במטעמיהן של הטבחיות, האחראיות על הבישול, האם והדודה. קיבלנו הסבר קצר על מגוון המנות והזמנו. בזמן ההמתנה עלו מהמטבח, שנראה כמו מטבח ביתי עם מגע ידה של אישה, ניחוחות של האוכל המתבשל לו ע''י האם והדודה.
ניכר היה לעין כי בהיאם ( נבילה ) מרבית הסועדים הנם לקוחות קבועים, מכל הגילאים ושכבות האוכלוסייה, מסוג המקומות השכונתיים, בהם המגישים מכירים את הלקוחות ויודעים בדיוק מה הם אוהבים.
תוך זמן קצר הגיעו המנות. אני הזמנתי עוף ממולא באורז וצנוברים, קבב ערבי, קובה ממולא בשר ותפוחי אדמה מתובלים. מנה טעימה ונדיבה ביותר, שעל אף גודלה, לא היה לי כל קושי לסיים.
ניתן היה לחוש בטעם את המאמץ שהושקע בכל מנה.

חברתי הזמינה מוסקה ממולא בשר, מג'דרה, עלי גפן וקבאב מבושל בטחינה, המוכר למביני עניין כסנייה. ואפילו היא, למרבה הפלא, הצליחה לסיים.
האוכל היה מצוין, ונהנינו מאוד גם מהשירות האישי והמסור של בני המשפחה.

לאחר שסיימנו, וגם טעמנו זה ממנתה של זו ( ולהיפך ), סמי הצטרף אלינו, לסיבוב של קפה שחור וקינוחים וסיפר לנו את סיפור המסעדה.
המקום נפתח ב- 1978 ונקרא על שם הדודה, נבילה. אבי המשפחה מופקד על ניהול העסק, וגם תורם את חלקו במטבח בהכנת החומוס המפורסם של המסעדה והקינוחים המצוינים. מדי יום הוא משכים ויוצא ב- 4:00 בבוקר על מנת להספיק לרכוש את המצרכים הטריים להכנת האוכל בו הוא מתמחה.
לאחרונה הוחלט במשפחה לפתוח גם בשבתות, בהן יוכנו בנוסף לאוכל המסורתי, גם שישליקים על האש.
הארוחה לא הייתה יקרה כלל, ולחלוטין לא הייתה מדד לטיב האוכל. חברה שלי שהפכה חסידה נלהבת, החליטה שחייבים לחזור בשבת, כדי לטעום את השישליקים, ואת המנות המיוחדות של שבת , כמו האוסובוקו המפורסם של המקום, שוק של בשר לבן מתובל במיטב תבליני המטבח הלבנוני.

הדבר היחיד שלא הבנתי מדוע האוכל נקרא אוכל ביתי. אני באופן אישי, לא מכיר הרבה בתים בהם מבשלים כל כך טוב . מבחינתי האוכל היה גורמה!

תל אביב 1 , חיפה
טלפון: 04-8521792