ה-14 בקפברואר


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 מה הקשר בין הולנטיינז דיי לקפה? הבריסטה אבנר מירב הצליח להמציא תיאוריה שמסבירה את הפופולאריות של שניהם. רמז: השפעתם על החשק המיני

ביום שלישי הקרוב, ה-14.2, ייחגג חג האהבה הנוצרי, ''יום ולנטיין הקדוש''. כמו הרבה חגים אחרים, גם זה כבר מזמן נחגג באופן אזרחי וידוע גם כ''יום האהבה''. מדוע מייחסים ל-14 בפברואר את התואר ''יום האהבה'' ואיך זה מתקשר לקפה? תסמכו עליי שמצאתי הסבר לשניהם.

ב-14 בפברואר, 262 לספירה, הוצא להורג ולנטיין הקדוש, כומר שהתגורר ברומא. באותה תקופה, עמד בראש האימפריה הרומית הקיסר קלאודיוס, שהוציא כרוז הקורא לגברים להתנדב לצבאו. משום שההיענות היתה מועטת, החליט קלאודיוס לאסור על נישואין, בטענה שלגברים נשואים יש פחות רצון להתנדב לצבא וככל שיהיו יותר רווקים, כך יתנדבו יותר גברים לשרת. הכומר ולנטיין, שהתנגד לצו, החליט להמשיך ולהשיא זוגות צעירים במחתרת והתמיד בכך עד שנתפס ונאסר. הוא הוצא להורג בתאריך האמור וכאשר קודש לוח השנה הגרגוריאני, הוחלט על ה-14 בפברואר כ''יום ולנטיין הקדוש''. הכנסייה הקתולית טוענת עד היום שבתאריך האמור, בוחרות הציפורים את בני ובנות זוגם להמשך השנה ולכן, זהו יום מבורך להתחיל בחיזור חדש או לחזק קשר קיים עם מתנות ומכתבי אהבה.

גם בין הקפה לקהילה הנוצרית ישנו סיפור אהבה שמתחיל באיסור, אבל נגמר באהבה גדולה. הקפה החל להתפשט באירופה במאה ה-15. כאשר הגיע הקפה לאיטליה, החליטה הכנסייה הקתולית לאסור את השימוש בו, משום שהוא נצרך על ידי מוסלמים ומכאן שזהו משקה של כופרים. באזכורים נוצריים מוקדמים אף מתייחסים לקפה כ''משקה השטן''. האפיפיור קלמנט ה-8 החליט לבדוק בעצמו את התופעה וביקש שיביאו לו לטעום מן המשקה. האפיפיור התאהב במשקה וקידש אותו על מנת שגם בני הקהילה הנוצרית יוכלו ליהנות מטעמו. עד היום, איטליה מהווה מקום עליה לרגל, לקתולים שמבקרים בוותיקן ולחובבי קפה, שמבקרים בכמה שיותר בתי קפה איטלקיים.

הפגישה הראשונה מתרחשת הרבה פעמים על כוס קפה, והמשפט ''רוצה לעלות אליי לקפה'' כבר שגור בפי כל. אך האם ידעתם שישנו גם הסבר מדעי המקשר בין קפה ואהבה?. במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת ''סאות'ווסטרן'' בטקסס, בחנו את השפעת הקפאין על הורמונים נקביים. במסגרת המחקר, הוזרק קפאין לגופן של עכבריות מעבדה ונמצא שהחשק המיני של אותן עכבריות עלה, גם בנכונותן להזדווג עם זכרים וגם בכך שזמן קצר אחרי האקט, הן חזרו לבן זוגן בתקווה ל''סיבוב שני''. אז אם הדייטים שלכם ל''ולנטיינ'ס דיי'' אומרים לכם שהם מעדיפים לצאת לבית קפה, אל תאמרו נואש, יכול להיות שדווקא הקפה הוא זה שיעזור לכם להפוך את ה-14 בפברואר הקרוב ליום אהבה אמיתי.