לחם בשר הרצליה

ספר התה השלם


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 ספר על תה נשמע לכם משעמם? מרדים? חיוור ותפל? ספר התה שכתב אהוד גונן הוא ספר עיון שפשוט כיף לדפדף בו, לשלוף מידע טריוויה משעשע ולתת לתמונות לקחת אתכם ל''קפיצה קטנה בחו''ל'' ועוד במקומות האקזוטיים שבהם מגדלים תה

תה, מאת אהוד גונן, הוצאת כרמל-ירושלים והוצאת משרד הביטחון, 118 שקל.

אהוד גונן כבר הספיק לעשות כמה דברים בחיים. הוא דיג מקצועי בעל חגורה חומה בג'ודו, שהיה גם ברמן, סקיפר יאכטות ושומר סף במועדוני לילה ובין לבין גם יועץ כלכלי, דיפלומט בשירות החוץ ומרצה באקדמיה. עכשיו הוא מוסיף לרשימה המכובדת הזאת גם את התואר סופר.

הספר שכתב גונן הוא על תה. נשמע משעמם? מרדים? חיוור ותפל? אז זהו, שלא. מדובר בספר עיון שהוא קודם כל מעוצב להפליא (חוה מרדכוביץ, כפיר מלכא), מאלו שפשוט כיף לדפדף בהם ולהרגיש קצת בחו''ל ועוד במקומות האקזוטיים שבהם מגדלים תה. גונן מגיש פה תחקיר שראוי לדוקטורט (רצוי מאיזו אוניברסיטה בריטית עם שם בניחוח ארל גריי). על פני 155 עמודים הוא מספר על ההיסטוריה והמסחר בעלי תה, על בוטניקה וגננות תה, על סוגי התה הסיני המסורתי, על טעמים וניחוחות שונים של תה, מפרט את תהליכי הייצור של התה לסוגיו, מספר על כלים לתה ועל טקסי תה בתרבויות שונות בעולם, על הקשר בין תה ורפואה ואפילו על שיטות לקריאה בתה. הנה פרק קצר לדוגמא.

כוס התה המושלמת של ג'ורג' אורוול, מתוך הספר ''תה''

הסופר ג'ורג' אורוול היה חסיד תה נלהב. על ספריו המפורסמים נמנים ''חוות החיות'' ו-1984. פחות מוכר הוא מאמרו של אורוול בעיתון הבריטי Evening Standard מ-1946, בו תיאר את צורת הכנתו של מה שהוא לטעמו ''ספל התה המושלם''.

11 הכללים של ג'ורג' אורוול להכנת ספל תה:

1. תה שחור עדיף על פני תה סיני. לדברי אורוול אינך מרגיש חכם או חזק יותר אחרי ששתית תה סיני. לא כך הדבר לגבי תה שחור.
2. שתה כמויות קטנות של תה. יש לשתות מקנקן ולא מכלי חיילים (מיכל מים חמים או תה שהיה מקובל בזמנו בצבא ובבנייני ציבור). על הקנקן להיות עשוי חרס ולא מתכת, המותירה טעם לוואי בתה.
3. יש לחמם היטב את הקנקן לפני מזיגת המים. אורוול העדיף לחמם את הקנקן ישירות מעל האח ולא על ידי מזיגת מים חמים פנימה כפי שמקובל בטקסי התה המסורתיים ביפן ובסין.
4. שתה תה חזק. ספל תה חזק אחד שקול, לדברי אורוול, ל-20 ספלים חלשים. אורוול מציין כי הוא נהג לעשות את התה, ברבות השנים, חזק יותר ויותר.
5. יש לצקת את המים החמים ישירות על העלים. אין להשתמש במסננת או בשקיקי תה. לטענת אורוול, אם עלי התה אינם חופשיים בקנקן, לעולם לא ייחלטו באופן מלא.
6. יש להשתמש במים בדיוק בטמפרטורת הרתיחה כדי לחלוט עלי תה שחור. לכן יש להביא את הקנקן אל הקומקום ולא להפך. מכיוון שאורוול הרתיח את המים על אש גלויה, הוא המשיך להחזיק את הקומקום על הלהבה תוך כדי מזיגת המים לקנקן התה.
7. לאחר מזיגת המים יש לנער קלות את הקנקן או אף לערבב פעם אחת את המים עם העלים על מנת להבטיח חליטה מלאה ואחידה של כל העלים.
8. יש לשתות את התה בכוס גבוהה ולא רחבה. כך נשמרת הטמפרטורה של התה לאורך זמן רב יותר.
9. במידה ומוסיפים לתה חלב, יש להשתמש בחלב ללא קרם (ללא שומן). חלב שמן מדי יקנה לתה טעם לוואי.
10. יש למזוג קודם את התה לכוס ואחר להוסיף את החלב (מרבית האנשים בבריטניה מזגו קודם את החלב).
11. תה שחור שותים ללא סוכר! לדברי אורוול, על תה, בדומה לבירה, להיות בעל טעם חזק ואופייני.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש