קפה נמ(א)ס


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 את טורו הפעם מקדיש הבריסטה אבנר מירב לקפה נמס, קפה ירוד ומעורר סלידה לטענתו, שמשום מה התחבב מאוד על הישראלים

הקפה הנמס הוא אבן פינה בתרבות הקפה הישראלית. לא פעם יוצא לנו לשבת בבית הקפה המקומי ולראות אנשים מזמינים קפה נמס או ''נס על חלב''. ברוב הרשתות הגדולות, אלו שמתיימרות להוביל את הסצנה, כבר לא מוכרים קפה נמס או קפה בוץ. רשתות אלו מציעות למכירה רק משקאות קפה על בסיס אספרסו, בטענה שקפה נמס וקפה בוץ אינם משקאות קפה המוכנים בסטנדרטים מספיקים, טענה שאני מסכים איתה לגמרי.

אז מהו בעצם הקפה הנמס? קפה נמס או ''אינסטנט-קופי'' בלעז, הינו פרי מוחו של כימאי יפני-אמריקאי בשם סאטורי קאטו, שב-1901, פיתח תהליך שבו מייבשים קפה נוזלי מוכן וטוחנים אותו לאבקה. לאבקה שהתקבלה צריך היה רק להוסיף מים רותחים עלמנת שיתקבל משקה קפה מהיר וקל להכנה. ב-1906 פיתח הכימאי הבריטי ג'ורג' קונסטנט וושינגטון את המכונה הראשונה בעולם המייצרת את הקפה הנמס באופן תעשייתי והחל לשווק את מותג הקפה הנמס הראשון בעולם, ''Red E Coffee''.

הטכניקה של ייבוש בחום היתה השיטה היחידה להכין קפה נמס עד 1938, השנה בה פיתחה חברת נסטלה את שיטת ה''ייבוש בהקפאה''. בשיטה זו, הקפה הנוזלי מוקפא בטרם מייבשים אותו ומשום שהוא בעצם עובר ממצב מוצק (קפה נוזלי קפוא) למצב מוצק אבקתי, טעמי הקפה נשמרים יותר. כך נוצר המותג ''נס קפה'' שהוא מילה נרדפת לקפה נמס עד עצם היום הזה.

ובכל זאת, אניני הקפה מגלים סלידה גלויה מקפה נמס ובצדק. שיטת המיצוי המדויקת ביותר לקפה כיום היא האספרסו. אספרסו נוצר כאשר מים חמים (לא רותחים, עד 95 מעלות צלסיוס) עוברים בלחץ דרך כמות מדודה של קפה ויש לשתות אותו תוך כמה דקות בטרם יתחיל להתחמצן ולאבד מטעמו. קפה נמס הינו האנטיתזה לאספרסו, משום שעד שקיבלנו את התוצר המוגמר בספל שלנו, הקפה כבר עבר חליטה אחת וחשיפה לחום גבוה, כך שהקפה בעצם כבר ''מיצה את עצמו'' לחלוטין. בנוסף, הקפה הנמס מופק בדרך כלל מקפה רובוסטה, הנופל באיכויותיו מקפה ערביקה וכל תערובות האספרסו מכילות לפחות 51% ערביקה.

בישראל, צריכת הקפה הנמס אמנם בירידה, אך עדיין שותי הקפה הנמס עולים במספרם על שאר צרכני הקפה. אפילו בתוך קטגוריית הקפה הנמס, ישראל היא המדינה היחידה שבה המותג המוביל בשוק הוא קפה אבקתי (בניגוד לקפה מגורען או מיובש בהקפאה). בתי הקפה בארץ עדיין מציגים קפה נמס כאפשרות לגיטימית בתפריט ורבים הלקוחות שמזמינים אותו. אני משוכנע ששליטתו של הקפה הנמס בשוק אינה נובעת מבורות אלא מתוך הרגל. אפילו יצא לי לשמוע מישהי בבית קפה מזמינה: ''נס קפה, אבל לא מגורען אלא מהאבקה, המעפן''.