קפה ירוק


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

   אבנר מירב מקופישופ אונליין מסביר הפעם למה כדאי להעדיף קפה אורגני. רמז: לא רק בגלל הטעם

בין הטרנדים הבריאותיים השונים שצצו במהלך השנים האחרונות, הטרנד ה''אורגני'' תפס מקום של כבוד לצד תפיסות תזונתיות אחרות כמו ''דל-שומן'' או ''100% טבעי''. כאשר מוצר מזון מסוים מתהדר במילה ''אורגני'', הכוונה היא שכל רכיבי המוצר גודלו בשיטות שלא כוללות כימיקלים, לא משלבות הנדסה גנטית ולא מזהמות את הסביבה. ברשימת המוצרים ההולכת וגדלה הזו נמצא גם הקפה.

למה בכלל קפה אורגני?
גידול אורגני באופן כללי לא מסכן את הסביבה ויש שיטענו שהוא אף עוזר לה משום שבתהליכי החקלאות האורגניים, נוצר דשן טבעי (קומפוסט) אשר הופך את השימוש בחומרים מזיקים כמו דשן כימי ללא נחוץ. בנוסף, העובדה שלא נעשה שימוש בחומרי הדברה רעילים מונע בעיה רצינית שקיימת בעולם מטעי הקפה – בעיית זיהום המים. קפה חייב לצמוח במקום גבוה, לכן נוצר מצב שכפרים שסומכים על מי גשמים ונחלים אשר זורמים במורד ההר מקבלים מים מאוד מזוהמים משום שהזרם הזדהם במטע הקפה כבר במקורותיו הגבוהים .

גידולים אורגניים הם בדרך כלל פרי יוזמתם של אנשים הדואגים לאיכות הסביבה או כאלו שמבינים שזהו הטרנד הנוכחי השולט. אך כאשר מדובר בקפה אורגני, לא זה המצב. מרבית גידולי הקפה בעולם מרוכזים במדינות עולם שלישי, מדינות לא מפותחות טכנולוגית. במדינות אלו, חומרים כמו דשן כימי ורעלי הדברה אינם זמינים במחיר זול באופן יחסי. לכן, עם הזמן, סיגלו לעצמם בעלי המטעים שיטות שימוש במדבירים טבעיים (כמו ציפורים למשל, אשר אוכלות את החרקים המזיקים) ודשן אורגני. בשנים האחרונות, הבינו פתאום בעלי המטעים הללו שאם יקבלו חותמת מארגון כלשהו שהם אכן משתמשים בשיטות אורגניות, יוכלו להרוויח יותר כסף על הקפה מבלי לשנות את דרך הפעילות של המטע כלל.

בארץ, קיימים כבר שנים מותגים שונים של קפה אורגני, אך מומחי הקפה מאמינים שהמהפכה טרם התחילה. בקרוב מאוד כשהמודעות הציבורית לנושא תגבר, יהפוך גם הקפה האורגני לחלק מהעולם הזה. ההיגיון שאמור להנחות את צרכן הקפה האורגני הוא כזה: אם כבר נהנים מקפה טעים למה לא להרגיש תוך כדי שאנו גם עוזרים להציל את אמא אדמה?.