אפ-גרייד קפה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

   יש אנשים שמתקבעים על דרך הכנת הקפה שלהם, טוען אבנר מירב בצער. הוא עצמו יוצא בכל בוקר להרפתקה חדשה ומנסה להכין את הקפה בדרכים מקוריות. עם השנים צבר רשימה ארוכה של טיפים לשדרוג הקפה הביתי ואת מדורו הפעם הוא מקדיש להם.

צרכן הקפה הממוצע שותה לפחות שני ספלי קפה ביום. רובנו שותים קפה בבית וכמעט אצל כולנו יש במקרר, בארון או בפריזר צנצנת או שתיים של קפה כלשהו. בוץ, נמס, פילטר, קפה טחון למקינטה או למכונת אספרסו, כל אחד והמשקה שלו. באופן אישי אני נהנה לגוון מדי פעם ומכין את קפה בצורות חדשות. תוך כדי ניסיונות, אני מצליח לשדרג את הקפה היומי שלי ולהפוך אותו לחוויה אישית. הנה כמה טיפים לשדרוג הקפה הביתי.

קפה בוץ
הקפה הנצרך ביותר בארץ. מיכאל דק, מנחה ''מקבילית המוחות'' לשעבר ומומחה קפה לא מבוטל הגדיר אותו פעם כך: ''תמצית העינוי הנקרא 'קפה בוץ' היא גרגירי קפה כתושים לגודל מתאים לאספרסו, מתחזים לקפה טורקי ומטופלים כמו קפה נמס''. בסיס הסלידה בקהיליית הקפה מקפה בוץ היא העובדה שעצם ההכנה שלו הורסת את הקפה הטחון. קפה נהרס בטמפרטורה הגבוהה מ-95 מעלות צלסיוס, לכן מזיגת מים רותחים על הקפה פשוט שורפת אותו. לכן, לשדרוג קפה הבוץ, אני מציע למזוג מעט מים קרים על הקפה הטחון ולערבב כך שיווצר ''בוץ'' לפני שנוסיף את המים הרותחים.

קפה פילטר
כשאני אומר ''קפה פילטר'' אינני מתייחס לאותה טפטפת אמריקאית שמשאירה את כל מה שטוב בקפה בתוך הפילטר ויוצקת לנו מים מלוכלכים לתוך קנקן, אלא לקפה הנרקח ב''פלנג'ר'' (הקרוי גם ''בודום'' או ''פרנץ' פרס''). מדובר בפילטר המורכב ממיכל שקוף שדרכו מעבירים בוכנה עם מסננת. כמו בקפה בוץ, כדאי להרטיב את הקפה הטחון במעט מים קרים לפני מזיגת המים הרותחים על מנת למנוע 'שריפה' של הקפה. עוד טיפ הוא לזכור לערבב את הקפה לפני שמורידים את הבוכנה של הפילטר. בנוסף, גיליתי שקפה חד זני בדרך כלל יוצא במיטבו בשיטת הכנה זו.

אספרסו במקינטה
על מנת להכין קפה במקינטה יש להשקיע זמן רב יותר בהכנה מאשר בשיטות שהזכרנו עד עכשיו, לכן כדאי שהתוצאה תצדיק את המאמץ. אם אתם שותים את הקפה מקינטה שלכם ממותק, אני מציע לשים את הסוכר במים בחלקה התחתון של המקינטה לפני שתשימו אותה על הגז, זה יוצר מתיקות פחות אגרסיבית. בנוסף, דווקא למקינטה הייתי ממליץ על תערובת המכילה קצת רובוסטה, על מנת שתיווצר קרמה יותר עשירה. דרך אגב, ב''פלנג'ר'' מהפסקה הקודמת, ניתן להקציף באופן לא רע בכלל ובשילוב עם האספרסו של המקינטה, יוצא קפוצ'ינו חביב ביותר.

מכונות אספרסו
ישנן אינספור דרכים לשדרג את חוויית האספרסו. אחת הדרכים, שחשובה מאוד לדעתי, היא לקנות מטחנה, כי אין כמו אספרסו שהופק מקפה שנטחן זה עתה. המטחנה מאפשרת גם שליטה טובה יותר, כמו למשל טחינה שונה לסוגי קפה שונים. אם אתם שותים קפוצ'ינו, קצת שמנת כתוספת לחלב שתקציפו יכולה להוסיף פינוק לחוויה. אם יש לכם מכונה עם סטימר עוצמתי, הקפידו להקציף (אך לא לשרוף) את החלב לפני שתזרימו את האספרסו, משום שאספרסו שעומד נהרס במהירות, חלב לא.

יש אנשים, שמתוך שגרה, מאוד סגורים בדרך בה הם צורכים את הקפה שלהם ואינם מוכנים להתנסות בחידושים. אך בכל זאת, כולי תקווה שהטיפים האלו יעזרו לכל אחד מכם לשדרג את חוויית הקפה האישית שלכם ושדרך הניסוי והטעייה, כל אחד יגיע לספל הקפה המושלם בשבילו.