קפה שותים באהבה או לא שותים בכלל


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

  לכבוד יום האהבה מצביע אבנר מירב מקופישופ אונליין, על התפקיד שתופס המשקה השחום במשחק המיני, ומסביר למה כשאנחנו שותים הרבה שוקו אנחנו מרגישים מאוהבים.

חודש אב הקיצי מציע לנו בדיוק במחציתו את ט''ו באב, הידוע ברבים כ''חג האהבה'' היהודי. לכבודו, החלטתי להציג הפעם פרשנות (וגם כמה עובדות) על הקשר בין קפה, המשקה שאני אוהב, לאהבה, הרגש שכולנו אוהבים.

ט''ו באב הוא במקור מועד שנחגג ככפרה על חטא המרגלים של בני ישראל, אותם אלה שנשלחו לבדוק את ארץ כנען לפני כיבוש יהושע וחזרו כשרק דברים רעים בפיהם. בהמשך, הוציאו בט''ו באב שופטי ישראל צו המתיר לבנות ישראל להתחתן עם בני שבטים אחרים. לפי המנהג היו בנות ישראל יוצאות לכרמים בבגדים לבנים ששאלו מחברותיהן (על-מנת למנוע הבדלי מעמדות בטקס) וכל רווק היה נשלח לכרמים כדי למצוא לו בת זוג. זהו מקור חג האהבה.

גם הקפה משתלב אצל רובנו במחול החיזור. הרבה מאוד דייטים מתרחשים ''על כוס קפה'', בדרך כלל, ה''פירסט דייט'', ובמיוחד אם הוא ''בליינד דייט''. ''בא לך לצאת לכוס-קפה?'' הוא אולי משפט ההתחלה השחוק ביותר, ו-''בא לך לעלות אליי לקפה?'' לא מתייחס בדרך כלל לקפה (אולי לקפה של הבוקר למחרת...).

כבריסטה, לא פעם שימש אותי הקפה ככלי יעיל לפתיחת שיחה. מיומנות ה''לאטה-ארט'' הן דרך מצוינת למשוך תשומת לב, ולב גדול על הקצף ממיס הרבה מאוד בחורות. אך כיום, כבר מאוד מקובל לקבל קפוצ'ינו עם ציור יפה על הקצף, לכן הכלי הזה איבד קצת את האפקטיביות שהיתה לו בעבר.

גם הקפה לבדו יכול לגרום לנו לתחושות שדומות לאהבה. תשאלו כל מי שהשתתף בטעימות קפה אי-פעם (או שסתם צרך כמות גדולה של קפה בזמן קצר) על תחושת האופוריה שהקפאין נותן, וגם בפולי הקקאו, אחיו של הקפה, ישנו כימיקל שנקרא PEA שמשחרר המוח כאשר אנו מאוהבים. כך שאם בדייט הראשון בן/בת זוגכם מזמינים שוקו, ייתכן והדבר יפעל לטובתכם.

בעולם הפרסום עלו על הקשר שבין הקפה לאהבה כבר מזמן. רוב הפרסומות לקפה מנסות להעביר לנו תחושה של זוג בחמימות ביתית או אפילו רומזות לתחום המיני, כמו הפרסומת שהציגה בחור שמסווה התלהבות ממשחקי רגליים תת-שולחניים כהנאה מהקפה שהוגש לו.

לי אישית ברור מאוד הקשר בין קפה ואהבה: אני אוהב קפה. נדמה לי שהיה זה שארל מוריס טורלנד, דיפלומט צרפתי, שאמר ''קפה הוא שחור כמו השטן, חם כמו גיהינום, טהור כמו מלאך ומתוק כמו אהבה''.
אני מאחל לכולכם שתגלו ותרגישו בעצמכם את הקשר בין הקפה לאהבה, לא רק בט''ו באב אלא בכל השנה. חג אהבה שמח!