הפאפאנש של סבתא קלרה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 פאפאנש הן לביבות גבינה ווניל קלות להכנה ומזינות שילדים אוהבים. לסבתא קלרה יש מתכון מצוין שלהן. ככה זה כשאת 30 שנה גננת בקיבוץ, היא אומרת, לומדים את כל הפטנטים.

כבר שלושה שבועות שנדב מנדנד לנו לנסוע לבקר את סבתא קלרה בקיבוץ. מזמן לא היינו אצלה והוא מתגעגע. לבריכה, לגני השעשועים הפתוחים, לרפת הענקית, לשבילי האופניים. צודק. קיבוץ, ובמיוחד אם יש לכם סבתא קלרה שמתגוררת בו, הוא גן עדן לילדים עירוניים.
האמת היא שסבתא קלרה היא בכלל לא סבתא שלנו. היא הסבתא של השכנים שלנו אבל אנחנו אימצנו אותה ביום שבו פגשנו בה לראשונה. היא נראית כמו סבתא מהסרטים, עם חולצת כפתורים מקופלת שרוולים תחובה בתוך חצאית ארוכה, ועם שיער אפור ארוך אסוף לכדור קטן מעל העורף. היא מכירה המון סיפורים ושירים כי היתה הגננת של הקיבוץ המון שנים, והיא מבינה ילדים יותר טוב מההורים שלהם, ''כי ככה זה כשנמצאים 30 שנה בחברת בני ארבע''. היא גם מכינה את הפאפאנש הכי טעימים בעולם.
פאפאנש הן לביבות גבינה ווניל קלות להכנה ומזינות. ארוחת ערב נהדרת לפעוטות וילדים, שהופכת למושלמת אם מלווים אותה במיץ תפוזים סחוט או מקלות גזר. כשהבנתי שגם בסוף השבוע הקרוב לא נצליח להגיע לקיבוץ של סבתא קלרה, הצעתי לנדב להתקשר אליה ולבקש את המתכון. קלרה המתוקה, כדרכה תמיד, הכתיבה לו את המתכון עם המון סבלנות, שאלה אם כבר למדו לכתוב את המילים המסובכות (''מרכיבים'') ומדי פעם עצרה והסבירה בעל פה דברים שחשוב לדעת כשמכינים פאפאנש.

מרכיבים:
חבילה של גבינת סקי 5%
2 כפיות תמצית וניל משובחת
ביצה
3-2 כפות סוכר
3-2 כפות קמח (''רגיל או תופח, לא חשוב'')
מעט אבקת סוכר

הכנה:
1. מערבבים את כל החומרים בקערה.
2. ממיסים מעט חמאה במחבת טפלון ובעזרת כף לוקחים בלילה למחבת ומטגנים על אש נמוכה (''הלביבה הראשונה תמיד מצ'תקמקת'').
3. מסדרים את הלביבות על צלחת שטוחה ומפזרים למעלה את אבקת הסוכר.