לחם בשר הרצליה

דודה יש רק אחת


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 ''דודה'' חדשה בתל אביב, אבל היא מבטיחה כי היא באה מבית טוב - אחותה התל-אביבית של ''אמא'' הירושלמית המיתולוגית. התל אביבים שמשבחים את ''אמא'' ועולים אליה לרגל מוזמנים כעת להכיר את 'ה'דודה''.

החבר שלי אמר לי שאני לא חייבת לקחת אותו תמיד דווקא למסעדות בשרים, אז לקחתי אותו ל''דודה''. נראה לי ששנינו רצינו להוכיח לעצמנו, כמו גם האחד לשניה, שאפשר להנות מארוחה טובה ומספקת בלי לרדת על סטייק אנטריקוט 300 גרם (שאציין רק לשם הפרוטוקול, שבמסעדת דודה אפשר למצוא גם אותו). יש ארוחות שלוקחות אותך למקום אחר, והן מלאות ומשביעות וגם מעניקות ערך מוסף, חוויתי.

''דודה'' חדשה בתל אביב, אבל היא מבטיחה כי היא באה מבית טוב. זוהי למעשה אחותה התלאביבית של ''אמא'' הירושלמית המיתולוגית, שמי לא מכיר את תבשיליה שהיו לשם דבר בעיר הקודש ומחוצה לה. אפילו תל אביבים משבחים את ''אמא'' ועולים אליה לרגל, והנה עכשיו הם מוזמנים להכיר גם את ''דודה''- מעודכנת, נראית טוב, יודעת מה היא רוצה ועושה את זה טוב למדי. היא ממוקמת בלב איזור הבילויים של העיר בין רחוב יהודה הלוי ללילנבלום, ברחוב קטן וכמעט בלתי מורגש. נדמה שאין לה שום אשליות לגבי עוברי אורח שסתם כך יחלפו שם במקרה ויכנסו- לא ולא, דודה יודעת שאליה יבואו במיוחד.
המבנה בו שוכנת המסעדה מרשים מבחוץ וגם מבפנים. זהו מבנה ישן ומשופץ עם חללים גדולים ומרווחים וחצר נעימה. אנחנו התלבטנו בין ישיבה על הבר לבין ישיבה בחוץ, אבל הערב האביבי שנפל עלינו הביא אותנו אל מתחת לעץ התות המקסים. כך ישבנו לנו והתחלנו במסע טעימות חדש ומסתורי- אל נבכיו של מטבח עדות ישראל. המאכלים מגיעים מקשת של מטבחים, בעיקר מזרחיים, כולם עם טעם ביתי אמיתי- כזה שסבתא טובה יודעת לבשל. כל אחד יכול להתחבר למנה שמזכירה לו משהו מהבית ומהילדות.

לראשונות טעמנו מרק במיה מעולה וקובה חמוסתא שהוגשה במרק לימון עם עלי סלק וקישואים. מנה חמצמצה ומענינת. התלהבנו גם מהחציל המעושן עם טחינה לימונית, שליווה אותנו עד סוף הארוחה.
לעיקריות קיבלנו מקלובה שהוא תבשיל אורז עם פרגיות, תפוחי אדמה, כרובית, חציל וגזר, ומתאפיין בטעם המתובל והשונה של הפרגיות. תשכחו מפרגיות כמו שהכרתם אותן עד עכשיו, כי בתבשיל הזה הן מקבלות ארומה מיוחדת שכמותה עוד לא טעמתי. הקבב היה מצוין, עשוי ומתובל היטב, ופלטת הממולאים כללה בצל, חציל וקישוא ממולאים בבשר ובאורז. כל אלה הרכיבו ארוחה מגוונת שענתה על כל הרצונות ועל הטעמים השונים של שנינו. קינחנו בעוגת סולת מתקתקה והסכמנו שנכון שאין כמו אמא, אבל גם כמו דודה אין.

דודה, היכל התלמוד 4, תל אביב
03-5107001

לחם בשר הרצליה אירועים חדש