מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

יינות מומלצים לקראת הסדר


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

פסח מתקרב ואנו נחפש לכבוד החג והאורחים שלנו את היין המושלם! יובל בלנקובסקי עם היינות המומלצים שלו לכבוד החג.

חג הפסח הוא חג היין הישראלי. מצוות ארבעת הכוסות שבליל הסדר מזמנת לכולנו הזדמנות לפתוח יינות משובחים בארוחה חגיגית ומשפחתית. היקבים הישראליים מוציאים יינות חדשים רבים בתקופה זו של השנה. למרות שמקובל לשתות יינות אדומים בליל הסדר אני מציע לחשוב על האפשרות לפתוח את הארוחה ביין לבן וקליל שיתאים למנות הפתיחה, או יותר למזטים, כמו הכרפס במי מלח, שהוא חלק מהארוחה המסורתית של לילה הסדר.

אתם יכולים למשל לנסות את הגוורצטרמינר 2020 של יקבי עמק האלה. זהו יין לבן יבש אך בעל ארומות פרחוניות, הענבים נבצרו מכרמי היקב שבקיבוץ נתיב הל"ה שבעמק האלה. הקלילות של היין נובעת מכך שהוא לא יושן בחביות עץ אלא הוא יושן במיכלי נירוסטה 5 חודשים. זה יין נהדר לפתוח את האורחה והוא מגיע בבקבוק יפה וחגיגי שיתאים מאוד לשולחן החג שלכם.

יין לבן אחר, שאינו מתוצרת מקומית, ושיתאים מאוד ללוות מנות דגים הוא הפטיט שאבלי דומיין דה שאטיון , מיקב "קריסטוף פאטריס" צרפת. שהחברה הסקוטית מביאה לארץ – היין נושא תעודת כשרות. כיאה ליין מאזור שאבלי הוא יין יבש, העשוי מ- 100% ענבי שרדונה. מקור הפרי בכרמים בני 45 ויותר, הגדל על אדמות חמר וגיר האופיינית לאזור. למי מחפש נגיעה צרפתית בארוחת הסדר היין מומלץ מאוד.

אם אתם מחפשים יין איכותי מאוד שיכול "להוביל" את הארוחה, יין עם גוף מלא שיכול ללוות מנה עיקרית בשרית ומצד אחד שיתאים גם למגוון רחב של מנות אחרות של דגים ועוף אני ממליץ בחום על מרלו "כרם מנרה" 2017 . היין הור חלק מסדרת הכרם היחידני היוקרתית של יקב רקאנטי. זהו יין טוב ומאוזן בעל גוף מלא אבל ללא בומבסטי מדי. מרלו "כרם מנרה" התיישן 18 חודשים בחביות קטנות וגדולות המיוצרות במיוחד עבור היקב באזור בורגונדי שבצרפת ובוקבק לאחר סינון גס בלבד. זהו יין איכותי מאוד שמתאים לארוחה חגיגית כמו ליל הסדר.

יקבי כרמל החליטו למתג את כלל היינות של היקב תחת הכותרת Carmel Signature. ליקב מספר סדרות ומתוכם ישנם חידושים בסדרה המומלצת של היקבל טעמי סדרת Single Vineyards . היינות מסדרה זו מופקים מכרמים המניבים באופן עקבי ענבים באיכות גבוהה במיוחד. בסדרה שלושה יינות ותיקים (קברנה אדמון 2015, שיראז קיומי 2015 ומלבק אדמון 2016) וארבעה חדשים: Old Vinesפטיט סירה מגפנים בוגרות מכרם גוברין 2018, Old Vines קריניאן מגפנים בוגרות מכרם ואדי מילק 2018, Pureness Concrete סירה מכרם עין זיתים 2018 וגווצטרמינר Late Harvest מכרם תל מחפי 2019. המחיר מומלץ לצרכן ליינות Single Vineyards: 120 שקלים. מי שמחפש יינות חדשים ומרגשים באיכות גבוהה שיצאו לאחרונה זו סדרה מתאימה מאוד בשבילו.

אחרון חביב הוא ניסיון מאוד מעניין של יקב ברקן שהשיק לקראת הפסח יין חדש קברנה סוביניון, 'PLATINUM', בציר 2018. המטרה המוצהרת של היקב היא לנסות לייצר יין באיכות גבוהה ובמחיר צנוע יחסית של 70 שקלים בלבד. היין מגיע בבקבוק מאוד כבד המשדר יוקרה רבה. ביקב בחרו חביות קברנה סובניון מהגליל העליון, שהראו תכונות יוצאות דופן בעת הטעימה השנתית בה צוות הייננים קובע לאיזה יין מיועדת כל חבית.

בטעימה זו נבחרו חביות מצטיינות בטעם, בארומה או בכל מאפיין אחר שגרם להן להתבלט מול השאר. לאחר שנבחרו והופרדו משאר החביות, היין המשיך להתיישן בהן ומהן הוכנה המהדורה הראשונה של פלטינום. יתאים ללוות קדירת בשר בליל הסדר או גם ארוחת על האש בימי החג. שתו ותהנו פסח שמח.