מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > חדשות מעולם היין

חדשות מעולם היין


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

יובל בלנקובסקי עם עדכונים וחדשות על עולם היין והאלכוהול: השקה של יין ביתוני 2016 המתבסס על זן מקומי עתיק, המעניק המון כבוד לתעשיית היין הישראלית, המשך ההתפתחות המעניינת של יין מראווי, וגם ההגעה לארץ של שיבאס ריגאל אולטיס. מוזמנים לשתות!

כמה חידושים מרעננים הפציעו לאחרונה בעולם היין והאלכוהול בארצנו. נתחיל בזה שיינות האיכות שכולנו מכירים כמו קברנה סוביניון, מרלו, שירז וכדומה הם מזני ענבים שמקורם מחוץ לארץ, קרי הרוב המוחלט של היינות בישראל עשוי מזני ענבים בין-לאומיים, כאלו שמפיקים מהם יין גם במקומות אחרים בעולם.

יקב רקנאטי מוביל זו תקופה ארוכה מהפכה קטנה אך חשובה של איתור ושימוש בזני ענבים מקומיים ליצירת יינות איכות. לאחר עבודת מחקר מעמיקה של האגרונום יעקב הניג וד"ר שיבי דרורי, החוקר את הזנים הקדומים בארץ ישראל, הצליחו השניים לאתר זנים ישראליים מקוריים אשר בוודאות גבוהה גדלו כאן לפני אלפי שנים ולא "יובאו" לארץ ממקומות אחרים. יקב רקנאטי נרתם אף הוא למשימה, ולאחרונה השיק את ביתוני 2016 - יין אדום מהזן העתיק ביתוני.

בתקופת הכיבוש הממלוכי, ולאחריו העות'מאני, השלטונות המקומיים אסרו על הכנת יין וכתוצאה מכך תעשיית היין המקומית נפגעה קשות וזני הענבים המקומיים ששימשו להכנת יין נכחדו לאיטם. בזכות טעמו הנפלא שרד הביתוני את האיסורים, כורמים המשיכו לגדלו, ליהנות מפריו הטעים וככל הנראה אף להכין ממנו יין בסתר. הביתוני הינו זן ענבים אדום, בעל אשכול צפוף, קליפה עבה ובשרנית. הוא נחשב בעיני מגדליו לזן אציל ופרחוני במיוחד.

יקב רקאנטי הצליח למצוא כרם ביתוני בודד אחד הגדל בגובה רב בהרי יהודה, ליד העיר חברון. זהו כרם שאיננו מושקה כלל, כרם אשר גדל בשיטת הדלייה מסורתית, הקרויה "סוכה חברונית". הביתוני 2016 תסס תסיסה עדינה שחלקה עם אשכולות שלמים, על מנת לבטא את פרחוניות הזן, עדינותו ואופיו האציל והאלגנטי. ביקב מספרים כי 'תקופת התיישנות של כ-9 חודשים בחביות עץ אלון מבורגון שבצרפת העניקה ליין רובד נוסף של מינרליות, איזון ואיפוק יוצא דופן. ליין ארומות פרחים, סיגליות ועשבי תיבול ים תיכוניים'. מסוג יין זה יוצרו ביקב רק 2,300 בקבוקים. בפעול מדובר ביין מאוד מעניין ונעים לשתייה בפני עצמו או בשילוב עם אוכל. זהו לא יין בומבסטי עם טעמי פרי וחבית מודגשים אלא יין כיפי לשתייה יומיומית, שהזכיר לי יינות פשוטים איטלקיים. אני ממליץ עליו בחום. וכמובן אם יש לכם צורך ביין מתנה לאורח מחוץ לארץ שמבין ביין – זה היין עבורו. חובבי יין אמיתיים תמיד יתעניינו ביין מזן ענבים חדש ולא מוכר.

בגזרת היין הלבן רקאנטי השיקו זו השנה השלישית ברציפות את המראווי, שאף הוא זן ענבים מקומי עתיק ויוצא דופן, שגדל באדמת ישראל, שורשי, ואזכורים רציפים לנוכחותו ולאיכותו קיימים עוד מתקופת המשנה והתלמוד. מדובר ביין לבן שכעת יצא בבציר 2016, ובטעימת אורך ניכרת עקומת ההשתפרות משנה לשנה. יין זה נסחט בעדינות, תסס והתיישן בטמפרטורה נמוכה על משקעיו בחביות עץ אלון צרפתי למשך 10 חודשים, על מנת לשמר את רעננותו ואופיו המיוחד. היין מתאפיין בארומת פרי הדר, במינרליות יוצאת דופן ופירותיות שהינה ביטוי לאדמת המקום. זהו יין בעל גוף בינוני וחמיצות טובה שיתאים מאוד למנות פסטה ודגים. בסך הכול מדובר ביין טוב מאוד ואני ממליץ עליו בחום. גם היין הזה יכול לשמש כמתנה קלאסית לחובבי יין שאינם ישראליים. קחו בחשבון ששני היינות אינם מתאימים ליישון אלא לשתייה בשנה הקרובה.

שחקן ותיק בעולם האלכוהול, שיבאס ריגאל, הוויסקי הסקוטי היוקרתי, השיק לאחרונה את 'שיבאס ריגאל אולטיס', וויסקי אולטרה פרמיום הראשון מסוגו כ"בלנדד מאלט". שיבאס אולטיס מיוצר מחמישה מאלטים נדירים שנבחרו בקפידה ומתהדר בטעמים מורכבים, ארומות ייחודיות, ניחוח כובש ועשיר וגוון זהוב. 'שיבאס ריגאל אולטיס' מעניק פירוש עשיר ומובחר במיוחד לסגנון המוכר של שיבאס, עם ניחוח מתקתק ופירותי, בעל נגיעות של אפרסקים בשלים, תפוחים אדומים ורמיזות לקינמון, פאדג' ודבש. טעם האפרסקים הבשלים ממשיך גם לחך, עם מרקם וניל עשיר, טעם בולט של קלמנטינות ומשמשים ונגיעות של קרמל וג'ינג'ר, המשתלבים עם נגיעות של קינמון, ומובילים לסיומת ארוכה ומתמשכת כיאה לוויסקי שעבר פיניש ממושך ונוכחות בלתי מתפשרת.

צוות המומחים בחרו מתוך מיליוני החביות המאוכסנות במלאי של חברת שיבאס ריגאל, רק אחוז אחד בלבד מן החביות לשם יצירת 'שיבאס ריגאל אולטיס'. הבקבוק היוקרתי של 'שיבאס ריגאל אולטיס" משקף את הוויסקי היוקרתי שבתוכו, הנראות שלו בעלת חזות עוצמתית, באמצעות גופו הצר של הבקבוק וסמל החברה המופיע על רקע זהב שמפניה. כמחווה לחמשת אמני הערבוב ('הבלנד מאסטרים') של שיבאס ריגאל המייצגים את חמשת המאלטים הנדירים המרכיבים את המשקה. הבקבוק אטום בפקק בעל סגירת סיכה ייחודית העטור בחמש טבעות, והאות הלטינית "V" ("חמש") מעטרת את הסמל של שיבאס ריגאל שבמרכז הבקבוק.זהו וויסקי יוקרתי בעל חזות מרשימה ומהודרת שמספק חווית שתייה נהדרת בטווח הביניים שבין שיבאס שמונה עשרה (שנות יישון) לשיבאס שלושים. מושלם כאפרטיף לארוחה יוקרתית או כמתנה לכל חובב אלכוהול.