מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

יין טוב וטאפאס באיש הענבים


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

    את היינות המצוינים ליוו טאפאס שונים: כבד קצוץ, כרובית ברוטב איולי, בטטה אפויה, חציל בלאדי עם לבנה וסלט פלפלים קלויים עם פרוסות ברזאולה

בדיוק ביום הקר והגשום ביותר השנה הזדמן לי להגיע לעיר העתיקה ביפו. סמטאות צרות ומעברים אפלוליים הובילו אותי למחוז חפצי רטוב כולי, רחוב מזל שור שבו שוכן מרכז היינות איש הענבים. כשנכנסתי למקום שינוי האווירה היה דרמטי. סערה השתוללה בחוץ ובפנים חמימות, נינוחות ושלווה כאשר מוזיקה קלאסית החליפה את יללות הרוח.


המקום נראה כמרתף יין עתיק ששופץ והוסב למרכז יינות/בר/מסעדה בעל שלושה מפלסים. חביות יין ישנות פזורות בפינות המקום ותחת קשתות אבן כבדות ערוכים שולחנות עץ שעליהם כוסות יין מנצנצות לאור נרות. אוריה מושלמת לערב של רומנטיקה ויין.

הפעם הצטרף אליי חברי הטוב ביותר כבר עשר שנים, אורי. שנינו אוהבי אלכוהול , לרוב בירה מה שהופך את מציאת סוג היין שנאהב שנינו למשימה לא פשוטה. לשולחן הוגשו 6 כוסות יין, 3 לכל אחד. ובהן 3 סוגי יין שונים. זו הייתה הפעם השנייה שלי והראשונה של אורי.

ליין בכלל ולטעימת יין בפרט תורה שלמה שכלליה מסובכים ומורכבים. מטעימת היין הראשונה שלי זכורה לי הדרך לבחינתו של טיב היין, שמורכבת מ 3 חלקים: ראשית יש להשתמש בחוש הראיה נבדוק את צבע היין , אדום, לבן או ורוד, עכור או צלול, בעל נתזים או לא ורמת סמיכות שנמדדת ע''י החלקת הנוזל אם באיטיות ואם במהירות על דפנותיה של הכוס. הבדלים בין הסמיכות הצבע והעכירות מעידים על טיבו של היין ועל גילו. למשל יין עכור יותר כהה יותר יהיה מבוגר יותר או ישן יותר לאומת יין צעיר שיראה יותר בהיר.

לאחר שבחנו ויזואלית את היין נשתמש בחוש הריח – תוך כדי סיבוב היין בכוס יש להכניס את האף ולקלוט את ניחוחות היין שמשתחררים בהדרגתיות. הטועמים המנוסים יוכלו להבדיל ביין שאוחסן בחבית מעץ אלון ליין שאוחסן בחבית מעץ דובדבן, שכן כל סוג עץ משאיר ניחוח שונה.

ולבסוף השלב הבלתי נמנע: הטעימה. כמות היין צריכה להיות מספיקה כדי להפיק טעם רב אך לא גדולה מדי שכן יש לגלגל את היין בחלל הפה על מנת למקסם את טעמו. שכן כל חלק בפה אחראי לקלוט טעם אחר.
הוגשו לנו 3 יינות אדומים ולאחר סיבוב היין בכוס הרחנו אותם אכן לכל סוג יין היו ניחוחות שונים. לאחד ניחוח חזק של עץ (לא ברור איזה סוג) ולאחר ניחוח חזק של ים. על הטעם לא ניתן להתווכח שננו אהבנו את המרלו הישראלי שהיה מעין שילוב של שני היינות שטעמנו לפני כן שהיו אוסטרלים. לשולחננו הוגשו מספר מנות טפאסים : כבד קצוץ, כרובית ברוטב איולי, בטטה אפויה, חציל בלאדי עם לבנה וסלט פלפלים קלויים עם פרוסות ברזאולה (סוג של נקניק). למנה עיקרית טעמנו את הקוק א ואן, שהוא תרנגול שבושל במשך 6 שעות ביין אדום, בצלי שאלוט ושום, הבשר היה רך, עדין ומלא בארומה. ומנות הפתיחה היו מוצלחות גם כן- אבל זה לא הסיט את תשומת ליבנו מכך שהמטרה המרכזית של המקום היא יין. באיש הענבים נערכות סדנאות, קורסים שונים ובמקום מצוייה גם חנות יין גדולה.


איש הענבים - המרכז ליינות
רחוב מזל שור 9
יפו העתיקה
טלפון: 5180533 03
פקס: 5189001 03


: