מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > יובל בלנקובסקי על חגיגות 300 שנה לקוניאק מרטל

טעימת קוניאק


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

בית מרטל, הוותיק מבין בתי הקוניאק הבכירים, והשני בגודלו בעולם, חוגג 300 שנה להיווסדו בשלל אירועים וחגיגות ברחבי העולם. יובל בלנקובסקי ממליץ להכיר את הסדרות המיוחדות המגיעות לישראל של קוניאק מרטל. תשתו ותהנו

קוניאק הוא משקה אלכוהולי (בדרך כלל 40%) המבוסס על תהליך זיקוק של יין לבן. את הקוניאק מייצרים אך ורק במחוז קוניאק שבצרפת. משקה הנעשה בטכניקה דומה אך לא באזור הגאוגרפי של קוניאק נקרא ברנדי.

בניגוד ליין, את הקוניאק מייצרים מערבוב של בצירים שונים המיושנים בחביות עץ. לכל בית קוניאק יש בלנד מאסטר שתפקידו להבטיח את עקביות הטעמים של הקוניאק. הטרמינולוגיה המסורתית של הקוניאק התפתחה על ידי הבריטים שגרו באזור ושהיו בין ראשוני הסוחרים והיצרנים של משקה אלכוהולי זה.

את הקוניאק מחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות המתייחסות לזמן היישון המינימלי בחבית: V.S = very special, לאחריה הקטגוריה V.S.O.P = Very Superior Old Pale, והקטגוריה המשובחת מכולן X.O = Extra Old. בתי קוניאק שונים מייצרים מהדורות מוגבלות של קוניאקים מיושנים מאוד שכל אחד מהם נושא שם משלו.

לרגל חגיגות השלוש מאות שנה של בית הקוניאק "מרטל" יגיעו לראשונה לישראל, מהדורות מוגבלות של מרטל הכוללות ארבעה טעמים חדשים שנוצרו במיוחד לרגל החגיגות. כל אחד מהטעמים הושרה בחביות מעץ אלון בן 300 שנה ונוצר לאחר שמנהל המרתפים הנוכחי של מרטל, בנואה פיל, חקר את ההיסטוריה של החברה ואיתר את התכתובות המקוריות של עובדי מרטל, וזאת על מנת ליצור את המהדורות כמחווה למייסד החברה. המהדורות המוגבלות תיקראנה: Martell Premier Voyage, Martell Cordon Bleu a Tributeto Martell's 300 years anniversary, Martell XO ExlusiveTricentenaire Edition, Martell Assemblage Exclusive of 3 Vintages.

מלבד שלושת הקטגוריות הרגילות, במרטל מייצרים גם קוניאק נוסף ברמת ה X.O, הנקרא קורדון בלו. קורדון בלו נוצר ב-1912 ע"י אדוארד מרטל. קוניאק קורדון בלו הוגש בסעודת ההכתרה של המלך ג'ורג' ה-5 באנגליה, ובעברו הנוצץ הוא ניצב באירועים היסטוריים, הן גדולים והן אינטימיים, כמו חתימת חוזה ורסאי בתום מלחמת העולם השנייה. סמל היונה המעטר את הבקבוק מסמל את חתימת הסכם השלום ההיסטורית.

כל אחד מהמשקאות של מרטל נותן תמורה יפה למחיר. כבר ברמת V.S.O.P מקבלים משקה מאוד אלגנטי וחלק, מדובר במשקה נהדר שאני ממליץ עליו בחום רב. הקורדון בלו הוא עדין ופרחוני בעל הרמוניה של טעמים, לעומת זאת האקס או הוא יותר כבד וקלאסי, בו טעמי היישון בחבית נוכחים באופן מוגבר.

קוניאק הוא משקה נהדר המתלווה לארוחה או לשתייה בפני עצמו. בבית מרטל מכינים גם מגוון של קוקטיילים המבוססים על המשקה. החגיגות המיוחדות לציון שלוש מאות שנה להקמת החברה הינה הזדמנות נהדרת למי שלא מכיר את הקוניאק של מרטל להתנסות בקוניאק של אחד מבתי הקוניאק הגדולים והוותיקים בהיסטוריה של מחוז קוניאק. שתו ותיהנו.