מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > ארוחת השבוע> כתבה על מסעדת הסינית האדומה

נוסטלגיה בסינית האדומה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

דמיינו לעצמכם ששעה לפני הרגע המדהים בחייכם, טקס החופה, תוקף אתכם רעב עז. יותר מזה, הגעתם כבר למסעדה לאכול אך היא עדיין סגורה? שפרה צח משחזרת יחד עם הזוג, עופר והדס אביסירה, את הארוחה שסעדו בסינית האדומה, לבושי בגדי כלולות.... לפני עשרים ושמונה שנים

לא בכל יום מגיע זוג למסעדה כדי לשחזר ארוחה מלפני... עשרים ושמונה שנים. אבל זה בדיוק מה שעשו השבוע עופר והדס אביסירה. את הארוחה המקורית שאכלו אז ב"סינית האדומה" הם לא יכולים לשכוח, משתי סיבות: היא היתה רגע לפני שהם התחתנו, והמסעדה בכלל היתה סגורה. היה זה בויקו, הבעלים, שפתח אותה במיוחד בשבילם בתוספת בונוס – שירות מסור של סוואלי, המארחת המיתולוגית של המקום.

עופר: "הסינית האדומה היתה המקום הקבוע שלנו. היינו אוכלים בה לפחות פעם בשבוע, ותמיד אותו הדבר: הדס את העוף החמוץ-מתוק ואני את הבקר בנוסח סצ'ואן. ביום החתונה היינו מהבוקר בסלון כלות, ואחר כך בצילומים שנגררו עד חמש אחר הצהריים. בשלב הזה כבר היינו סחוטים ומתים מרעב, ועוד היינו צריכים להגיע לאולם ברמלה. כל מה שיכולנו לחלום עליו זה ארוחה סינית טובה עם המנות שאנחנו אוהבים. רק מה, זה היה בדיוק בשעות שהמסעדה סגורה בין סועדי הצהריים לסועדי הערב. בכל זאת ניסינו, ובויקו, שראה אותנו יורדים בבגדי כלולות מהרכב המקושט, פתח בשבילנו את המסעדה ואת הלב". הדס: "יש כאלה שמהתרגשות מאבדים את התיאבון. אצלי זה בדיוק הפוך. מרוב התרגשות נהייתי ממש רעבה. הארוחה הזאת הצילה אותנו. אחריה הגענו לאולם שמחים ומשוחררים, וכל החתונה עברה לנו בכיף".

ומאיפה הגיע רעיון השחזור? הכל התחיל בסטטוס תמים בפייסבוק של "הסינית האדומה", ששאל את הגולשים איזו מנה מהתפריט הם היו אוכלים עכשיו. הדס נענתה לאתגר וסיפרה על אותה ארוחה היסטורית, ושוב בויקו הרים את הכפפה והזמין אותם לארוחה נוסטלגית. אורחת הכבוד במפגש המרגש היתה סוואלי, אז המארחת במסעדה, וכיום אשת עסקים בפני עצמה. הדס שולפת תמונה משותפת מאז, המנות מוגשות לשולחן, ולרגע קצר מחוגי הזמן חוזרים לאחור. הם שוב מזמינים כרגיל: מרק חמוץ-חריף לפתיחה, אגרול קלאסי למנה ראשונה, עוף חמוץ-מתוק בשבילה ובקר סצ'ואן בשבילו, בתוספת אורז מטוגן ואטריות מוקפצות בירקות. מתענגים על כל ביס כאילו זו הפעם הראשונה.

הדס: "היום זה כבר כמעט מובן מאליו. אבל אז – מי חשב לשים אננס בעוף או להקפיץ בשר בירקות? את האורז תמיד אכלו לבן, ואת האטריות – ברוטב עגבניות. הסינית האדומה פתחה לנו טעמים חדשים, ומהרגע שהכרנו – התמכרנו".

הרבה רוטב סויה זרם מאז בצלחות. הזוג הצעיר של אז כבר חובק נכד בן שנה ורבע. סוואלי, שקשרה את גורלה עם ישראל והקימה כאן משפחה, עוסקת כיום ביבוא מוצרי מזון כשרים מהמזרח הרחוק. "הסינית האדומה", שהיתה מחלוצות האוכל הסיני בישראל, סוגרת או-טו-טו ארבעה עשורי פעילות. התפריט הסיני המקורי קיבל במהלך השנים הרחבה ושדרוג, ולצד מנות הדגל הוותיקות והאהובות מגישים כיום מגוון רחב של מנות אסיאתיות – בעיקר מהמטבח התאילנדי, ולהיטים כמו דים-סאם, סושי ועוד.

ובויקו? הוא ממשיך לקבל פניות מרגשות ולהגשים משאלות. הנה, הוא מספר, רק הבוקר התקשר אליו גבר וביקש לשריין לו שולחן למחר. כי זה התאריך וזה המקום שבו הציע נישואים לאשתו לפני עשרים שנה.