מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > כתבה על יינות לחגי תשרי 2013

יין לשולחן החג


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

ראש השנה מזמן לנו מספר לא קטן של ארוחות חג שלהם יש להתאים יינות איכותיים. כמידי שנה, לקראת חודש תשרי, היקבים המקומיים מתחדשים ביינות חדשים ולעיתים אף משיקים סדרות חדשות של יינות. הנה כמה יינות חדשים שכדאי לאמץ לשולחן החג.

'ספיישל רזרב' היא סדרה חדשה מבית יקבי ברקן המשלבת בתוכה את הלוגו המעודכן של היקב בעל תווית העיצוב היוקרתית. אם אתם מחפשים להביא יין במתנה, יין מסדרה זו, היא אופציה ראויה, טובה ומכובדת לדעתי. עד כה היקב השיק ארבעה יינות זניים: שרדונה מבציר 2012 ושלושה יינות אדומים מבציר 2010: שיראז, פינוטאז' ופטי ורדו. כדאי לשים לב ליין הפינוטאז' – לאורך השנים היקב הוציא יינות נהדרים מזן זה, אולם בבצירים האחרונים התעמעם זוהרם בעיניי. כעת שהיקב מבדל בין סדרת 'הרזרב' לסדרת 'ספיישל רזרב', יש לצפות שהפינוטאז' של ברקן – יבריק. הפטי ורדו, המשמש לרוב "לתיבול" בלנד של יינות ולהענקת צבע מודגש, הושק כיין שכולו פטי ורדו. אנשי היקב מצהירים כי יין זה ישתבח בשנים הקרובות ויש להניח כי אמת בדבריהם. לממהרים לשתות מיין זה, מומלץ לפתוח את הבקבוק ולתת לו "לנשום" כחצי שעה לפני השתייה.

סדרה נוספת, חצי חדשה, היא של יקבי דלתון – סדרת 'הסינגל ויניארד' (כרם יחידני). בעבר הוציא הייקב אחת לכמה שנים יין מכרם יחידני אולם כעת הוציא לראשונה סדרה של שלושה יינות מכרם יחידני. היינות בסדרה זו מבטאים את הטרואר (תנאי הקרקע ומזג האוויר של הכרם) ועל כן מיישן היקב את היינות בחביות שאינן משפיעות על הארומה וטעמי הפרי. בסדרה שלוש יינות: לבן – סמיון כרם אלקוש, 2012 – יש מעט מאוד יינות 'סמיון' בארץ, ואכן מדובר ביין מיוחד המתאימים לחובבים מתקדמים. יין נוסף בסדרה, שיראז כרם חושן, 2011. היין יושן שלושה עשר חודשים בחביות ישנות בנות שנתיים-שלוש. ליין ריח פרי אדום, ארומה עשירה ונעימה – ומתגלה כיין הרמוני המתאים ללוות את ארוחת החג. ואם כבר מדברים על דלתון אז כדאי לציין שהסוביניון בלאן, 2012, מסדרת הרזרב הוא יין לבן, מקסים ונפלא ומחירו – בין הטובים שתמצאו בשוק.

סדרת עילית נוספת היא של יקבי כרמל. האמת צריכה להיאמר שאני מאוהב בתוויות המסוגננות של הסדרה ובעיני זהו יין מאוד מרשים להביא כמתנה או לארוחה אצל חברים. כעת השיקו את כרמל ריזלינג, כרם קאיומי, 2012 – היין הלבן של הסדרה ואת כרמל קברנה סובניון, כרם סומקה, 2010 – יין חדש וראשון המגיע מכרם סומקה שבצפון רמת הגולן. הריזלינג הוא יין בעל גוף בינוני עם חומציות ופרחוניות נעימה. הקברנה סובניון תהיה בחירה מוצלחת לליווי המנה הבשרית של ארוחת ראש השנה.

אחרון חביב הוא אלון, 2012 של יקב הרי גליל. לפנינו יין מהרי הגליל העליון המורכב מ-59% קברנה סוביניון, 27% סירה, 7% פטיט ורדו ו-7% קברנה פרנק. ליין צבע סגול עוצמתי, עם אחוז גבוה של אלכוהול מרוכז (15%). יין שמאוד קולע לחיך הישראלי הממוצע ומתאים להשתלב בין יינות ארוחת החג.

שנה טובה ושתייה נעימה!