לחם בשר הרצליה

יין, סיפור אהבה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

כבכול שנה, חל ט"ו באב בחודש יולי, כשהחום בשיאו אין כמו ללגום יין חדש, קר ומתקתק בארוחת הערב הרומנטית. יובל בלנקובסקי ממליץ על יינות חדשים המתאימים לחג האהבה.

בט"ו באב, חג האהבה העברי, בנות ישראל היו לובשות לבן ויוצאות לרקוד בכרמים בחיפוש אחר בני זוג. הריקוד בכרמים מסמל יותר מכל את היין כמשקה רומנטי, המשחרר את האדם מכבליו ומאפשר לו את האומץ הדרוש לעיתים בבחירת בן או בת זוג.

ט"ו באב על פי המשנה הוא זמן של התחלה חדשה – יצירת קשר רומנטי חדש. הנה כמה המלצות על יינות חדשים שהושקו לאחרונה ומתאימים לארוחה הרומנטית של ט"ו באב. במרבית היינות יש גם חידוש – וחידוש הוא תבלין חשוב בקשר רומנטי, בייחוד בקשר רומנטי ארוך שנים.

היין הראשון הוא בסדרת ירדן של יקבי רמת הגולן: המלבק, 2010. סדרת ירדן היא סדרת היין הותיקה והמוכרת בישראל, המורכבת מיינות זניים בלבד, המפורסמים שבהם הינם קברנה סובניון ומרלו. לראשונה, יקבי רמת הגולן השיקו יין המובסס על זן המלבק. המלבק הוא זן שקנה לו שם ותהילה בדרום אמריקה ובייחוד בארגנטינה. בשנים האחרונות ניסו יקבים בודדים להפיק יין מזן זה, כך שכניסתו של יין מזן המלבק לסדרת ירדן של יקבי רמת הגולן היא סוג של הצהרה לגבי איכותו של היין. ואכן, לפנינו יין נהדר שמתאים לאופי הכללי של הסדרה: יין עשיר וסמיך, עם מרירות עדינה בסיומת שלו, הממלא את חלל הפה בעניין רב. היין מכיל 15% אלכוהול ויוצרו ממנו 6,000 בקבוקים בלבד. לאלו המבקשים לשבור את השגרה של יינות העשויים מהזנים המקובלים והמוכרים, מומלץ מאוד להתוודות ליין זה.

סדרת יינות נוספת שיצאה לאחרונה היא סדרת אסמבלאז' של יקב ברקן. לצערי, טרם הספקתי לטעום את היינות, כך שדבריי על היינות מסתמכים על המלצת אנשי היקב. בשנים הקודמות סדרת אסמבלא'ז הציעה תמורה טובה למחירה ואני מקווה שכך גם הפעם. למחפשי החידושים, שימו לב ליין צפית 2010, העשוי מזני ענבים ייחודיים: מרסלן 51%, קלדוק 33%, פינוטאז' 11%, קריניאן 5%. אם השמות של הזנים הללו לא אומרים לכם דבר, אז סימן שאתם צריכים לשתות את היין. בנוסף, השנה יקבי ברקן הוסיפו יין חדש, ריחן לבן 2010, מבלנד של 54% שרדונה, 32% ויוניה, 14% סובניון בלאן. השרדונה והויוניה יושנו בחביות עץ אלון ואילו הסוביניון בלאן יושן במיכל נירוסטה. זה נשמע יין מבטיח ומסקרן ששווה לנסות.

למי שמחפש יין קליל לפיקניק או לארוחה על המרפסת בליל קיץ חם כדאי לנסות את הרכס הלבן, 2012 מהסדרה האזורית של יקבי כרמל. רכס לבן הוא אחד מיינות ה'כניסה' לסדרה האזורית, יחד עם רכס אדום. מדובר ביין קל לשתייה ורענן - יין לבן יבש, שהופק מענבי סוביניון בלאן, פרנץ קולמבאר, ויוניה ומעט סמיון, מאזור גידול זכרון יעקב. התירוש תסס במיכלי נירוסטה בטמפרטורה נמוכה לשמירת האופי הארומאטי של הענבים. יין קליל ומהנה עם חומציות מרעננת, ובמחיר של 38 ש"ח הנגיש לכל כיס.

אחרון וחביב הוא הרוסאן, 2012 מסדרת רזרב של יקבי בנימינה. לראשונה, יקבי בנימינה מוציאים יין לבן המובסס על זן הרוסאן. הרכב הזנים הוא 90% רוסאן, 5% מרסאן, ו- 5% ויוניה מכרמי מרום הרי הגלבוע. לאוהבי החידושים זוהי בחירה מוצלחת.

חג אהבה שמח.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש