מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > כתבה על השקת יינות חדשים במשק יין הנס שטרנבך

משק יין הנס שטרנבך


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

שפרה צח מגיעה להשקת יינות 2012 של משק היין הנס שטרנבך, השוכן בגבעת ישעיהו שבעמק האלה. ולמה זה חשוב? כי את יינות המשק לא תוכלו למצוא בחנויות או במסעדות, כך שכדי ליהנות מהם תצטרכו להגיע היישר למקור

"משק יין, לא יקב" מדגיש גדי שטרנבך את הייחוד של הנס שטרנבך, העוסק בכל השלבים של ייצור היין - החל מנטיעת הכרם ועד להדבקת התווית על הבקבוק. היינות מיוצרים בהיקף קטן יחסית – כ-13,000 בקבוקים בשנה, ועוד כאלפיים ליטר יין חדש הנמכר בתפזורת. העיקרון של "אנחנו לבד" מבדל אותו מהענף לא רק בתחום הייצור אלא גם בשיווק: היינות אינם נמכרים בחנויות או במסעדות, וכדי ליהנות מהם צריך להגיע היישר למקור. יש משהו באופן הקניה הזה שנותן ליין טעם נוסף, של היכרות עם הכרם הנשקף ממש ממול, עם האנשים העושים במלאכה, וכמובן עם היינות עצמם.

סדרת הדגל של היקב של הנס שטרנבך היא הג'נבא רזרב, הקרוי על שם מיקום הכרם, למרגלות חירבת ג'נבא שבנחל חכליל. המיקום מספק לגפנים מיקרו אקלים ייחודי, המצטיין בלילות קרים במיוחד גם בקיץ, מה שתורם להבשלה מאוחרת של הענבים ולבניית הארומה והצבע שלהם. נאמנים לגישה של גידול טבעי ככל האפשר, ההשקיה והריסוסים מינימליים ועיקר הדישון הוא אורגני.

עד כה הייתה סדרת הג'נבא רזרב על טהרת הקברנה סוביניון, אך בשנה האחרונה ניטעו בכרם זנים נוספים שייתכן שישנו את הרכב היין בעתיד. תהליך הייצור כולל תסיסה עם הקליפות במשך שלושה שבועות, יישון של שנה אחת בחביות אלון חדשות וכשנה נוספת בחביות לא חדשות.

סדרת טעימות עומק: החל מ-2003 העטור פרסים שכבר אין להשיגו, דרך ה-2005 בעל הטאנינים המודגשים עדיין וה-2006 שהוא פחות "קשוח", מגלה יין בעל אופי אלגנטי וגוף בינוני-מלא, שמורכבותו הולכת ומתפתחת עם השנים. ג'נבא 2008 עדיין נושא אופי פירותי-ריחני אך כבר מגלה ניצנים של טעמי עומק מורכבים יותר. בימים אלו מושק ה-2009, שאפשר כבר כעת ליהנות מטעמו הפירותי העשיר או לחכות שיגיע לשיאו בעוד שלוש-ארבע שנים. אם לשפוט על פי השנים הקודמות, יש למה לחכות. במקביל מוצעים לקנייה עתידית היינות מבציר 2010 ו-2011. השיטה של קנייה עתידית מאפשרת לחובבי היין להבטיח לעצמם כבר היום את היינות של השנתיים הבאות, במחיר אטרקטיבי של 70-80 ₪ לתריסר + בקבוק חינם.

לצד סדרת הרזרב מציע היקב יין נובו בשם "עמק האלה". היין נמכר בתפזורת במחיר של 45 ₪ לליטר, כשהקונה פשוט מביא אתו מכל ריק מהבית. (אם במקרה באתם בלי, גדי יצייד אתכם בבקבוק פלסטיק). בניגוד לתדמית ה"פושטית" שלו, היין מפתיע ברמתו הגבוהה. הצבע ארגמני ומושך והיין מאוזן, קליל וכיפי לשתייה, כליווי מושלם לארוחה קיצית.

ואם כבר דיברנו על אוכל – לצד היקב פועלת במקום גם מסעדה, שבנויה על אוכל מקומי מצד אחד ובישול ביין מצד שני. זה אומר שהתפריט כולל מנות כמו מקלובה וסיניה מהמטבח המזרח-תיכוני וסלטים מגידולי הגינה האורגנית הצמודה, לצד תבשילי קדירה אירופיים באופיים ומעדני בשר כבושים ביין. הארוחות מלוות ביינות המשובחים של המשק ומוגשות בשתי סוכות גפנים, הנשקפות אל הנוף המרהיב של יובלי עמק האלה.