לחם בשר הרצליה

ממתקי הכפר, בקלאוות עם אוירה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

   אם אתם מבקשים לרכוש עוגיות מזרחיות מצויינות – זה המקום. אם בנוסף אתם מתגעגעים לחופי סיני, לבתי קפה בפוקארה, או ... לשנותיכם האבודות – בואו לבלות כאן שעתיים.

שעת חצות בקירוב. אנחנו בדרכנו מירושלים לתל אביב ובטננו מקרקרת. סוטים לאבו-גוש כדי לזלול דבר מה. הלבנונית סגורה. את הבאה בתור אנחנו לא מכירים, אחרי הפנייה לנטף עצרנו וחנינו, כדי לא להפסיד את החומוסיה האחרונה בכפר, כשחבורת צעירים חולפת על פנינו בבטחון גמור של מי שיודעים היטב לאן הם הולכים. עקבנו אחריהם, אלא מה.

בקצה המדרגות נתגלה ספק בית קפה, ספק מאורת נרגילות, ספק קונדיטוריה, באווירה של ספק מחסן, ספק זולה בסגנון סיני או נפאל. בית קפה בסגנון מעורב שנות החמישים עד השמונים (שולחנות פורמייקה, היפים, כסאות כתר פלסטיק), בקיצור שום דבר מוגדר.
כמו המקום גם הקהל. בני עקיבא בסגנון ניאו-היפי, שוטרי מג''ב, צעירים מקומיים מהכפר עצמו וגם מהכפרים הסמוכים, כמו הר-אדר, למשל. כולם מעשנים נרגילות. ריח טבק תפוחים ממתיק את האוויר, הרגליים יחפות, צעירים בשרוואלים ובדים רקומים שרועים בנחת, ושקשוק קוביות השש בש ברקע.

עם התה בנענע הגיעו עוגיות מהזן שמקובל לכנות אצלנו בשם הכללי ''בקלאווה'' (אף כי יודעי ח''נ יודעים כי לכל אחת מהן יש שם נפרד ואישיות עצמאית) והן היו נפלאות אחת אחת. כשנרגע הרטן בבטננו, אווירת המקום התחילה להשפיע, הזמנו לוח שש-בש וקנקן קפה והתפננו לתהות לאן התגלגלנו.

אברהים אבו גוש, מבעלי המקום, מושך כסא ומצטרף לשולחן בטבעיות. מסתבר ש''ממתקי הכפר'' הוא עסק וותיק למדי, 15 שנים וכבר הספיק לנדוד בין שתיים שלוש כתובות ברחבי אבו-גוש. המקום הוקם כקונדיטוריה ''נטו'' והוא עסק משפחתי בבעלות בניה של של נוואל אבו גוש, הכוהנת הגדולה של הבישול הערבי בישראל (שפירסמה גם ספר בישול ערבי, היחיד בארץ לדעתי).

מה נגיד לכם, סחרחורת. במבחר המשתנה מדי יום, כששים סוגים שונים של עוגיות וממתקים, אבל בימים אלה, לכבוד הרמדאן, נוספים גם מאפים מיוחדים לחג. עטייף, מן פנקייק קטן מקופל לשניים וממולא באגוזים, הקולאג' שאופייני לחורף בכלל ולאבו גוש בפרט ומכונה גם בשם ''עוגת אבו גוש'', שהוא מן עלה בלינצ'עס שמכינים על סאג' וממלאים באגוזים קוקוס וקנמון, ויש גם גרסה מיוחדת ועדינה של כנאפה על בסיס סולת צהובה (במקום על בסיס אטריות קדאיף) שנקראת נעיימה ועוד ועוד ועוד

קצת יקר לא? אנחנו מקשים, ''הבצק שלנו עדין וקל במיוחד, לכן למוצר הסופי יש יותר נפח ופחות משקל, זאת אומרת שבקילו בקלאווה בממתקי הכפר, מקבלים יותר יחידות''. ואני אומר, במחשבה שניה, כשטעים הגיוני לשלם קצת יותר.

במשפט אחד: אם אתם מבקשים לרכוש עוגיות מזרחיות מצויינות – זה המקום. אם בנוסף אתם מתגעגעים לחופי סיני, לבתי קפה בפוקארה, או ... לשנותיכם האבודות – בואו לבלות כאן שעתיים ובדרך הביתה, ב''מאזדה'' שקיבלתם מהעבודה, תחפשו את הדיסק של קט לאונרד כהן.

ממתקי הכפר
רחוב השלום 29, (צומת מעלה החמישה)
טלפון: 02-5797044
שעות פתיחה: יום יום מ 09:30 ועד 02:00

לחם בשר הרצליה אירועים חדש