Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > כתבה על סדרות איכות ביקבים המקומיים
לחם בשר הרצליה

סדרות איכות


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

"הטור הזה מוקדש לכמה סדרות איכות שיצאו לאחרונה..." יובל בלנקובסקי על סדרות האיכות של יקבי ברקן, רמת הגולן, כרמל ותבור: נהנים מטיפול אישי וייצור בכמויות קטנות לצד משאבים ומבחר ענבים שמהם נהנים היקבים הגדולים

הטור הזה מוקדש לכמה סדרות איכות שיצאו לאחרונה. היינות מסדרות האיכות של היקבים הגדולים במדינה נהנים מכל העולמות: טיפול אישי וצמוד וייצור בכמויות קטנות בדומה ליקבי בוטיק, וגם משאבים וממבחר ענבים שמהם נהנים היקבים הגדולים במדינה.

יקבי ברקן אלטיטיוד

הסדרה הראשונה היא סדרת העילית של יקבי ברקן - האלטיטיוד. הסדרה מדגישה את נושא הטרואר, תנאי הקרקע והאקלים של הכרם, בעזרת תרגיל יינני מעניין: ייצור של שלושה יינות על טהרת זן הקברנה סוביניון שגדל בגובה שונה מעל פני הקרע. שמות היינות הם על פי הגובה המינימלי של הכרמים: 412, 624, 720. הסדרה מיוצרת רק בשנות בציר טובות במיוחד, ולאחרונה יצאה אחת משנת 2008. היינות יושנו במשך 14 חודשים בלבד בחביות עץ, כדי להדגיש את אופי הפרי הייחודי שלהם ולא לטשטש אותו בטעמים הנרכשים מיישון ארוך בחבית. התוצאה הסופית היא יינות שונים ומענגים שלכל אחד אופי ייחודי משלו. ה-412 הוא הנגיש, הפתוח והמתאים לשתייה כעת מבין השלושה. זהו יין בעל ארומות של פירות שחורים ואיזון נהדר בין כל מרכיביו. ה-624 מציג אף (ארומות) מורכב של עשבי תיבול וריחות רקב, הוא מהנה כעת אך בעתיד ככל הנראה ישתבח. האחרון, 720, מציג אופי של יין גבוה וקר, הטעמים דחוסים, סגורים ואלגנטיים.

לשמחתי טעמנו גם את היינות משנות הבציר הקודמות בסדרה. ה-720 משנת 2003 היה מרשים במיוחד, זהו יין ארוך ואלגנטי שמתיישן ונפתח לאט, ונראה שגם ה-720 הנוכחי הוא יין מתאים ליישון של שנים מספר.

יקבי רמת הגולן, סירה

סדרת יינות נוספת שיצאה לאחרונה מתמקדת בזן הסירה, יקבי רמת הגולן הוציאו משנת הבציר של 2007 שלושה יינות איכותיים. הראשון הוא יין שיוצא בכל שנה מסדרת ירדן, ולצדו שני יינות נוספים מכרם יחידני: סירה כרם אורטל, וסירה כרם יונתן. כל היינות יושנו במשך 18 חודשים בחביות עץ אלון והם עשויים על טהרת זן הסירה, שנקלט נהדר בארץ. השתתפתי בטעימה עיוורת של שלושת היינות, את הסירה ירדן 2007 קל לזהות מבין השלושה משום שהוא הפחות מרוכז מביניהם. זהו יין נהדר ונגיש לשתייה עכשיו, ועם זאת חבריו היקרים והמוקפדים ממנו מציגים יין דחוס ומרוכז יותר. גם כאן, לאלמנט הגובה יש מימד משמעותי: בעוד שגובהו של כרם יונתן הוא כ-650 מטר, כרם אביטל הוא הכרם הגבוה ביותר של רמת הגולן , כ-920 מטרים. בעוד כרם יונתן מציג יין בעל ניחוחות של עשבי תיבול, כרם אביטל מציג פרי שחור, דובדבן ואופי סגור ואלגנטי יותר. שלושת היינות הם נהדרים ואת השניים האחרונים מומלץ ליישן כמה שנים.


יקבי כרמל, סדרת כרם יחידני

חגיגת הכרם היחידני – יינות איכות הנעשים מכרם אחד מסוים – הגיעה גם ליקבי כרמל. היקב החל לאחרונה להשיק את סדרת העילית שלו, כסדרת כרם יחידני. המיתוג מחדש של הסדרה, כולל תוויות יין מרהיבות ואלגנטיות, שהופכות את הבקבוקים הללו למתנה מעולה. הסדרה כוללת הן יינות לבנים והן אדומים, ובתוכה נכלל גם אחד מיינות הדגל של היקב שהוא בלנד (עירוב) של כמה שנים מכרמים שונים: המדיטרניאן, שאמור לשקף את האופי הים תיכוני של הכרמים. מבין היינות הנהדרים שבסדרה בלט לטעמי במיוחד הכרמל, שיראז, כרם קאיומי 2008. זהו יין בעל ארומה של שקדים, אמרטו ושוקולד מריר בעל מרקם שעוטף את הלשון. זהו יין מהנה מאוד שילווה נהדר כל ארוחת בשרים. גם הכרמל מדיטרניאן 2008 הוא יין יוצא דופן, שמורכב משישה זני ענבים שנבצרו בשישה אזורי יין שונים בארץ. לאחר שכל כרם התיישן בנפרד במשך שבעה חודשים בחביות עץ, היין עורבב ועבר התיישנות נוספת במשך שמונה חודשים. התוצאה היא יין מרשים, בעל גוף בינוני, ארומה של עשבי תיבול מקומיים וזעתר בראשם. ליין אף מורכב מאד. בחיך הוא עדיין לא מציג מורכבות כה גדולה של טעמים, אבל עם ההתיישנות המורכבות עוד תגיע. זהו יין נפלא, המתאים לליווי ארוחה מרובת מנות, שעתידו לפניו.

יקבי תבור, סדרת יינות עילית

אחרונה חביבה היא סדרת יינות העילית החדשה של יקבי תבור, שיצאה השנה לראשונה. ביקבי תבור החליטו לקחת את הקונספט של סדרת עילית לקצה שלו. היינות בסדרה יכולים להיות יינות זניים או עירוב של זנים, ובלבד שייעשו בכמויות קטנות ויעמדו ברף איכות גבוה במיוחד. היינות מגיעים באריזות מהמרהיבות שראיתי ומתאימים מאד למתנה. כל יין נקרא על פי מספר היינות שיוצרו ממנו, ולכל אחד מהם מספר אישי משלו. ה-1/13,000 הוא בלנד של קברנה סוביניון ושיראז, ואילו ה-1/6,000 הוא בלנד קלאסי של קברנה סוביניון ומרלו. המחירים, יחסית ליינות עילית, הם צנועים: 100 ו-145 ₪ בהתאמה. אין ספק שה-1/6,000 הוא אחד מיינות העילית המשתלמים ביותר שיש לשוק המקומי כרגע להציע. זהו יין רך ואלגנטי שיהיה נהדר כמתנה או להנאה עצמית. שתו ותיהנו.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש