Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > כתבה על יין לחג השבועות
לחם בשר הרצליה

שבועות של יין


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

יובל בלנקובסקי מתכונן לשבועות עם המלצות ליינות מארבע ארצות היין המסורתיות: צרפת, איטליה, ספרד וגרמניה. בנוסף, סיורים ואירועים ביקבים מקומיים לקראת חג השבועות – בואו לחגוג עם דלתון וברבדו. חג יין שמח

הנה אנקדוטות מארבע ארצות היין המסורתיות: צרפת, איטליה ספרד וגרמניה. בשנים האחרונות החלו לייבא יינות איכותיים לארץ שכל חובב יין יכול ליהנות מהם, רבים מהם מצליחים גם לתת תמורה טובה לכסף. אחת מחברות היבוא הקטנות בארץ היא ג'אקונדה, שבניהול צמד היינניות ענת ורפאלה, מקפידה להביא את מיטב היין מחו"ל.

לפני שאגיע לעיקר העניין, כדאי שאשתף אתכם בחוויית יין טובה שהייתה לי עם ריזלינג גרמני יבש (Trocken) בדרגת Qba – שנעשה מענבים מאחד מאזורי היין המוכרים בגרמניה, Nahe. לא מדובר ביין יוקרה, אלא ביין ברמת מחיר בינונית. שתיתי אותו לפני כשבועיים וטעמו עדיין עולה מדי פעם בפי, זהו יין מאד מהנה, נעים ובעל איכויות מובחנות שאינן נמצאות ביינות המיוצרים בשוק המקומי. אצל ג'יאקונדה ניתן למצוא יינות דומים.

ועיקר העניין: לאחרונה השתתפתי בטעימת אורך של יקב מונטקסטרו הספרדי, מהשנים 2004-2008. ענת בידענותה הוסיפה כי כל שש שנים משנים היינות באזור את אופי הטעמים שלהם. אכן, שנת 2004 הציגה יין מיושן יותר: טעמי וארומות הפרי התחלפו בארומות שיניוניות (שניות) של בשר מיושן ועשן. המונטקסטרו 2006, שנמכר כעת במחיר של 160 ₪ הוא יין בעל גוף מלא, שמציע פרי אדום מתוק באף ואפטר טייסט ארוך של פטל ולקריץ'. זהו יין מהנה וטוב שעל פי טעימת האורך בעוד כמה שנים יהיה אף טוב יותר. הוא עשוי ברובו מהענב המסורתי הספרדי טמפרניו וממעט מרלו וקברנה סוביניון לתיבול. ניתן להשיג אותו גם במסעדות המובחרות והוא בוודאי יתאים לארוחה מרובת מנות.

ולצרפת. כולם מכירים את חגיגות הבו'זלה נובו- הבוז'לה החדש שיוצא. בוז'לה הוא אזור יין בצרפת שמוציא גם יינות טובים ומכובדים המתאימים אף ליישון מסוים, כמו הבוז'לה כרו. חברת שקד מייבאת את יינות Georges Dubeouf. זהו היקב החשוב באזור והוא אחראי על חג הבוז'לה ועל הפצתו בעולם.

הבולטים ביינות היקב שטעמנו היוPouilly-Fuisse clos Reissier והרוזה של היקב העשוי מזן סירה. באשר ליין הראשון מדובר ביין לבן בעל איכויות יוצאות דופן הנפתח בכוס ומשתנה מרגע לרגע. יין הרמוני עגול ונעים העשוי מענבי שרדונה, שמבטיח עונג אמיתי. יקב Georges Dubeouf מייצר סדרה שלמה של יינות רוזה מזנים שונים. בינתיים בארץ נמכר הרוזה מזן הסירה: האף שלו מבושם ומאד מתוק, הפה מפתיע – נטול מתיקות ובעל חמיצות נעימה ומאוזנת. במחיר שלו, פחות מ-50 ₪, הוא ממש קנייה מנצחת.

בנוסף טעמנו שלושה יינות אדומים מתת-אזורים שונים בתוך אזור בוז'לה הנקראים בוז'לה כרו. מי שרוצה להכיר את האופי המיוחד של יינות צרפתיים – יינות שאינם עמוסי פרי ואלכוהול כפי שמקובל בארצנו – מוזמן להתחיל לעשות זאת דרכם. במחיר צנוע (כ-75 ₪) הם מספקים חוויית יין שונה וזרה, ולדעתי הם נקודת התחלה טובה להבנת יין צרפתי.

מדינת היין המסורתית האחרונה היא איטליה. החברה הסקוטית מייבאת את יינות הברון ריקסולי – היקב העתיק ביותר באיטליה. ההיסטוריה המשפחתית של היקב קשורה בכינונה של איטליה המודרנית כפי שהיא מוכרת לנו כיום, והיינות הם מאזור קיאנטי במרכז איטליה. הסקוטית מביאה מגוון רחב של יינות מהיקב, הנמכרים בטווח מחירים שנע בין 50 ל-250 ₪. ודאי תוכלו למצוא מבין יינות היקב כאלו שיעידו על האופי המיוחד של אזור קיאנטי באיטליה.

עם זאת, מי שגנב את ההצגה מבחינתי היה הקסלפרו 2006. זהו יין שיושן 18 חודשים בחביות עץ והוא עשוי מזני ענבים צרפתים מסורתיים - קברנה ומרלו. מדובר ביין מעניין ומיוחד עם המון אלגנטיות ומורכבות טעמים וריחות. ביקב טוענים שהיין יתיישן עוד כ-5-6 שנים, ייתכן. כרגע הוא יין נפלא ואני ממליץ עליו בחום ובפה מלא. אז סיימנו בהמלצה על יין חדש מהעולם הישן.

ומעט עניינים מהשוק המקומי לקראת החג. כמה יקבים מזמינים את הקהל הרחב בשבועות: יקב דלתון פותח את שעריו ביום שלישי ה- 7.6.11, ערב החג, בשעות 10:00-14:00. ביום שישי שלפני החג יתארחו ביקב ברבדו הגבינות של האחים צוק – וזה נשמע לי כמו שילוב מנצח.

בין היינות המקומיים שיצאו לאחרונה תמצאו את השנין בלאן פומה 2009 מסדרת ארז. היין עשוי על טהרת הזן שנין בלאן מכרם באזור הרי ירושלים, והוא יושן תשעה חודשים חביות עץ. היקב מבטיח שליין סגנון מעושן, פירותי ופריך. ישנן כמה תוצאות טובות מאד מזן הענבים הגדל באזור הרי ירושלים כך שמעניין לנסות.

ואחרון חביב – הגוורצטרמינר, בציר מאוחר של טפרברג - שעליו המלצתי בטור האחרון, זכה לאחרונה במדליית כסף בתחרות אשכול זהב. ללא ספק מדובר ביין קינוח ראוי וטוב, נסו עם גבינות עובש בחג ותופתעו מהשילוב המנצח. חג שמח.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש