Skip Navigation Linksראשי > קפה ובתי קפה > בתי קפה> כתבת ביקורת על הקפה של רוז'ט יפו

הקפה של רוז'ט


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

"התפריט של הקפה של רוז'ט מורכב מתבשילים ערביים אותנטיים עם ניואנסים של התאמה לחיך הישראלי. אמנם בשעת צהריים מוגשות כאן עסקיות, אבל אני בוחרת פשוט לטעום מכל מני מנות בתפריט..." אורית איציק, הקפה של רוז'ט, יפו

כשאחד מחבריי דיבר בשבחו של סלט הקינואה של הקפה של רוז'ט, החלטתי לבחון את טענותיו. דיוושתי אל הקפה של רוז'ט ביפו, שמיקומו האסטרטגי מצוין: קרוב לטיילת שמחברת בין תל אביב ליפו (מרחק שרכיבת אופניים נאה לו), ורק מטרים ספורים לפני הצומת הסואן של מאפיית אבולעפיה. כך, גיליתי, נהנים מכל העולמות של יפו.

בקדמת הקפה של רוז'ט רחבה עם שולחנות לסועדים, המרוצפת אבנים לבנות. את ראש הרחבה מעטרת קשת אבן עתיקה. ואם כבר נאמר על יפו שפנים רבים לה, הרי שפה מתגלה פן מיוחד – קצת צרפתי, קצת יפואי, קצת ישראלי, קצת תיירותי, והחשוב ביותר – מהסוג שמציע אוכל נהדר.

אני מתיישבת בשעת צהריים רגועה תחת חיפוי השמש של הקפה של רוז'ט כשהמלצר האדיב (יש פה כל מני – מפלורנטין, מיפו, מוסלמים, נוצרים, יהודים וארגנטינאית) מעניק לי את מנת נשנוש הדגל – מועג'נט. המדובר בצלחת עתיקה שעליה מונחים ארבעה מאפים פריכים ועבים, המלווים ברוטב יוגורט וגרגרי חומוס. הם ממולאים בזית ירוק וגבינת טל העמק, בזית שחור קצוץ, בתרד או בעלי מנגולד חלוטים, חמוצים ונהדרים. עוד לא הגיעה הקינואה, וכבר התאהבתי.

התפריט של הקפה של רוז'ט מורכב מתבשילים ערביים אותנטיים עם ניואנסים של התאמה לחיך הישראלי. אמנם בשעת צהריים מוגשות כאן עסקיות, אבל אני בוחרת פשוט לטעום מכל מני מנות בתפריט, והן בתורן ממשיכות להגיע אל שולחני. את המאכלים מכינות זקנות המטבח, והן יודעות מה הן עושות. המנה הבאה, לדוגמה, היא מנה טרייה ועבה של חציל בלאדי עם טחינה, נגיעות עגבנייה, זיתים שחורים, פטרוזיליה ושמן זית.

עכשיו תורה של נבחרת הממולאים – גמבה, קישוא וכרוב – שכל אחד מהם ממולא בשילוב מעניין אחר כמו לדוגמה גרגרי חומוס, אגוזים או עגבניות. עוד טעמתי את המג'דרה הנימוחה של הקפה של רוז'ט, שאותה מכינים עם קוסקוס ומלווים ביוגורט. ואז זכיתי סוף-סוף לפגוש את סלט הקינואה הלימוני והנהדר, שמשולבים בו פטריות טריות, גזר ובצל סגול מאודים ומעוטרים יחדיו בטחינה, בדבש ובסילאן. צדק חברי המלומד, יפו במלוא הדרה.

בקרוב מתכננים לשדרג את התפריט של הקפה של רוז'ט עם בשר, ועוד מסבירים: "הבשר שלנו". "מי זה אנחנו?" שאלתי, ואז התגלה לי שרוז'ט, מי שהקימה את הקפה של רוז'ט, מי שפועלת כבר שנים בתחום השיתוף למען הקהילה, מי שמביאה את המטבח הערבי למעוז הישראליות והתיירות בארץ, היא לא אחרת מרוז'ט חינאווי, ממשפחת הבשר הידועה. כל אלו מביאים אותי לאמונה שבקרוב מאד אזכה לאכול כאן לא רק קינואה כי אם גם המבורגר מיוחד וקבב משובח. באותה ההזדמנות אני גם מגלה שמדי פעם בפעם נערכים כאן ערבי נושא, הערב, לדוגמה, יהיה זה ערב יווני שילווה בלהקת הטברנה ובתפריט אופייני הכולל דגים ואיקרא.

עד עכשיו ישבתי מחוץ לקפה של רוז'ט, ברחבה הנעימה. אני מציצה פנימה, וריח קפה טוב טופח על פניי. זהו הקפה שמייבאים בתערובת מיוחדת מחו"ל וטוחנים במקום – לסועדים ולצריכה ביתית – במטחנה עתיקה שנראית כהומאז' ליפו העתיקה. כשאני חוזרת אל השולחן, מתגלה על שולחני עוגת הבית של הקפה של רוז'ט. היא נקראת לייאלי ביירות, והיא עשויה מסולת ומשמנת מתוקה ומעוטרת בשכבה עבה של אגוזי פיסטוק חלבי ומי סוכר. גם אבקת הסוכר שפזורה מעליה לא הופכת אותה למתוקה מדי, ואני נהנית מכל נגיסה. אשוב על אופניי בקרוב.