לחם בשר הרצליה

אניס, המשקה של גברים חוזר


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מה עושה לכם המילה אניס? מציפה זכרונות מאיים קסומים צפים בזרם ומגברים לא מגולחים שותים בצוותא על מדרכה משקשקים קוביות מול לוח השש בש? או שאולי תחושת איכס ודחייה?

מה עושה לכם המילה אניס? מציפה זכרונות מאיים קסומים צפים בזרם ומגברים לא מגולחים שותים בצוותא על מדרכה משקשקים קוביות מול לוח השש בש? או שאולי תחושת איכס ודחייה?

אפשר למות עליהם, אפשר להגעל מהם, אבל בשום מקרה, לא תמצאו מישהו שנשאר אדיש למשקאות אניס.

עושה רושם ששורשיו של המשקה באזורינו עמוקים כעומק התרבות האנושית. עדויות מלמדות כי כבר בימי מצריים העתיקה ובבל (עירק של ימינו), שתו המקומיים משקאות על בסיס זיקוק דגנים או מיץ ענבים ובתוספת אניס. המשקה שהתקבל היה משקה אלכוהולי חזק ומשכר. ובמילים אחרות, משקה של גברים.


משקאות האניס מקובלים מאוד באזור אגן הים התיכון ובמיוחד במזרחו. מקורו של טעם האניס מופק דרך כלל מפירות צמח הפימפינלה אניסום צמח מקומי עם טעם אניס מובהק ומתקתק.
בניגוד למשקאות אלכוהוליים אצילים יותר, ייצור משקאות האניס אינו כבול בחוקים המגדירים את אזורי הייצור, שיטות ההכנה ואת מקורות חומרי הגלם ולכן להכנת המותגים השונים משתמשים בשיטות שונות, בדרכי תיבול משתנות, ואף בנותני טעם שונים מאותה פמפינלה מקומית, למשל כוכב האניס, שמקורו במזרח אסיה, הליקריץ ואחרים.


כדי להעניק את טעם האניס לאלכוהול נוקטים היצרנים באחת משלוש טכניקות. בראשונה מזקקים את האלכוהול ממיץ פירות כל שהוא, אליו מוספים שמנים אתריים המופקים מזרעי אניס זה או אחר. השניה גורסת הספגת הטעמים בשיכר לפני הזיקוק, כך שהזיקוק המתקבל נושא בתוכו את טעם האניס ובשלישית מעבירים את אדי האלכוהול בדרכם אל הדוד דרך פרחים ותבליני אניס, אדי האלכוהול סופגים טעמים וניחוחות ומגיעים לשלב הגמר מבושמים וריחניים.
כך או אחרת, בסוף התהליך מתקבל נוזל שקוף לחלוטין, וכאשר מוסיפים לו קרח או מים הוא משנה את צבעו ללבן עכור.

במשפחת משקאות האניס האופיינים לאזורנו שלושה שחקנים עיקריים. האוזו היוני, הראקי התורכי והערק הערבי.
אם בעבר היו המשקאות האלה מזוהים באופן בלעדי כמעט עם גברים ממוצא מזרחי. אם הם נקשרים בזכרונכם , כמשקה החובה באולמות השמחה של רחוב המסגר. אם עד לפני שנים מספר לא נהג איש להציבם בברים בחזית אחת יחד עם האלכוהולים אצילים, או שאולי זכור לכם באופן אישי, איך נהגתם להסתיר את העובדה שאצלכם במשפחה שותים ערק, ועוד על המרפסת, לא עוד.
אולי האחריות לגאות האניסית קשורה בהתעוררות הגאווה העדתית, ההתנערות מהבושה על המוצא. יחד עם המוסיקה המזרחית הפורחת, המטבחים המזרחיים הביתיים שהתגלו בכל הדרם וזכו להערכה מקיר לקיר, אגב תהליך שעובר גם על ארצות הברית ואירופה. פתאום לא נדיר לראות חברה צעירים שותים אוזו או ערק, על שפת הים, על יד האבטיח, הגבינה המלוחה, והמזטים. ולא רק גברים, לפעמים גם הבנות.

אוזו ראקי ועארק ומה שביניהם

מספרים כי מקור השם אוזו במיליםOu Zo רוצה לאמר,לא יכול לחיות בלי. או במילים יותר פשוטות, משקה שמתמכרים אליו, פעם שתית תמיד תשתה. בראשית היה מיוצר האוזו מזגי הענבים (גראפה), כיום הוא מזוקק ממיץ ענבים ורמת האלכוהול שלו נעה סביב הארבעים אחוזים. מלבד בישום אניס מקבל האוזו ניחוחות וטעמים מתבלינים נוספים ביניהם הציפורן, הכוסברא, המנטה, כוכב אניס ומה לא.

הראקי בשונה מאוזו מועשר בעיקר בטעמי אניס שונים ומשונים. טעמו תקיף מזה של האוזו ולכן נחשב לחזק יותר. שימו לב לקירבה בשמו בין הראקי לעארק. יתכן כי מקורות השם זהים. פרוש המילה הערבית עראק הוא זיעה. מה משרמז על תהליך הזיקוק שמזכיר הזעה. בדומה לאוזו גם הראקי יוצר בתחילה מפסולת סחיטת הענבים. כיום הוא מיוצר מזיקוק צימוקים או מיץ ענבים. רמת האלכוהול שלו נעה בין 40 ל45 אחוזים.
העארק היוקרתי ביותר מיוצר במקור ממיץ תמרים או תאנים. כמה אקזוטי. טעם השומר כמו בשאר המקרים מגיע גם כאן מתוספות שומר כאלה או אחרות שמסתפחות למוצר במשך התהליך. היוקרתי במשפחת העראקים הוא העארק זחלאווי הלבנוני. בישראל מיוצר עארק מקומי וניתן להשיג גם מספר מותגים ירדניים.

משקאות האניס אינם מהאלכוהולים היקרים. נהוג לשתות אותם בכוס ארוכה (לונג דרינק) עם מזטים או דגים, עם תוספת מים או סטרייט. קל למצוא מבחר משקאות על המדפים והרי חלק ממנו.
אוזו מיני – עליו מתנוססת תמונת הילדה בחצאית המיני נחשב לנפוץ ביותר ביוון. בשונה מסוגי האוזו האחרים בתהליך הכנתו משתמשים בגומי ערבי כמו בייצור העראק.

אוזו 12 ouzo, אולי האוזו המפורסם בעולם. האגדה מספרת כי מקור שמו בחבית מספר 12 ממנה הופק לראשונה האוזו המוצלח ביותר. אשרי המאמין.

אוזו 7 Ouzo כמה מפתיע אינו קרוב משפחה של אוזו 12, וגם הוא מותג אוזו מקובל מאוד.

אוזו מטאקסה Metaxa
אחד מסוגי האוזו מהמובילים והמכובדים בעולם. משקה בעל טעם מתקתק מתובל ב-5 תבלינים שונים.

אוזו סנטאליtsantali
מותג של חברת סנטאלי שזכה בפרסים ובמדליות, ונחשב למשקה איכותי במחיר אטרקטיבי

עארק פניקס- כרמל מזרחי,
עארק חדד, עארק סילבר, עארק גולד ועארק בוסתן- סוגי עארק מיובאים מירדן

תודה למשקאות חינאווי ניקולה, על העזרה בהכנת רשימת משקאות האניס

לחם בשר הרצליה אירועים חדש