Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > חדשות ואירועים> ביקורת על ארוחת המסורה במסעדת האקליפטוס

ארוחת המסורה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

"בארוחת המסורה השתתפו לא פחות מ-240 אנשים, והיא הייתה כרוכה במבצע לוגיסטי אדיר של הכנת התפריט הסבוך והיצירתי שכלל מנות כדוגמת "מרק שילוח הקן" – מרק של תורים, יונים ודרור..." יובל בלנקובסקי, האקליפטוס, ירושלים

ארוחת המסורה שאכלתי במסעדת האקליפטוס הירושלמית היא כנראה המגוונת והעשירה ביותר שאכלתי מעודי. למעלה מעשרים המנות שהוגשו הורכבו ממגוון של יותר משלושים וחמישה מיני בעלי חיים ודגים, כולם כשרים וחלקם נדירים עד מאד. הארוחה הייחודית היא פרי מפעל החיים של ד"ר ארי גרינספאן וד"ר ארי זיבוטפסקי המקדישים חלק נכבד מחייהם לפרויקט שימור המסורות הנשכחות של מנהגי האכילה של הקהילות היהודיות ברחבי העולם. כשרותם של בעלי החיים תלויה לא רק בעמידה בכללי הכשרות השונים המופיעים בתורה אלא גם במסורת העוברת מדור לדור המזהה את מין בעל החיים המסוים ככשר. כך למשל ציפור הדרור, החוגלות, הפסיונים, הפניניות והאייל הם כולם מינים כשרים אם כי לצערנו אינם חלק מהמגוון הקולינרי של הסופרמרקט הממוצע בארץ ואף לא של מעדניות הגורמה. הרציונל ההלכתי שמאחורי הארוחה הוא שאם אחת לכמה שנים נאכל את כל המינים הידועים ככשרים, תשתמר מסורת האכילה והכשרות של הדרור, לדוגמה, שהייתה נהוגה בקהילות יהודיות בתימן כמו גם בגרמניה.

בארוחת המסורה שבמסעדת האקליפטוס השתתפו לא פחות מ-240 אנשים, והיא הייתה כרוכה במבצע לוגיסטי אדיר של הכנת התפריט הסבוך והיצירתי שכלל מנות כדוגמת "מרק שילוח הקן" – מרק של תורים, יונים ודרור עם פסטה בצורת קן. או "קרפצ'יו שור הבר", באפלו נא על מצע נזיד עדשים שהיה משובח ואיכותי ויכול היה להתחרות בכל קרפצ'יו המקובל במסעדות היוקרה בארץ. על כל המלאכה ניצח השף משה בסון של מסעדת האקליפטוס, שגם בימים כתיקונם מגיש במסעדה ארוחות תנ"כיות כמו "ארוחת המלך דוד", "משתה מלכים ונביאים" ו"סעודת שיר השירים". בערב זה הוכיח בסון הן את כישרונו הבלתי נדלה, הן את מקוריותו והן את יכולותיו, ונדמה שאין שני לו בטיפול בסוגי בשר ודג נדירים, שלאיש אין כמעט ניסיון בהם, וברקיחה של מנות נהדרות ולתפארת. מסעדת האקליפטוס אמנם לא מציעה בתפריט הקבוע שלה איילים ושלווים, אך היכולות הקולינריות המרשימות של השף משה בסון באות לידי ביטוי גם בו, והוא מבטא את החשיבה המיוחדת ואת ההיכרות המעמיקה של השף עם המקורות היהודיים ועם מסורת הבישול הערביות המקומיות שהוא אמון עליהן.

שתי מנות נוספות מהארוחה הענקית הזאת שכללה גם אייל שלם ממולא, גדי ועז צלויים ועוד, היו "שלו ממולא בגרש כרמל", שהוא עופיון קטן וחביב, שבשרו הכהה הזכיר בשר יונה, ממולא בחיטה גרוסה וקלויה בעלת צבע כתמתם וארומה פיקנטית. ה"פסטייה" המתקתקה של בשר פסיונים עם פניניות הדגישו את טעם הבשר העשיר והנימוח של הפסיון שנחשב במזרח הקדום למעדן העולה על שולחן מלכים.

ראוי לציין באולם כי ההסעדה רחב הידיים ובחצר הפתוחה הגדולה של מסעדת האקליפטוס מומלץ לערוך אירועים רבי משתתפים. מן החצר של מסעדת האקליפטוס ניתן לראות את חומות העיר ואת מגדל דוד, והנוף המקסים יחד עם כישרונו הקולינרי הייחודי של השף בסון שאינו נבלע, אף לא בארוחות רבות משתתפים, מבטיחים אירוע כהלכתו. היה טעים, מחכים (לכל מנה בארוחה התלוותה הרצאה קצרה) ומרגש, השף בסון יחד עם הצוות המכונה "ארי&ארי" מצליחים במפעל החשוב הזה לשמר את המגוון התרבותי והקולינרי של העם היהודי על כל תפוצותיו, יש לנו מסורת נהדרת.