Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > חדשות ואירועים> כתבה על פסטיבל היין בירושלים

פסטיבל היין בירושלים


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

יובל בלנקובסקי: "פסטיבל היין בירושלים מציע חוויית יין ייחודית. בין חצר הפסלים של מוזיאון ישראל הוקם מתחם שבו מציגים עשרות יקבים מקומיים את תוצרתם, עם הכניסה מקבלים כוס יין, והטעימות בדוכנים חופשיות..."

פסטיבל היין בירושלים המתקיים היום ומחר מציע לכם חוויית יין ייחודית. בין חצר הפסלים של מוזיאון ישראל הוקם כמדי שנה מתחם שבו מציגים עשרות יקבים מקומיים את תוצרתם, עם קניית כרטיס הכניסה מקבלים כוס יין, והטעימות בדוכנים חופשיות ואינן מוגבלות במספר. למרות השרב הכבד שיחק מזג האוויר הירושלמי לידי המארגנים וביומו הראשון של הפסטיבל נהנו המשתתפים ממזג אוויר אידיאלי המתאים הן לשתיית יין אדום והן לשתיית יין לבן. המארגנים גם דאגו לכמה אזורים שבהם ניתן להתרווח אל מול הנוף על כורסאות ישיבה וללגום בהנאה מאחד מעשרות היינות המוצעים בפסטיבל. כדאי לבוא כבר עם הפתיחה, בשעה 19:00, כך תוכלו ליהנות הן מן הנוף הנשקף באור היום, הן משקיעה ירושלמית נהדרת והן מהשתתפות בפסטיבל בשעות הפחות עמוסות שלו שיאפשרו לכם לטעום מן היינות כמעט ללא המתנה בתור.

אם תרצו להפיג את האלכוהול לרשותכם כמה דוכני אוכל: דוכן הגבינות של מחלבת יעקובס יציע לכם צלחת גבינות שיכולה להשתלב נפלא עם היין, ודוכנים אחרים - אוכל אסייתי. על היקבים שמציגים בפסטיבל היין נמנים הגדולים בארץ, כרמל ורמת הגולן, יקבים בינוניים כמו רקאנטי ובנימינה ולצדם גם יקבי בוטיק קטנים כמו: עגור, יפו, הר אודם, פלטר ופסגות.

טיפ קטן הידוע בקרב חובבי היין: אם חשקה נפשכם לטעום מספר רב של יינות, כדאי להתחיל ביינות הלבנים ורק אז להמשיך לאדומים. כמובן, אם בדעתכם להגיע לשני ערבים כדאי להקדיש ערב נפרד לכל סוג, ובכל מקרה מסוגל גופנו להלום את האלכוהול הרבה יותר טוב כאשר לא מערבבים בין היינות השונים. רשמי הטעימה שאני מציע כאן וההמלצות לגבי היינות שטעמתי הם בגדר רשמי טעימה ראשוניים בלבד, פרי התרשמות אישית קצרה ולא היכרות מעמיקה עם היינות, שהרי בכדי להבין יין לעומק יש לטעום בקבוק שלם בזמנים שונים מעת פתיחתו, ולנסות להבין את האופי שלו ואת השפעת האוויר על טעמו של היין.

ונתחיל. את הכתר של הפתעת הערב אני מעניק ליקב צרעה, שבשנים האחרונות מתקדם משמעותית והופך לאחד היקבים הטובים בארץ. היינן המוכשר של היקב, ערן פיק, מצליח ליצור רצף בן שנים מספר של יינות מוצלחים במיוחד. טעמתי את היין הלבן נווה אילן כמו גם את היין האדום שורש 2007 של היקב, והם לדעתי מהיינות הטובים ביותר בפסטיבל. התוויות של היקב חדשות ואלגנטיות – ונדמה שהוא עושה מהפכה שקטה של איכות בעוד יקבים אחרים בגודל דומה מגדילים את כמות היצור אך יורדים באיכותם. נקודת אור נוספת, צפויה אמנם, היא דוכן הטעימות של יקב יתיר שהוכיח שוב את האיכות של היינות האדומים של היקב. כדאי גם לטעום את הוויונייה היבש של יקב יתיר, שהוא נעים מאוד בטעמו.

מבין היקבים הגדולים יותר כדאי לטעום את סדרת האלטיטיוד של ברקן- שלושה יינות קברנה סוביניון משובחים המוצעים לטעימה. כדאי גם לטעום את הקריניאן רזרב שלהם – היו לי כמה במרתף שלא האמנתי ביכולת ההתיישנות שלהם, אבל בטעימה בפסטיבל עמדתי על טעותי. איני יודע אם היין השתבח אך הוא בהחלט נשאר בטעמו המקורי והמעניין במיוחד. גם בדוכן של סגל שווה להתמקד בסדרת רכסים מרלו ובייחוד ביין מזן הענבים המקומי - ארגמן - יין נהדר, מורכב ואינטנסיבי במידה הנכונה. בדוכן של בנימינה תוכלו לטעום כמעט את כל סדרת הרזרב וכדאי לעשות זאת, משום שבניגוד לעבר, בשנה-שנתיים האחרונות מניבה הסדרה הזו יינות מעולים שחבל להחמיץ. הדוכן של יקבי רמת הגולן מציע כרגיל כמה פנינים מוכרות, אך עדיין מאוד איכותיות כמו שרדונה כרם אורגני והיינות האדומים מסדרת ירדן, כך שכדאי לנסות אותם אם עדיין אינכם מכירים היטב את יינות היקב. אני ממליץ גם לא לפסוח על הדוכן של ברבדו ועל היינות מסדרת הרזרב של דלתון- הוויונייה שלהם הוא לטעמי במיוחד.

לקינוח נסיים שוב בהפתעה חיובית קטנה – יקב רמת חברון מציע מבחר גדול של יינות בשמות תנ"כיים מעט מבלבלים. התוויות של כולם הן בעיצוב עתיק ומיוחד והיינות נושאים את השמות מכפלה, פרדס וכדומה. כך או כך, היינן הצרפתי של היקב נמצא כעת בארץ, ובשיחה קצרה אתו, תוך כדי טעימה, הוא הדגיש את רצונו ליצור יינות סמיכים בעלי טעם "אוממי". הקולע ביותר לטעמי מבין היינות, שהוא אגב לא היקר ביותר מביניהם, הוא בלנד של קברנה סוביניון ומרלו הנקרא Jerusalem Heights, אני חושב שזהו יין בעל אף מורכב ופה עשיר ומלא בטעמים, טעמו מושפע באופן משמעותי מתהליך היישון בחביות העץ, והתוצאה הסופית היא יין טעים ועשיר במיוחד כך שאני ממליץ עליו בפה מלא – תרתי משמע. תגיעו ותיהנו.