Skip Navigation Linksראשי > קפה ובתי קפה > בתי קפה> ביקורת על בית קפה קורטוש קולאץ' חיפה
לחם בשר הרצליה

קורטוש קולאץ'


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

אורלי פרש-אזולאי וחברה נמשכות באף אל בית הקפה קורטוש קולאץ' שבדרך הים בחיפה, שם הן מוצאות ארוחות בוקר מענגות, דונאטס נימוחות והחשוב מכל – המאפה ההונגרי קורטוש: לתפארת הונגריה אוכלים עם הידיים ומתמכרים

בבוקרו של יום חמישי טיילתי עם חברה במרכז הכרמל כשלפתע הרחנו ריח עז ומתקתק. משלא הצלחנו לזהות אותו עמדנו במשך דקות ארוכות וניסינו לפענח מה מקורו. כשכשלו ניסיונותינו החלטנו ללכת בעקבותיו. האף הוביל אותנו אל בית קפה קטן ברחוב דרך הים, שבשלט שעליו נכתב "קורטוש קלאץ'". כעת היינו מבולבלות עוד יותר, לא רק שלא הצלחנו לזהות את הריח, גם את שמו של בית הקפה לא הכרנו ואפילו לא ידענו למה הוא מתייחס.

כמובן, נכנסנו. ראשית ביררנו מה מקור הריח: קורטוש או בשמו האחר חלת שופר (חלה חלולה), מאפה הונגרי מבצק שמרים שנאפה במקום חם, טרי ומדיף ניחוח שלא ניתן לעמוד בפניו. בקורטוש קלאץ' ניתן לאכול ארוחות בוקר עשירות, ליהנות מתפריט מגוון שהוא כשר וחלבי והחשוב ביותר, להתמכר לריח ולטעם המשכר של הקורטוש שנאפה גם הוא במגוון אדיר של מילויים.

לקורטוש קולאץ', שהיא גם קונדיטוריה הונגרית, באים גם כדי לאכול עוגות הונגריות שנודעות בטעמן המשובח. אנשים מכל רחבי חיפה נכנסים ולוקחים קורטוש חם לדרך או כמתנה ארוזה לאדם יקר, כפי שאני קניתי לבן זוגי.

עינב ואני התיישבנו בשמש החמימה מחוץ לקורטוש קולאץ' והחלטנו לדחות סיפוקים ולהשאיר את המתוק לקינוח. השעה כבר הייתה שעת בהריים ומכיוון שעל ארוחת הבוקר דילגנו, החלטנו להתפנק בסלט חלומי ובקיש פטריות. הסלט הענק שהגיע אל שולחננו בהחלט יכול היה לתפקד כארוחה בפני עצמה לשתינו: הוא הכיל מגוון עשיר של ירקות כעלים ירוקים מכל הסוגים וכמות נדיבה במיוחד של גבינת חלומי חמה שטוגנה זה עתה. הוא היה פריך וטרי והוגש עם רטבים איכותיים ולחם חם. קיש הפטריות היה מעולה: מתובל ושחום כמו שאני אוהבת. הבצק בתחתית היה פריך ונימוח. התחלקנו בקיש ואכלנו יחד את הסלט בהנאה.

תוך כדי הארוחה שלנו בקורטוש קולאץ' נכנסו ויצאו נשים, זקנים וטף, כולם באו כדי ליהנות מהקורטוש. חלקם הזמינו אותו עם קפה, חלקם יצאו עם שקיות וחלקם מיהרו לעבודה שהקורטוש כבר בפיהם. בקורטוש קולאץ' אופים גם דונאטס בטעמים שונים וגם הם נחטפים במהירות הבזק, עינב ואני מיהרנו להזמין לפני שייגמר.
לקחנו קורטוש שוקולד, אגוזים וחלבה וליתר ביטחון שמא רמת הסוכר עדיין תהיה נמוכה הזמנו דונאטס תפוחים וקינמון. אל השולחן הגיע קפה הפוך וקורטוש ענק לתפארת הונגריה. "איך אוכלים את זה?" שאלנו בחשש. "עם הידיים" ענתה המלצרית שלנו ואנחת רווחה נפלטה מפינו. נתתי את הכבוד לעינב שהחלה להתיר את החלה החלולה בדייקנות ובזהירות רבה. עם כל ביס הרגשנו שכל צעד לעבר הקורטוש היה שווה את הרגע הזה. בזמן שעינב בדקה עוד ועוד מהקורטוש אני נגסתי בדונאט תפוחים שכמוהו לא טעמתי מזה זמן רב. הוא היה ממולא בתפוחים חמים ונטף רוטב דבשי מתוק. חברתי עזבה לרגע את הקורטוש, התפנתה לטפל בדונאטס אבל לא נטשה אותו סופית לפני שהוא שנגמר.

הקורטושים והדונאטס של קורטוש קולאץ' הותירו אותנו עם תחושת התרוממות נפש שנותרה לנו במהלך כל אותו יום, ומבית הקפה המשכנו מחויכות לשופינג שלנו כשטעם הקורטוש המשכר והממכר מלווה אותנו בשארית היום. וגם החלטנו החלטה גורלית - לעולם בעקבות הריח.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש