מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > חדשות ואירועים> כתבה על איש הענבים, יפו

איש הענבים


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

אדם וענת בר (גרגרנים בעייתיים) מבקרים במרתון יינות ישראל – הבית הפתוח של איש הענבים ביפו, המציג כ-60 יינות משלל זנים, צבעים ויקבים, הזדמנות לטעום את כל היינות ששמעתם את שמם ושאת טעמם לא טעמתם מפאת המחיר\הנדירות

ונפתח בווידוי: אנחנו קליינטים בעייתיים למרתון טעימות יין. זה לא שאנחנו לא אוהבים יין, להיפך – אוהבים מאד. יש לנו אפילו שליטה בסיסית בטרמינולוגיה של אניני היין. הבעיה נעוצה במקום אחר לגמרי – אנחנו גרגרנים. וכשמגיע רגע האמת, אחרי שמזגו לנו יין מופלא (כמו מתתיה 2006 של דלתון, בתור דוגמה), ערסלנו אותו בכוס כדי שייפתחו טעמי השמיים, לגמנו לגימה קטנה ו....ברגע האמת אי אפשר לבלף. כשאתה מהאנינים, אתה מגלגל את הטעמים בפה ורוקק בנונשלאנטיות למרקקה הייעודית, מחליף רשמים עם שכנך לשולחן וממשיך ליין הבא; כשאתה מהגרגרנים, כמונו, אפשרות הרקיקה לא עולה כלל בדעתך. יינות נועדו לשתייה, לא לרקיקה. ואנחנו, נחרדים אפילו מצפייה בסרטי טבע שבהם הציפור-האם המסורה מוציאה את התולעת מפיה כדי להאכיל את גוזליה, אנחנו מהבולעים, ולא מהיורקים. שלא להזכיר את העובדה שאנו נעדרים את תעצומות הנפש הדרושות כדי לירוק יין שמתומחר ב- 400 ₪ לבקבוק (מתתיה 2006 כבר אמרנו?)

אבל נתחיל מההתחלה. "איש הענבים", הסמן הימני של תרבות היין בישראל, הנהיגו מסורת מבורכת של מרתון טעימות כחול-לבן לקראת יום העצמאות. במסגרת הבית הפתוח נבחרו כ-60 יינות משלל זנים, צבעים ויקבים. זאת הזדמנות מעולה לטעום את כל היינות ששמעתם את שמם ושאת טעמם לא טעמתם, בין אם מפאת המחיר או מפאת הנדירות. יקבים גדולים (רמת הגולן, תבור, דלתון), כמו גם יקבי בוטיק ליודעי ח"ן (בן-חיים, הנס שטרנבך, אבידן, כהנוב, ג'סקלה ועוד) מיוצגים כאן במיטב השגרירים שלהם, יינות זניים ובלנדים, אדומים ולבנים. תמורת דמי כניסה סבירים לחלוטין, תוכלו לדגום את נבחרת החלומות של יקבי ישראל, בתפאורה שהיא לא פחות ממהממת: בית אבן עתיק בלב סמטאות יפו העתיקה, בין קמרונות וקשתות אבן ממעל, לרצפת עץ כהה מתחת, העמידו ב"איש הענבים" שולחנות טעימה מסודרים למופת, עם מוזגים ומוזגות חביבים וידענים.

התוצאה היא שגם גרגרנים כמונו יכולים להרגיש בנוח וליהנות. אוהבי היין מתגלים כאנשים שמחים ובלתי מתנשאים בעליל, והאווירה טובה ושמחה. הגבינות עזות הטעם של משק דותן (פיקורינו, מנצ'גו, קשקבל) משמשות ליווי תואם ליינות עשירי הטעמים, והופכות את הבילוי בבית הפתוח לחוויה מענגת.

רוב היינות המוצגים לטעימה ניתנים גם לרכישה במקום, וטווח המחירים מאפשר גם לחובבי יין שאינם משבט רוטשילד ליהנות מפרי הגפן. אז גרגרנים שכמונו התרשמו אמנם רק מחלק קטן מהנבחרת (כי אחרי כ- 10 לגימות בריאות, התערפל חוש הטעם) אבל היי, גם בשנה הבאה מתוכנן יום עצמאות, לא?