לחם בשר הרצליה

סאות'רן קומפורט, נחמה דרומית טובה וישנה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

בישראל אנשים אוהבים בעיקר לדבר על אלכוהול, לשתות אותו הם אוהבים פחות. ואם כבר הם שותים משהו זה בעיקר בגלל אופנה מתחלפת. כולם יודעים שיש דבר כזה וויסקי, הקוניאק מיוצר מענבים, וודקה שותים בשלוק ויין יכול להיות חצי- יבש, יבש או מתוק. היום נחלוק כבוד למשקה שתפס בארץ ושרד אופנות וטרנדים. אהוב ומוערך גם על שוחרי אלכוהול רציניים הוא הסאות'רן קומפורט, אחד ממותגי הליקרים הנמכרים בעולם.


הסאות'רן קומפורט (Southern Comfort) ליקר על בסיס וויסקי בורבון, הוא משקה מאוד מבלבל. יש ברים בהם הוא יושב על מדף הליקרים ויש ברים שתמצאו אותו דווקא במדף של הוויסקי, כך גם בתפריטים. במקור הסאות'רן קומפורט הוא. ההיסטוריה שלו מחזירה אותנו הרבה אחורה, לשנים שלאחר מלחמת האזרחים בארה''ב.

ניסויים באלכוהול

ב- 1874 המציא בחור בשם מ. וו. הרון (M.W. Heron), יליד אירלנד שהיגר עם משפחתו לארה''ב, משקה בבר שבבעלותו ברחוב ''La Rue'' ברובע הצרפתי בניו אורלינס. המשקה הכיל תערובות של פירות שונים בעיקר אפרסקים, תפוזים ולימונים אותם השרה בוויסקי אמריקאי מסוג בורבון. איכותו של הוויסקי לא הייתה גבוהה במיוחד, לכן הרון, כמו ברמנים אחרים בעיר, ניסה לשפר אותה על ידי שינוי מוחלט בטעם. לאחר כמה חודשי השריה סוננו הנוזלים, יושנו בחביות עץ והמשקה יצא לאוויר העולם. הרון הצעיר הגיש אותו ללקוחות הבר, בעיקר לגברים העשירים והמכובדים שהזדמנו אליו, היישר מהחבית, כנהוג באותם הימים.


המצב הכלכלי
בהתחלה נקרא המשקה ''Cuffs and Buttons'' (חפתים וכפתורים) כדי למתג אותו כמשקה של עשירים אריסטוקרטים. לאחר כמה שנים ב-1889 פתח הרון בר נוסף, הפעם בעיר ממפיס, שבשנים ההן הייתה מרכז תרבותי ועיר הבילויים של דרום ארה''ב. עם הזמן שונה שם המשקה ל''סאות'רן קומפורט'' כיוון שהפך להיות משקה עממי, של שכבות הביניים ומטה. המצב הכלכלי והחברתי לא היה משהו, אנשים רצו להטביע את יגונם בטיפה המרה, והמשקה של אדון הרון הפך פופולרי מיום ליום. יום אחד, כשישב בבר שלו, שוחח הרון עם לקוח מבושם שציין לפניו שהמשקה שלו הוא היחידי המעניק לו ''נחמה דרומית טובה וישנה'' (Your drink is the only good old southern comfort). כששמע זאת הרון, החליט לשנות את שמו של המשקה בהתאם ואף רשם פטנט על השם ב- 1898.

תווית הבקבוק היתה בהתחלה כחולה ומיושנת ונשאה את חתימתו האישית של הרון בתוספת המשפט ''לא מקורי אך שלי'' (None genuine but mine), כלומר הודאה בכך שייתכן שלא הוא המציא את המתכון המקורי, אך זהו המשקה שלו ואת זה אף אחד לא יכול לקחת ממנו עד היום. ב-1920 כמה חודשים לאחר חקיקת חוקי היובש, נפטר הרון בסיינט לואיס כשהוא בן 70, אך החברה המשיכה לעבוד במלוא המרץ, וב- 1934 שונתה תווית הבקבוק לזו המלווה את בקבוקי הסאות'רן קומפורט עד היום. על התווית מופיע הדפס מפורסם של ג'יימס איבס ונת'ניאל קורייר, שני אמני הדפס מפורסמים בני המאה ה-19.


זה ויסקי, זה?
הסאות'רן קומפורט שאנו מכירים בארץ הוא הסאות'רן שיוצר בשנות היובש המפורסמות, בהן הוחלף הויסקי בנוזל על בסיס אלכוהול ניטרלי, אבל רבים מתבלבלים וטוענים כי הסאות'רן קומפורט הוא ''ליקר על בסיס וויסקי''- לא נכון! הסאות'רן קומפורט יכול אולי להיקרא ''ליקר פירות איכותי'', אך אין לו שום קשר לבורבון, והוא ברמה אלכוהולית של 38%.
המותג היחיד של סאות'רן קומפורט שיש לו קשר חזק ויציב לבורבון נקרא ''סאות'רן קומפורט ריזרב'' (Southern comfort reserve) בארץ מכנים אותו ''סאות'רן בלאק לייבל'' בטעות. זהו הסאות'רן קומפורט המקורי - ליקר פירות על בסיס וויסקי בורבון. הוא בעל תווית שחורה עם אותו הדפס כמו על הסאות'רן הרגיל ורמת האלכוהול בו מגיעה ל- 50%. טעמו חזק ועמוק יותר, הוא פחות מתקתק מהסאות'רן הרגיל, וטעם הוויסקי בו מורגש בהחלט.


המשקה של ג'ניס ג'ופלין

כיום סאות'רן קומפורט הוא אייקון אמריקני לכל דבר, למרות שהבקבוקים שמגיעים לארץ מיוצרים במפעל שנמצא באירלנד. יותר מ- 26 מיליון בקבוקים נמכרים בכל שנה ביותר מ- 65 מדינות ברחבי העולם. מעריצה גדולה של הסאות'רן, אולי הגדולה מכולם, הייתה ג'ניס ג'ופלין ומספרים שבתחילת כל הופעה שלה נהגה לפתוח בקבוק חדש שנותר ריק כשירדה מהבמה. הלהקה שליוותה אותה היתה ''The Southern comfort band'' והיא קיימת עד היום. חברת סאות'רן קומפורט הוציאה לשוק לפני כמה שנים פחיות ובהם סאות'רן קומפורט עם קולה, להפתעתי הרבה, זה אפילו טעים.

טיפ קטן לברמנים ולברמניות שבדרך

בארץ אוהבים את הסאות'רן שלושה סוגי אנשים: אלה שרוצים לשתות וויסקי אבל קשה להם עם הטעם (והסאות'רן באמת יכול לעזור בקטע הזה), אלה ששותים אותו כי כולם שותים אותו, ואלה ששותים אותו כי הם באמת אוהבים את הטעם המתקתק אך החזק שבו. תדעו להבדיל בין השלושה, כדי למצוא את האיכותיים- את אלה שבאמת אוהבים את הטעם שלו (בד''כ ישתו אותו נקי או עם קרח), ונסו לשכנע אותם לעבור לשתות וויסקי- יותר איכות ויותר טיפ.

פינת הברמן :איך מגישים?

אולד פאשן
נקי ו/או עם קרח בכוס אולד פאשן, למרות שאין בו וויסקי, אך מתוך כבוד למשקה המקורי שהיה על בסיס וויסקי.

לונג דרינק
בתור לונג דרינק הסאות'רן קומפורט ידוע בשילוביו עם ספרייט, ג'ינג'ר אייל, טוניק ועוד ומוגש בכוס הייבול עם קרח.


קוקטיילים? יש המון. הנה כמה מהאהובים עליי:
קוקטייל סיינט לואיס

זהו הקוקטייל הראשון שמ. וו. הרון המציא בכבודו ובעצמו כשפתח ב- 1904 בר נוסף בסיינט לואיס:

סאות'רן קומפורט עם סליל קליפת לימון. בכוס אולד פאשן עם קרח. מוזגים את הסאות'רן ומוסיפים סליל קליפת לימון.


סקארלט או'הרה

מרכיבים:
1.5 סאות'רן קומפורט
מיץ חמוציות (קראנברי)
ליים/לימון

אופן ההכנה:
לכוס אולד פאשן עם קרח מוזגים את הסאות'רן, מוסיפים קראנברי כמעט עד קצה הכוס ומקשטים עם פלח לימון.


אלבאמה סלאמר

מרכיבים:
1 סאות'רן קומפורט
1 סלואו ג'ין (ליקר שזיפים על בסיס ג'ין מהולנד)
1/2 אמרטו (ליקר גלעיני המשמש)
מיץ לימון טרי

אופן ההכנה:
מוזגים לכוס הייבול עם קרח את כל המרכיבים האלכוהוליים, מוסיפים כמה טיפות של מיץ לימון, מערבבים ומגישים.


דיקסי סטינגר

מרכיבים:
1 סאות'רן קומפורט
2 וויסקי בורבון
1/2 ליקר מנטה בהיר

אופן ההכנה:
מוזגים לשייקר עם קרח את כל המרכיבים, מנערים היטב ומסננים לכוס קוקטייל מקוררת. ניתן לקשט בעלי מנטה/נענע ולהגיש.


זיון ארוך ונוח על הקיר

(Sloe comfortable screw up against the wall)

מרכיבים:
1/2 סאות'רן קומפורט
1/2 סלואו ג'ין
1/2 וודקה איכותית
1/2 גליאנו
מיץ תפוזים

אופן ההכנה:
מוזגים את כל המרכיבים לכוס הייבול עם קרח כאשר הסאות'רן נמזג ראשון והגליאנו נמזג אחרון. מקשטים בפלח תפוז ומגישים.


לחם בשר הרצליה אירועים חדש