מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > טור יין יובל בלנקובסקי

חדש בשוק היין


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

יובל בלנקובסקי מספר על יקב תשבי המשפחתי (אך לא קטן), על סדרת רקאנטי של יקב רקאנטי, טועם יינות חדשים וממליץ על מנות שראוי שיהיו לצדם. עוד הוא מבשר על מדריך יין חדש, כולל ומקיף, ספר התנ"ך של היין הישראלי

יקב משפחתי הוא לא תמיד יקב קטן, ויקב תשבי הוא יקב משפחתי אבל בהחלט לא יקב בוטיק קטן. ראשיתו של יקב תשבי הייתה בעקבות יוזמה של הברון דה רוטשילד, כשהחליטו במשפחת תשבי בסוף המאה ה-19 לטעת כרמים באזור זיכרון יעקב. המשפחה עברה לגור ולעבד כרמים במושב שפייה, ובעקבות ביקור של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק נבחר השם ליקב על פי הצעתו: תשבי- ראשי התיבות של "תושב שפייה בארץ ישראל". כיום היינן גולן תשבי הוא היינן הראשי של היקב ולצדו כל בני המשפחה.

מדובר בתופעה ייחודית: זהו יקב משפחתי בסדר גודל בינוני ולא יקב בוטיק. סדרת האסטייט של היקב היא סדרה של יינות זניים בעלת איכויות לא מבוטלות. המרלו 2006 מורכב מ-95% מרלו ומ-5% קברנה פרנק המגיעים מכרמים בשדה בוקר ובכפר יובל שבגליל העליון. היין יושן במשך 12 חודשים בחביות עץ ויש לו ארומות של שזיף ולקריץ. המרלו 2005 מהסדרה היה יין נפלא בשעתו והוא הולך ודועך כעת; זה הזמן להתחיל בשתיית ה-2006.

הקברנה סובניון 2006 מורכב מ-93% קברנה ומ-7% פטי ורדו המגיעים מכרמים באזור הרי יהודה והגליל. זהו יין מקסים ואיכותי עם טעמים של פירות שחורים שמתלווים אליהם ארומות של מוקה ווניל. יין נוסף שטעמתי מן הסדרה הוא הפינו נואר 2007 שמורכב מ-100% פינו נואר מגוש עציון. כדרכן של פינו נואר מדובר ביין עכור- חום מעט, בעל ארומות ארוכות ועדינות יותר מהמקובל בארצנו. אף על פי שהפינו נואר הזה אינו מתעלה מעבר לרף של הפינו נואר המיוצר בארצנו, מדובר ביין חביב עד מאוד שהייתי שמח ללוות איתו פסטה או להעביר את הזמן בשתייה איטית ומדודה שלו. ככלל סדרת אסטייט של תשבי היא אחת הסדרות המצוינות בעולם היין הישראלי ואסור לפספס אותה.

סדרה נוספת שיצאה לשוק לאחרונה היא סדרת רקאנטי של יקב רקאנטי. המשותף לשתי הסדרות אסטייט ורקאנטי הוא שמדובר ביינות איכותיים יחסית שאינם מיועדים ליישון ארוך אלא לשתיה בטווח של שנתיים- שלוש מרגע צאתם לשוק. יינות כאלו חביבים עליי מאוד מכיוון שהם יינות שמתאימים לדעתי לכיס ולקצב השתייה של אנשים המעוניינים מדי פעם לגוון את הארוחות שלהם עם יין אדום חביב ונעים. טעמתי את שלושת היינות האדומים של הסדרה: מרלו, קברנה סוביניון ושיראז - כולם משנת הבציר 2008, ושלושתם ראויים. השיראז מגיע מכרם בעמק האלה והוא מיושן למשך שמונה חודשים – חלק מהזמן במיכלי נירוסטה וחלקו בחביות עץ צרפתיות. זהו שיראז ישראלי אופייני עם ארומות שחורות וסגולות. המרלו משלב כרמים מהגליל העליון ומעמק האלה והוא יושן בחביות עץ צרפתיות ואמריקאיות. הבכיר מבין שלושת היינות לטעמי הוא הקברנה סוביניון, שמקורו בגליל העליון. זהו יין בעל גוף מלא ועשיר והוא מתאים לליווי נתחי בקר וכבש.

וכעת בשורה לכל חובבי היין בארץ: שוב הופיע המדריך המעודכן לשנת 2010 של יינות ארץ ישראל מאת מבקר היין הנודע דניאל רוגוב. אין ספק שמדובר במדריך טוב שהוא ספר התנ"ך של היין הישראלי. חסרונו היחיד הוא בכך שהוא מופיע בשפה האנגלית בלבד. עם זאת, זהו המדריך היחיד שבו תמצאו התייחסות למאות יקבים, אלפי יינות ועל כולם ביקורות ענייניות ומלאות פרטים חשובים על יינות כמו: אזור גידול, זן הענבים, זמן ההתיישנות ביקב וכדומה. אין חובה או צורך להסכים עם רוגוב על הכול, ומי כמו רוגוב חוזר ואומר תמיד שיין זה עניין של טעם. עם זאת, הידענות, הניסיון וההשקעה שלו באים לידי ביטוי במדריך והם נותנים מידע חשוב שיכול לעזור בבחירת יינות לקנייה וליישון.