מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > ארוחת השבוע> ביקורות על החומוסיה של אורנית

החומוסיה של אורנית


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

"עשינו לעצמנו שולחן טעימות וקיבלנו קצת מכל הסוגי החומוסים: מסבחה שהייתה פיקנטית ומעולה, חומוס פול מצוין וחומוס חצילים מטוגנים וביצה קשה..." עיינה גל מוצאת פנינה בעפולה ושמה החומוסיה של אורנית

למרות שאני אוהדת שרופה של הפריפריה, אפילו אני חייבת להודות שיש דברים שלא תמצאו מחוץ לתל אביב. לכן אני תמיד נורא שמחה ונלהבת לגלות בצפון הרחוק מקומות אותם אני מכנה בחיבה "תל אביביים".
אז עפולה היא לא בצפון הכי רחוק, ואני עומדת לספר לכם בסופו של דבר על חומוסיה ולא על איזו מסעדת סטייקים גורמה. ובכל זאת, תקשיבו טוב. תקשיבו טוב כי אם אתם מהאזור אתם הולכים לגלות פנינה אמיתית, ואם אתם לא מהאזור תזכרו את הטיפ הזה ליום סגריר: יש בעפולה חומוסיה קטנה, מקסימה ועם תחכום וטוויסט שהופכים אותה למיוחדת. תל אביבית כזו, כמו שאמרתי.

למקום קוראים "החומוסיה של אורנית", והוא לא חדש בכלל אלא עובד בגאון מול השוק הישן (וקרוב מאד לתחנה המרכזית) כבר שש שנים. אורנית, בעלת הבית, הפכה את החלל הקטן למקום מעוצב ונעים, צבוע בכחול – ומיד שנכנסנו קלטנו שזאת לא חומוסיה "פושטית" אלא משהו עם הרבה יותר סטייל. הסטייל הזה ניכר גם בתפריט: זו ממש לא חומסיה של חומוס-צ'יפס-סלט, וזה מה שלטעמי מייחד אותה מחומוסיות אחרות בצפון ובגליל. יש לה קטע אחר. פרט לחומוסים, שעליהם עוד נספר, יש בתפריט גם קישים, שתודו שזה מפתיע, ובחורף (כלומר עכשיו) גם תבשילים ביתיים כמו מרקים, דג חריף עם אורז מלא, פלפלים ממולאים עם חמוציות וצנובר ועוד. כל המאכלים ללא גלוטן, ומאפשרים לציבור הרגיש לגלוטן לאכול ולשבוע בלי דאגה.

אנחנו עשינו לעצמנו שולחן טעימות, וקיבלנו קצת מכל הסוגים של החומוסים המשוגעים: מסבחה שהייתה קצת פיקנטית ומעולה, חומוס עם פטריות (שלא היו מקופסת שימורים!) שהגניב אותנו, חומוס פול מצוין וחומוס חצילים מטוגנים וביצה קשה (שכנראה לקח את המקום הראשון בדירוג). לצידם הונחו גם סלט חצילים עם עגבניות, סלט כרוב, טחינה עם אגוזי מלך (יציאה מעולה של אורנית, חייבים לנסות בבית) וסלט ירקות טרי עם כל מיני פיצוחים.
בחומוסיה רגילה לא שמים אגוזים בתוך הסלט ובטח שלא בתוך הטחינה. בחומוסיה רגילה לא משלבים חמוציות וצנוברים במנת פלפלים ממולאים. בחומוסיה רגילה לא מגישים קפה עם חלב, וקינוחי בית קפה שגרמו לנו לתהות אם לא שווה לחזור ולו בשבילם.

טעמנו את עוגת השוקולד החמה ומלבי, ושוב התפעלנו מהשילוב בין הקינוח היאפי לחברו המזרחי, אותו יכולנו לצפות למצוא בכל חומוסיה. שניהם היו כל כך טובים, ואני מודה שהופתענו – מי מצפה לקינוח מצוין במסעדת חומוס?
יצאנו מאורנית המומות ומאושרות. מצד אחד, מקום שמגיש חומוס ופתוח עד ארבע. מצד שני, בית קפה סטייליסטי, מוקפד ונעים, שמגיש גם ארוחות בוקר עשירות. מצד שלישי, האוכל מצויין. מצד רביעי, בעפולה. החלטנו שאנחנו מבולבלות, אבל מבסוטיות. חשבתי שיש דברים שלא מוצאים מחוץ לתל אביב, אבל הנה, עובדה שמצאתי.