מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל
Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > טעימת יין > טור יין בנושא תערוכת סומלייה

יין מעולמות אחרים


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

"את אהבתי הפעם הקדשתי לשמפניות. היין התוסס, שכאשר מגיע ממחוז שמפיין שבצרפת, נושא ארומת שמרים משכרת שאין לה תחליף..." יובל בלנקובסקי מעדכן מתערוכת סומלייה - יין מעולמות אחרים

אין ספק שתערוכת יין היא אתגר לחובב יין שאי אפשר לעמוד בו. הרצון לשתות כמה שיותר יינות לא מוכרים ולא ידועים יחד עם הידיעה כי ככל שתשתה יותר – תבין פחות את היין שאתה שותה. תערוכת סומלייה האחרונה הפגישה את מיטב היקבים בארץ יחד עם מיטב יבואני היין שהציגו לטעימה את יינותיהם. היות ואני מורגל ביינות המקומיים החלטתי כבכל שנה להקדיש את תשומת ליבי ליינות מחו"ל.
הטור הזה הוא בסך הכל טעימה מדגמית קטנה בלבד של עושר האפשרויות המבלבל של יינות חו"ל. ניתן למצוא בקרב היינות המיובאים יינות במגוון מחירים מזולים מאוד העולים כעשרים שקלים ועד ליינות יקרים שמחירם מאות שקלים. תפקידם של היבואנים למצוא את היינות האטרקטיביים ביותר בחו"ל ולהביאם ארצה. לא רק יצור היין המקומי פיתח את מושג 'יקבי הבוטיק' גם בקרב יבואני היין ישנם 'יבואני בוטיק' – יבואנים קטנים המתמחים בכמה אזורי יין איכותיים בעולם ומנסים להביא 'מציאות'. הכוונה ליינות נהדרים שמחירם שפוי היות והם עדיין לא זכו להכרה בינלאומית או יינות מיקבי עילית קטנים בחו"ל שמספר היינות שהם יכולים להקדיש לארץ אינו מצדיק את ההשקעה מצד יבואן גדול.

בין היבואנים הגדולים ישנה 'החברה הסקוטית' שאחראית על מגוון גדול של יינות. עם זאת את אהבתי הפעם הקדשתי בדוכן שלהם לשמפניות. היין התוסס שכאשר הוא מגיע ממחוז שמפיין שבצרפת הוא נושא ארומת שמרים משכרת שאין לה תחליף. בין השמפניות שחברה הסקוטית מייבאת ניתן למצוא שמפניות מבית לנסון, פיפר היידסיק ופומרי. בין השמפניות של החברה הסקוטית ישנם גם שמפניות רוזה- ורודה ומבעבעת בעלת טעם עשיר ומתקתק – שילוב מנצח של אלגנטיות וכיפיות. אני חייב להרכין את הראש לפני החלטה שיווקית מנצחת להגיש בקבוק שמפנייה זעיר בין 200 מ"ל מבית פומרי. זאת כמות המספקת לשתי כוסות שמפנייה ולארוחה זוגית רומנטית היא יכולה בדיוק להספיק. המחיר שפוי בגלל הכמות הקטנה, והשמפניה- איננה נזרקת לשווא (שכן שמפנייה צריכה להישתות עד שעה מזמן הפתיחה שלה). האפקט המהמם של פתיחת השמפניה המזיגה לכוסות וריח השמרים והטעמים האיכותיים של שמפניה צרפתית נשמרים גם בבקבוק הקטן. בקיצור – בקבוק קטן אך מנצח, מניסיון אישי. כך תוכלו לשתות שמפניה בתחילת הארוחה ולאחר מכן להגיע למנות העיקריות בליווי של יין אדום, בלי כאב הלב הרגיל על השמפניה המתבזבזת.
בדוכן של חברת הכרם לעומת זאת מצאתי יינות ממקום אחר: דרום אפריקה. מדינה שאפשר כבר לומר עליה שהיא עם מסורת יין של עולם חדש. היקבים הוותיקים של דרום אפריקה נוסדו בסוף המאה ה17 ואט אט פתחו סגנון ואופי משלהם. בכרם החליטו לייבא כמה יינות זולים שמחירם שווה לכל נפש מיקבים אלו: המלצתי לנסות את השרדונה- פינו נואר של יקב בושנדאל מעמק פראנשהוק, יין עשיר ומגוון שייתן לכם תמורה נהדרת לכסף. מן היינות האדומים כדאי לטעום את הפינוטאז' של יקב בלינגהאם שהוסף לו מעט 'פטי ורדו' בכדי לתת לו אופי שלם ומלא יותר. בסך הכל מדובר ביינות זולים יחסית שנותנים תמורה טובה מאוד לקונה.

מן הדוכן של חברת הייבוא 'שקד' כדאי שתהיו מעודכנים על היינות החדשים שהחברה מייבאת מיקב סיירה קנטבריה את היין 'קונדדו זה הזה' היקב נמצא באזור ריברה דל דוארו והיינות כולם עשויים מהזן המפורסם והאופייני לספרד טמפרניו. על המלאכה מנצח היינן הספרדי החשוב אלחנדרו פרננדס ואני ממליץ לכם בחום לנסות את אחד הבקבוקים כמו: הקונדדו דה הזה, כרינזה, 2006. היין יכול לתת לכם מושג אמיתי על האיכות של עולם היין הספרדי. אי אפשר גם בלי יין ישראלי אז חברת שקד מוציאה בשיתוף עם יקבי ברקן- סגל סדרת יינות הנקראת דרך ארץ. היינות אמורים להגיש את הזן האופייני והמיטבי מכל אזור בארץ. כך למשל הקברנה סוביניון של הסדרה מגיע מהגליל התחתון ואילו המרלו מגיע מעמק איילון. היינות בתמחור נגיש של פחות מ40 שקלים לבקבוק. הרעיון יפה- אך טרם טעמתי מהיינות ואינני יכול לחוות דעה.

לסיום אקנח ביבואן בוטיק אחד קטן – זהו יינות קיפיס ששם הטור הזה "יין מעולמות אחרים" היא למעשה הסיסמא שלו. בין יינותיו תוכלו למצוא למשל 'זקט'- יין מבעבע בסגנון שמפנייה שמקורו בגרמניה של לואיס גנטרום טרידונשל –זקט ריזלינג ברוט 2006, אין צורך להתבלבל מהשם הארוך האופייני ליינות גרמניים כדאי פשוט לשתות. זהר גולדברג האיש שמאחורי קיפיס באמת מחפש יינות מעולמות אחרים וכך תוכלו למצוא בזכותו בחנות היין: יינות אדומים מפורטוגל או יינות קינוח מתוקים מאוסטריה. אם מצאתם בקבוק עם תווית של חברת קיפיס אתם יכולים לראות בזה כתווית של איכות הצופנת הבטחה ליין המגיע מעולם אחר- כדאי לכם לנסות.