Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > ארוחת השבוע> כתבה על מסעדת טוטון ביפו
לחם בשר הרצליה

אוהבים הפתעות?


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

''טוטון, פועלת 43 שנה באיזור סמטאות האמנים בדרומה של יפו העתיקה. התפריט צרפתי, והמנות בו מחולקות לדגים, פירות ים, פסטות, סלטים ועוד. לא תמצאו טעמים כאלה בשום בית קפה רשתי...'' עיינה גל מגלה אוצר חדש ושמו טוטון

זה אולי מפתיע לשמוע, אבל קשה להיות מופתעים בתל אביב. ''יש בה הכל'', ''עיר בלי הפסקה'', ''בכל שעה אתה יכול למצוא בה כל סוג של אוכל'' מדקלמים אוהדיה, אבל בינינו, יש בתל אביב הרבה שטאנצ. מה זאת אומרת? הרבה מאותו דבר, שפע אחיד, מגוון הומוגני. המסעדות מקפידות לחזור על וריאציות שונות של אותו העיצוב, התפריטים מנסים להתחכם אבל חוזרים על אותן המנות, והקונספט... לכולם יש קונספט, ובדיוק את אותו אחד.

כך שלהיות מופתע בתל אביב זו הפתעה, והפתעה נעימה. אני מצאתי את ההפתעה הנעימה שלי ביפו, וזה חצי לא-חכמה, ובכל זאת. גרם מדרגות צר בקצה העיר העתיקה הוביל אותי אל מקום מיוחד, שונה ומקורי, ובכלל-בכלל לא ''שטאנצי''. בבת אחת שכחתי מכל הגינונים התל אביביים המאוסים, והתמסרתי לחוויה הטוטונית.

המסעדה בבעלות משפחתית, ופועלת מזה 43 שנה באיזור סמטאות האמנים בדרומה של יפו העתיקה. 43 שנים! פלא שהם לא דומים לשום דבר אחר? התפריט צרפתי, והמנות בו מחולקות לדגים, פירות ים, פסטות, סלטים ועוד. אלה לא מנות שהייתם נתקלים בהם בכל מסעדה אחרת בעיר: איפה, לדוגמא, אכלתם לאחרונה קרפ מלוח בתל אביב? או מנת פתיחה של אבוקדו ממולא בשרימפס?..
לפני הכל, קיבלנו לימונדה תוצרת בית. מיד מרגישים – הטעם הוא טעם של לימון סחוט וממותק, לימונדה מהסוג שגורם לך להרגיש בריא. תוך כדי נשנוש המנות הראשונות (פטריות חמות נהדרות ממולאות בשום ובאגוזים וסלט מלא בכל טוב עם טעם של חוצלארץ) השקפנו אל הים ואל העיר העתיקה היפה, שאור בין הערביים נח עליה בנחת.
''פעם יפו היתה אתר לכולם'', סיפר אנדריי, בעל הבית, בצער. ''אבל מאז האנתיפאדה מסתובבים פה רק תיירים''.

לדבריו, כשישים אחוזים מיושבי המסעדה שלו הם תיירים – ולא רק צרפתים. אנחנו חשבנו שהמקום מקסים, ולא רק שאין מה לפחד להגיע ליפו – שווה ביותר לעשות את המאמץ ולצאת לאכול כאן. מה שמחזק את התחושה הזאת שלנו היא הצצה נוספת לתפריט, והפעם לעמודת המחירים – מסתבר שלמרות החזות האקסקלוסיבית של המסעדה, המחירים שלה נמוכים באופן בולט בהשוואה לתל אביב: מנות דגים ופירות ים ב-70 שקלים, קינוחים בפחות מ-30. המסעדה מתפרשת על פני מספר מרפסות רחבות ידיים במבנה עתיק ומיוחד, כך שמתאים מאד לערוך בה אירוע משפחתי, ואפשר לערות אירוע אפילו עם עד 80 אורחים. גם חבורה קטנה תוכל למצוא לעצמה את הפינה שלה עם הנוף והבריזה הכי שווים, ולהרגיש קצת במקום אחר.

הסלט שלנו היה בלתי רגיל. היו בו אבוקדו, לבבות דקל, פרוסות ארטישוק, שעועית ועוד כל מיני עלים, והכל תחת רוטב טעים ורענן. לא תמצאו סלט כזה בבית הקפה הרשתי הקרוב לביתכם, זה בטוח. למנות העיקריות אכלנו ספגטי עם רוקפור ומנת מיקס פירות ים ברוטב שמנת ושום, שהגיעה בתוך צדף ענק ואמיתי.

''האוכל פה לא פלצני, אלא אוכל של פעם. כמו של סבתא או אמא'', אמרה לנו אחותו של אנדריי. הסכמנו. המנות היו פשוטות וטעימות, לא מנסות להתחכם או להתיימר ויחד עם זאת מצליחות להפתיע. ואנחנו אוהבים הפתעות, במיוחד אם הן בתל אביב.
טוטון
מזל דגים 1, יפו העתיקה, תל אביב
03-6820693

לחם בשר הרצליה אירועים חדש