Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > ארוחת השבוע> מסעדת יאן יאן בחיפה

יאם יאם


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

''המרקים הגיעו לוהטים ומהבילים. התפנקנו ארוכות על המרק תוך השתאות על הזמן שעבר מיום הולדתנו הקודם, עד שהגיעו המתאבנים - אגרול, וון טון וסלט סיני...'' אורלי פרש אזולאי וחברתה יזכרו לאורך זמן את חגיגת יום ההולדת ביאן יאן

אוכל סיני זו חגיגה וכשאני אומרת אוכל סיני אני טוענת לאוכל סיני אמיתי ולא לזה הנמכר בדוכני המזון המהיר בקניונים. ארוחה, בשביל הסינים, היא לא רק צורך בסיסי, היא מסמלת אירוע חברתי גדול, ססגוני, שמשמש מפלט מתלאות היום. כך החלטנו, תמי ואני, לחגוג את יום ההולדת שלנו (שחל בהפרש של שבוע) בארוחה סינית אותנטית, מיוחדת ושלווה.
הלוקיישן הנבחר הוא לא אחר מיאן יאן, מסעדה סינית אותנטית הממוקמת ברחובותיה הסואנים של חיפה. ברגע שנכנסים ליאן יאן נדמה שהזמן עצר מלכת ומתקבלת מיד תחושה של מסעדה ברובע סיני עתיק בצ'יינה טאון.

המסעדה קטנה וחמה, מועסקים בה בני משפחתה של סי, בעלת המקום. המסעדה מעוצבת בסגנון המשלב ישן וחדש, קירות המסעדה מכוסים תמונות וכרזות בסינית. מן התקרה יורדים אהילים סינים אדומים ויפים. במסעדה מתקיימים אירועים ופוקדים את המקום תיירים, ימאים ודיפלומטים רבים.
המקום מתמחה גם באירועי קייטרינג הכוללים אוכל סיני עשיר, המוגש כמיטב המסורת בכלים אותנטיים יפים. המסעדה מציעה דים-סאם אמיתי שבעקבותיו מגיעים אנשים שמחפשים את הדים סאם הסיני ולא מוכנים להתפשר על החיקויים. המסעדה פתוחה בכל ימות השבוע מהצהריים ועד חצות. תמי ואני התיישבנו ונאנחנו כמי שהגיעו אל הנחלה. הסתכלות ראשונית בתפריט סחררה אותנו לרגע. המבחר עצום, עשיר ומגוון. סי, בעלת המקום מזה 26 שנה, נחלצה לעזרתנו. סי הסבירה לנו בעברית רהוטה על כל מנה והמליצה על מנות מיוחדות. תמי נצמדה למנות הבנאליות אני החלטתי להראות תעוזה והלכתי על המיוחדות.

מה שכיף בארוחה סינית הוא סגנון האכילה המשותף- לכל סועד יש צלחת אישית והמנות מוגשות למרכז השולחן, כך כל סועד טועם ממגוון המנות לפי רצונו, מלבד המרקים. תמי הזמינה מרק תירס ואני מרק טום-ים קום עם שרימפס. המרקים הגיעו לוהטים ומהבילים לשולחן. התפנקנו ארוכות על המרק תוך השתאות על הזמן שעבר מיום הולדתנו הקודם, עד שהגיעו המתאבנים.
המתאבנים כללו אגרול, וון טון מטוגן וסלט סיני. שני המתאבנים היו מעולים- מטוגנים קלות, פריכים ועם רוטב מושלם שהלם אותם להפליא. הסלט הסיני הוגש עם שומשום קלוי ואגוזי פקאן. ככל שהתרוקנו הצלחות, כך הפכנו עליזות יותר, נהנות מפסטיבל האוכל העשיר בטעמים שלפנינו ושוכחות את הזמן שעבר לנו מהר מדי מהשנה שעברה.

לעיקריות הזמינה תמי ברווז פריך שלווה בצלוחית רוטב חריף מלא שום ואני הזמנתי שרימפס ברוטב שום חמאה. מה אוכל לספר לכם על השרימפס? אתחיל מתיאור פשוט לכאורה של המנה, שהייתה נדיבה והכילה כמות יפה של החיות הנפלאות האלה, צבעונית ומדיפה ניחוח קסום. והטעם... טעם גן עדן.
אני יודעת שכחובבת אוכל מושבעת יצא לי לא פעם להתבטא בשבחו של האוכל שאכלתי, אולם אני יכולה להישבע לכם שהמנה הזו היא אחת המשובחות שיש. למרות שטעמתי מהברווז הפריך, שאכן היה פריך, התמכרתי לטעם השרימפס והתרכזתי רק בו. פיצחתי את השרימפסים אחד אחד, מתענגת על הרוטב והטעמים העשירים שלו, מסרבת בנימוס להתכבד שוב בברווז הפריך. לבסוף, עשיתי טובה לשרימפס שהשתעמם לבד בצלחתי וטעמתי מהאורז המטוגן, שהיה עשוי בצורה דביקה במידה הנכונה, וגם ממנה מיוחדת של אטריות אורז דקיקות עם טופו וירקות, מנה עשירה בצבע, ריח וטעם. אבל אין מה לעשות, ה''היי לייט'' שלי מהארוחה ביאן יאן היה השרימפס ברוטב שום וחמאה.

לבסוף, על אף רעיון החלוקה האופטימלית, תמי נצמדה למנות שלה ואני לשלי. שבעות, מחויכות ורגועות התפנינו לחשוב על קינוח הולם, קינוח שלא יהיה מטוגן וכבד ובכל זאת ייתן לנו מענה לצורך במתוק לאחר הארוחה. הזמנו סורבה ליצ'י וקוקוס שהיווה פינאלה קריר ומרתק לארוחה סינית מושלמת. תמי הציעה שנעשה מנהג יום הולדת משותף ונחזור גם בשנה הבאה ליאן-יאן. שאני אחכה לשנה הבאה?! אין סיכוי. אני את השרימפס הזה חוזרת לאכול בקרוב מאד!
יאן יאן
יפו 28, חיפה
04-8660022