לחם בשר הרצליה

קפה ישראלי


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

לכבוד יום הולדתה החמישים ושש של ישראל, התבקשתי לכתוב טור שקשור ליום העצמאות ולקפה. התלבטתי רבות על מה לכתוב. בתחילה, חשבתי לנסות ולברר איך בן-גוריון היה שותה את הקפה שלו, אך לא מצאתי תיעוד היסטורי לכך.

קיוויתי להסתנן לקפיטריה בכנסת, לברר איך ''מנהלי-המדינה'' שותים את הקפה שלהם, אבל לא עברתי את הבדיקה הביטחונית... אפילו הרחקתי עד לחוזה המדינה, שידוע שהיה חובב קפה, אבל מצאתי רק אזכור לעובדה שעודד פתיחת בתי קפה באלטנוילנד...
קיוויתי לכתוב על החיבור שבין קפה לעצמאות. במהלך ההיסטוריה שהרי בתי הקפה שימשו כמקום התכנסות לשוחרי עצמאות, מתנגדי ממשל ומורדים למיניהם. חשוב להזכיר גם את ''קפה מרגוע'' בקריית-אתא, ששימש כמקום מפגש של ארגון ''ההגנה'' ומשמש היום כמוזיאון של הארגון ההיסטורי. אך לא הצלחתי למלא יותר מפסקה אחת בנושא שמתקשר לקפה ועצמאות.

הבנתי שהכנסתי את עצמי לבוץ די עמוק... רגע, קפה בוץ! אולי זה לא טעים, ייתכן ואניני הקפה רואים בו חטא, אבל קפה הבוץ הוא הכי ישראלי שיש! רבות הן כוסות קפה הבוץ שעברו לי מתחת לאף, ומעולם לא תפסתי עד כמה הוא ישראלי. ידועה הייתה לי העובדה, שקפה הבוץ הוא הנצרך ביותר בין ישראלים, אך נשגב היה מבינתי מדוע. קפה הבוץ הוא מהותה של הישראליות. לוקחים משהו מתרבות אחרת, במקרה של קפה הבוץ התרבות הטורקית והבדואית, משנים אותו (תוך התפשרות ענקית על הטעם) כך שיהיה קל יותר להכנה, ויש לנו מוצר ישראלי מקורי.

אני משוכנע שליד תמרות עשן המנגלים, המאפיינות את יום העצמאות, יימזגו כמה וכמה כוסות של קפה בוץ. מצאתי שיש קשר בין בשר המנגל לקפה הבוץ. בראש ובראשונה שניהם מוגשים שרופים, ההבדל הוא שייתכן ואת הבשר ניתן היה להציל בטרם עת ואילו הקפה, לעומתו, אבוד מראש... קשר נוסף הוא העובדה, שלמרות שכל אדם בעל יכולות מוטוריות מינימאליות מסוגל להכין אותם, גם לקפה הבוץ וגם לבשר המנגל ישנם ישראלים שטוענים שהם ''מומחים''.

אכן, קפה הבוץ מתקשר לפנים רבות בחברה הישראלית. לא פלא שתרמוס הקפה מלווה אותנו לטיולים, לצבא, לעבודה ולמגרשי הכדורגל. עד היום משקיעות חברות הקפה הון בקמפיינים למוצר, שלולא ערכו הנוסטלגי, היה נעלם מהמציאות שלנו.

כבריסטה, מחובתי לדבר נגד קפה הבוץ, להוקיע אותו ולזלזל בו. הוא הרי לא עומד בשום סטנדרט קפה עולמי! הוא חטא ועלבון לאנינות הקפה באשר היא! אפילו בארה''ב, מולדת הקפה הגרוע בעולם, אין ''mud-coffee''! אבל לעיתים הרגש גובר על ההיגיון, והישראליות מנצחת גם את שכמוני... אני אשמח לאיזה כוס קפה בוץ עכשיו.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש