Skip Navigation Linksראשי > קפה ובתי קפה > בתי קפה> תחליף הולם לשקמים: קפה שקמה ברחובות
לחם בשר הרצליה

תחליף לשקמים


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

''אין לי מילים, זה היה אפילו טעים יותר מן השקשוקה הפנטסטית שאכלתי קודם לכן. היו שם תפוחי אדמה, שמנת מתוקה, פלפלים קלויים, פטריות, בצל, שום ורוטב אלפרדו...''. ניר בר לב חווה מסע במנהרת הזמן בקפה שקמה שברחובות

הכתבה נכתבה לפני פסח. המסעדה כשרה לפסח ופתוחה במהלך חול המועד.

כשכתב יצחק יצחקי את השיר היפה גן השקמים, (היה היו כאן פעם שקמים...), הוא התייחס אל בירת המרכז, תל-אביב. למרבה הצער – הוא פספס את השקמים האמיתיים, אלה שברחובות, ואת קפה שקמה, בפרט.

גם כאן היו היו פעם כל מיני דברים, אבל במקרה זה - מדובר בהרבה יותר מכמה שקמים ובית בודד על החוף. המבנה בו ממוקם היום קפה שקמה, ברחוב הרצל 171, נבנה לפני כ- 120 שנה, על ידי מי שהיה הרופא הראשון (והיחיד) באזור השפלה, ונחשב היום מבנה לשימור. הפאטיו של המבנה כולל בימינו מתחם מפנק, בו אפשר לערוך טיפול קוסמטי, להסתפר, לרכוש בגד יפה, ובעיקר - להתרגע בבית הקפה, מתחת לצל העצים, למשמע מוסיקה נעימה ומרגיעה.

מה שיפה בקפה שקמה הוא שבעלי המקום משמרים לא רק את המבנה, אלא גם את התרבות הרחובותית עתיקת השנים, על ידי קישוט קירות המקום בתמונות של מייסדי העיר, כאשר כל תמונה מלווה בסיפור. לאורך כל הישיבה בקפה שקמה מלווה אותי הרגשה של מנהרת זמן, קשה להתעלם מכל הנוף והאופי שאופפים את המקום המיוחד הזה. אני באמת לא יכול להעביר לכם את החוויה, כי אין מה לעשות - תמונה אחת שווה מאלף מילים.

אחרי שנרגעתי והתפנקתי לי בכל המרגוע הזה שאופף את בית הקפה, התפניתי להביט בתפריט. המקום מגיש לכל אורך היום ארוחות בוקר גדולות ומגוונות, עד כדי כך שכל אדם מן הישוב יכול למצוא את ארוחת הבוקר התאומה שלו. אני אישית לא הגעתי רעב הפעם, ותכננתי בסך הכל לשתות כוס קפה טובה, ולהיעלם אל תוך הצהריים הקיציים האלה, אבל לתפריט היו תוכניות אחרות, ומדפיו חייכה אליו השקשוקה. יש דברים שאי אפשר לעמוד בפניהם, ולי יש רומן עתיק יומין עם שקשוקות. אז הזמנתי אותה.

תוך כדי שאני סופג את השמש המלטפת הגיעה לה השקשוקה לחיקי, בדיוק ביחד עם העובדה שמלווה אותי לאורך כל חיי - אני תמיד רעב, גם כשאני לא. התחלתי לנשנש בכיף את השקשוקה, אשר מרקמה שונה מכל מרקם של שקשוקה שהכרתי עד היום, בניגוד לשקשוקה שכולנו מכירים זו הייתה פחות רכה, והרבה יותר טעימה, והלחם היה חם וטרי.

בין תמונה לתמונה ובין זרם של אוויר למשנהו הזמנתי לי גם לימונענע קרירה, שהתאימה בול לציוץ הציפורים שליווה כל לגימה ולגימה. ואז, במהלך שכאילו נכתב מראש ורק חיכה להזדמנות הנכונה כדי להפציע, הזמנתי את המנה הבאה שלי: תפוח אדמה ים תיכוני אפוי בתנור. אין לי מילים, זה היה אפילו טעים יותר מן השקשוקה הפנטסטית שאכלתי כחצי שעה קודם לכן. היו שם תפוחי אדמה, שמנת מתוקה, פלפלים קלויים, פטריות, בצל, שום ורוטב אלפרדו. הלוואי ויכולתי להעביר אליכם את סערת הטעמים הזו שריקדה לי על קצה הלשון, פשוט חוויה.

לאחר שממש הכיתי שורשים במקום, כמו עץ שקמים ישן טוב, החלטתי שאני מזמין לי גם קינוח. פשוט לא רציתי להתנתק מן הכסא - מה גם שבשלב כלשהו זה גם היה בלתי אפשרי בשל המנות הגדולות שיוצאות מן המטבח של קפה שקמה. אז הזמנתי לי פאי תפוחים חם, עם שני כדורי גלידת וניל גדולים, ואגוזים טריים, שהיו כל כך מתאימים שם. אה, וגם הזמנתי לי כוס קפה נוספת. הקינוח הזה היה פשוט מדהים: השילוב של הפאי החם עם הגלידה הקרה היה פנומנאלי, כאשר הטיפ היומי שלי הוא לאכול ביס מהפאי וביס מהגלידה, כאשר חומו של הפאי ממיס את הגלידה ומעניק לה רכות שמימית.

זה היה היום העמוס שלי, מקווה שעליכם גם עוברים ימים כאלה. אם לא - קחו לכם כמות גדושה של אוויר ואנרגיות חיוביות בקפה שקמה. ההנאה מובטחת.

קפה שקמה
הרצל 171, רחובות.
08-9467486

לחם בשר הרצליה אירועים חדש