לחם בשר הרצליה

פנינה שוקולדית


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

''רקחנו גנאש של אייריש קרים ושמנת, שהוזלף במקצועיות טרייה אל תוך גביעי שוקולד חלב משובח, שעשינו בעצמנו...''. אדווה גן סתיו הבינה, בעקבות סדנה להכנת פרלינים בשוקולדה, מדוע עולה שוקולד טוב כמו פנינים שאך נשלו מן הים

שוקולדה בפארק אפק (ראש העין) היא ממלכה קטנה הנשלטת ע''י שוקולד. חלל קטן ונעים משמש כחנות שוקולד קסומה ומלאת אוצרות. על מדפי עץ מונחות חפיסות שוקולד משובח ועב בשר השזור בשברי פקאן סיני, בננות מיובשות או מלאות קרמל. במקרר זכוכית מנצנץ ומזמין מסודרות שורות שורות של פרלינים מעוצבים בעיצובים מושקעים ויוצאי דופן. אולם רחב ידיים הוא בית הייצור של החנות, ובו ערימות שקי ענק המכילים פתיתי שוקולד בלגי. חלל גדול נוסף הוא בית הספר למדעי השוקולד, בו מלמדים מכורים כבדים לשוקולד, כמוני, להכין בעצמם אוצרות שוקולד משובחים.

אחרי שוידאתי שחנות השוקולד תהיה פתוחה גם בסיום הסדנא, נכנסתי ותפסתי מקום באחד מהכיסאות הגבוהים שהוצבו מסביב לשולחנות השיש הכבדים. את הסדנא הנחה רון שמואלי, שוקולטייר בהווה וקונדיטור בעבר, שהחליט להפוך את אהבת השוקולד שלו למקצוע, ולעבור מהכנת שוקולד במטבח ביתו (ניסיונות אל תוך הלילה לימדו אותו היטב שיעורים חשובים, כגון כמה ימים יעמוד באוויר ריח של שוקולד שנחרך) להכנת שוקולד להמונים.

בתחילה, למיד אותנו רון כל מיני סודות מקצועיים, ניסה להימנע מלהעליב מותגים היסטוריים כמו שוקולד השחר (אז מה נמרח על המצות, פרלינים?! בנקודה זו אני רואה לנכון להמליץ על השילוב האהוב עלי על גבי מצות: חמאה ופסטרמה. נסו ולא תצטערו.), שמסתבר שכל קשר בינו לבין שוקולד הינו מקרי בהחלט, וגם הסביר לנו מה זה גנאש, למשל, מושג שהיה שגור בפי מבלי שידעתי כלל על מה אני מדברת (אני שונאת שזה קורה לי). אחר כך – התחלנו לעבוד.

אם אי פעם עלתה בראשכם מחשבה בסגנון – למה בשם כל הקדושים עולה שוקולד טוב כמו פנינים שאך נשלו מן הים – הנה לכם התשובה: המון (באמת המון) עבודה מושקעת בכל ס''מ וחצי על ס''מ וחצי של שוקולד, שלא לדבר על המילויים החבויים בתוכם (גנאשים, למי שבור כמוני) ועלות החומרים האיכותיים באמת.

למדנו (ועשינו בפועל) על טימפרור, שהוא תהליך הפיכת השוקולד מפתיתים טעימים אך חסרי מעוף לתערובת הטומנת בחובה יכולות קסומות להפוך לשוקולד מבריק, קטיפתי וטעים. למדנו איך תעשיית השוקולד המודרנית מצאה דרכים לעקוף את התהליך הקסום אך המסורבל (והמלכלך בטירוף. או שזה היה רק אני?) הזה, וראינו במו עינינו כמה פשוט אך גאוני תהליך הכנת הפרלינים הקטנים אך הקטלניים הללו. רקחנו גנאש של אייריש קרים ושמנת, שהוזלף במקצועיות טרייה אל תוך גביעי שוקולד חלב משובח (שעשינו בעצמנו לפני זמן קצר, ואת התהליך הזה אני אפילו לא מנסה לתאר – חייבים לראות). מזגנו פסיפלורה ופטל אל כוסיות שמנמנות של שוקולד מריר, וערבבנו שברי אגוזים אל תוך קערת שוקולד מומס ומשם את תבניות לקירור, כשאנחנו מקפידים להשאיר מספיק על דפנות הקערה כדי שלא נצטרך לחכות עד שטבליות השוקולד והפרלינים יהיו מוכנים.

על כל ממלכת השוקולד הזאת מנצחת יעל, ילדת שוקולד לשעבר שקיבלה מסבתא פרידה שלה את אהבת השוקולד הטוטאלית הזו, כשהיו משתפות יחד פעולה (למרות מחאות ההורים) ומכינות במטבח הקטן ממתקים ושוקולד. יעל המשיכה ולא הרפתה מחלום השוקולד שלה עד שפתחה את שוקולדה. היא לא מוותרת על שימוש בחומרי גלם משובחים בלבד, ומקפידה על הפרטים והדיוק בשאיפה ליצור שוקולד בעל איכות אירופאית עם נגיעות ים תיכוניות, כמו שילוב של חלבה ופיסטוק.

כשהלכתי אחרי הסדנא לחנות השוקולד, בה ניסיתי להתמודד עם תאוות הקניות שלי שחברה אוטומטית לאהבת השוקולד הקשה שלי, סיפרה לי יעל שפעם נתקע מישהו בטעות בחנות ונשאר מאחורי דלתות נעולות. משהו בתוכי אומר לי שהוא לא ממש שמח לראות את מי שבא לחלץ אותו משם.

שוקולדה
המלאכה 4, ביתן 26, א.ת. אפק, ראש העין.
03-9102962

לחם בשר הרצליה אירועים חדש