Skip Navigation Linksראשי > ברים, יין ואלכוהול > ברים ופאבים> חוויה לא נורמהלית בנורמה ג'ין
לחם בשר הרצליה

חוויה לא נורמהלית


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

''סמיקלאוס היא בירה המיוצרת ביום אחד בשנה בלבד. יש לה ארומה מתקתקה-חריפה, אבל אל תטעו בה - אחרי חצי בקבוק, גם אתם תדמיינו שאתם בעליית גג בבלגיה...''. ניר בר-לב (היק-היק), נחשף לבירות חדשות (היק) בנורמה ג'ין

לא הייתי אומר שאני אנגלי, אם להסתמך על הרגלי השתייה שלי, אך כאשר ציפור קטנה, עם כרס בירה קצת פחות קטנה, לחשה לי שיש בפלורנטין מקום שמציע עשרות וריאציות של בירות, שאינן סטנדרטיות בעליל, בנוסף למאות סוגי וויסקי, ומטבח מיוחד שמציע לשלב את מגוון משקאותיו בתוך המנות - לא יכולתי לסרב להצעה. ארזתי את הבטן הקטנה, שצברתי במרוצת השנים (והמסעדות), לתוך מכנסי הג'ינס שלי, התנעתי את האופנוע - ודהרתי אל עבר השכונה הדרומית בליווי זוגתי.

אכלתי כבר בכמות לא קטנה של מסעדות, וגמעתי לא מעט גלונים של בירה, אבל בתפריט אלכוהול מרשים, כמו שמציעים בנורמה ג'ין, טרם יצא לי להיתקל. התפריט עצמו מהווה מעין ידיעון בירות, אשר שופך אור על תרבות השתייה העולמית והמקומית, וממנו למדנו, למשל, שממלכת הבירות היא בעצם בלגיה, בניגוד לתפישה המקובלת לפיה האי הבריטי עומד בראש ההיררכיה. נורמה ג'ין גם משקיעה בבירות שלה: מדובר באחד מכמה מקומות בודדים בארצנו הקטנטונת, אשר מחזיק בחדר קירור לחביות הבירה, עובדה השומרת על איכותן.

החלטנו להתפרע, ולטעום בירות שעוד לא יצא לנו להכיר. מתוך כל הבירות שטעמתי - ושאלוהים יעזור לי, היו הרבה - התאהבתי דווקא באחת, בירת פירות אפרסקית וחמצמצה, העונה לשם פיץ', ומונה רק שלושה אחוזים וחצי של אלכוהול. תקראו לי נשי, תקראו לי עדין, אבל דווקא היא ריגשה אותי יותר מכל,ו כל לגימה ממנה גרמה לי להבין שבבלגיה יש דברים הרבה יותר טובים מגודייבה. מה שהסעיר אותי עוד יותר לגבי הבירה הזאת, הוא הסיפור שליווה אותה, אותה שמענו מפיו של הברמן המנוסה, אשר מכיר את כל הגלגולים של כל המשקאות בנורמה ג'ין על בוריים: הפיץ' נולדה בבריסל שבבלגיה בתהליך טבעי, כאשר האוויר המיוחד של בריסל הוא היחיד בעולם המתאים ליצורה, והיא מבשילה בתוך אמבט בעליית גג, כאשר חלונות הבית פתוחים. בכל מקום אחר בעולם היא הייתה מתקלקלת. פרט לבירת האפרסק, תוכלו למצוא בנורמה ג'ין גם בירות בטעם דובדבן, פטל ותפוח, שהן נדירות כל כך, שלא תוכלו כמעט למצוא אותן בארץ הקודש.

בנורמה ג'ין מקפידים להשביח את תרבות השתייה הישראלית, ולצד כל מנה מומלצת הבירה המתאימה לה ביותר. לצד הבירה שלנו אכלנו מנה של מטיאס בבירת חיטה, דג מלוח תוצרת הבית שהוגש עם גבינת שמנת ולחמניות בימיש נמסות בפה מבצק בירה. מנה שקצת הזכירה לנו ערבי חג בבית פולני, וזה דווקא היה מרענן. מנה נוספת - שיפודי אברם גרנטס, שיפודי אנטריקוט עסיסיים ברוטב וויסקי מתקתק, אשר הוגשו על מצע של פירה רך וחמים. לצידם - נקניקיית הבית, שכללה בייקון, וויסקי משובח וזרעי כוסברה, והזכירה לי את הרומנטיות של דוכני הנקניקיות בפראג המושלגת. בנורמה ג'ין יש שף נקניקיות, אדם שכל היעוד שלו בחיים הוא ליצר נקניקיות. השד יודע למה הלכתי ללמוד משפטים...

משם, עברנו לעיקריות. זוגתי, אשר לראשונה זה חמש שנים ראיתי אותה שותה יותר משליש בירה (הרבה יותר), בחרה בהמבורגר. לכאורה – סטנדרטי. אך כאשר הבשר עסיסי כל כך, ובאיכות כל כך גבוהה - כל הטעמים מתערבבים בפה, ומתאחדים לכדי חוויה גסטרונומית. המנה שלי הייתה הרבה פחות סטנדרטית: שתי נקניקיות איריות שלובות זו בזו, מבושלות בבירה כהה ומוגשות על מצע של כרוב כבוש. אני בדרך כלל לא יוצא מגדרי, אבל אני פשוט מכור לנקניקיות, ולא אגזים אם אומר שהנקניקיות הללו היו הטובות ביותר שאכלתי מימיי (שף נקניקיות, כבר אמרנו?).

כמו כל זוג שמנמנים טיפוסי, לא הסכמנו לסיים את הארוחה ללא קינוח, ובנורמה ג'ין - גם הקינוח לא הולך לבדו. על שולחננו נחת קינוח לא שגרתי בשם סמיקלאוס ושתי גבינות. סמיקלאוס היא בירה המונה 14% של אלכוהול (עד לא מזמן הבירה החזקה ביותר בעולם), שמיוצרת ביום אחד בשנה - ב– 06/12 מייצרים את כל הצריכה העולמית של הבירה הזו, עובדה המעידה על נדירותה ועל מחירה הגבוהה. מדובר בבירה בעלת ארומה מתקתקה וחריפה, שמחליקה בגרון לאיטה, אבל אל תטעו בה - סביר להניח שאחרי חצי בקבוק של סמיקלאוס, גם אתם תתחילו לדמיין שאתם בעליית גג בבלגיה....

בשלב הזה כבר לא יכולנו להכיל שום דבר, אבל בכל זאת נשארנו עוד קצת, וספגנו מהאווירה הנהדרת שמציע המקום המיוחד הזה. לא בהרבה מקומות אפשר ליהנות מכזו ארוחה, ומכזה מגוון של אלכוהול. את הדרך החוצה עשינו בזיגזגים ובשיהוקים. הביתה כבר הגענו במונית, וחזרנו רק למחרת לקחת את האופנוע. אם שותים – לא נוהגים. בעיקר אם אפשר לשתות עוד קצת. היק, היק!

נורמה ג'ין
אליפלט 23, פלורנטין, תל אביב.
03-6837383

לחם בשר הרצליה אירועים חדש