Skip Navigation Linksראשי > מאמרים ראשיים > ארוחת השבוע> איטליה כבר לא כל כך רחוקה במסעדת סיסי בטעם איטלקי
לחם בשר הרצליה

איטליה כבר לא כל כך רחוקה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

''אל שולחננו עטור מפת התחרה הוגשה ברוסקטה עגבניות מצויינת, לחם איטלקי פריך בחלקו התחתון ועמוס תערובת מעולה של עגבניות טריות קצוצות, שום, בזיליקום ושמן זית מעל גבינות קשות שהותכו לפני בואן של העגבניות....''. אדווה גן סתיו גילתה פנינה איטלקית קטנה ואותנטית, מסעדת סיסי בטעם איטלקי שבהוד השרון

''אל שולחננו עטור מפת התחרה הוגשה ברוסקטה עגבניות מצויינת, לחם איטלקי פריך בחלקו התחתון ועמוס תערובת מעולה של עגבניות טריות קצוצות, שום, בזיליקום ושמן זית מעל גבינות קשות שהותכו לפני בואן של העגבניות....''. אדווה גן סתיו גילתה פנינה איטלקית קטנה ואותנטית, מסעדת סיסי בטעם איטלקי שבהוד השרון

אהבתי הגדולה לאיטליה החלה בהחלטה של רגע לפני כעשור בו הפכנו, אחותי אני ושני בני זוגנו, לבעליהם הנרגשים של ארבעה כרטיסי טיסה לרומא, ושל מחזיק מפתחות הנושא בגאון מפתח שחור גדול אחד. חמושים באלפא רומיאו אדומה ונוצצת, מפה ויצר הרפתקנות לא מבוטל, יצאנו למסע מופלא במדינה המדהימה ביותר באירופה עליו עוד אספר לבטח לנכדי בבוא היום. יותר מהנופים המופלאים, העיירות הקטנות והקסומות שאפילו לא הופיעו על המפה, הארכיטקטורה והאומנות, כבשו את ליבנו האנשים. הם, ומה שהגישו לנו בחיוך רחב אל השולחן.

השבוע שמחתי לגלות מסעדה קטנה במרכז הוד השרון שכבשה אותי מיד בדיוק בגלל ששיחזרה עבורי את הקסם האיטלקי: אנשים חמים ואוכל טוב. סיסי ועידו, זוג בחיים ובמטבח, חזרו מאיטליה אחרי 12 שנים בשליחות מדינת ישראל. מבלי להתכוון ובמקום לנוח קצת אחרי קריירות צבאיות וציבוריות מפוארות, התגלגלו השניים למטבח קטן אשר בצמוד לו שולחנות ספורים וגינה חמודה, שם הקימו תוך מחשבה ואהבה גדולה את ''סיסי בטעם איטלקי''. הטרטוריה הנפלאה הזו הוקמה תוך יישום קפדני של מספר כללי ברזל שלמדו באיטליה. ראשית, קונים סיסי ועידו בעצמם את המרכיבים הדרושים במטבח בכל יום מחדש, בוחרים כל עגבניה ועגבניה, ולעולם אינם קונים מצרכים ליותר מיום אחד. שנית, הם אינם מתפשרים על איכות המרכיבים. שלישית, לא מאיצים באוכל ומכינים הכל עם רגע ההזמנה (סיסי אומרת שלחסרי הסבלנות היא מציעה לעבור למקדונלד'ס).

התחלת הארוחה כבר בישרה טובות. אל שולחננו עטור מפת התחרה הוגשה ברוסקטה עגבניות מצויינת, לחם איטלקי פריך בחלקו התחתון ועמוס תערובת מעולה של עגבניות טריות קצוצות, שום, בזיליקום ושמן זית מעל גבינות קשות שהותכו לפני בואן של העגבניות. מנת הלחם (''זאת לא ג'בטה!'' נזעקת סיסי, ומסבירה שללחמניות האיטלקיות שאפשר למצוא בארץ כלל לא קוראים כך במקור, ושהגרסה המקומית ממילא לא נראתה להם, אז הם לא נחו עד שמצאו לחם איטלקי אמיתי וטוב) מתוארת בתפריט כלחם קלוי בטעמים שונים ומעניינים, כך שאין לדעת מה היא תטמון בחובה בפעם הבאה. כאן המקום לציין שכל מה שאני מספרת כאן הוא בערבון מוגבל ונובע מהשערות וניחושים בלבד שכן סיסי שומרת בקנאות על סודות המטבח שלה ומסרבת בנחישות לגלות מה בדיוק בא זה עתה אל פינו.
עוד הגיעו לשולחן פטריות ממולאות בגבינות, וקרצ'ופי קרודי. הפטריות היו מצויינות, המילוי היה עדין ולא כבד מדי, למרות עושרו. הקרצ'ופי קרודי הוא מנה מרעננת של לב ארטישוק חי שנחתך לפרוסות דקות ותובל בשמן זית וקרעי פרמזן. בנקודה זו ביקשו מארחינו להזהיר – ''אנחנו שמים פרמזן על הכל חוץ מאשר על הקפה...''.

כמנת ביניים, ובעיקר בגלל שהקור העז בחוץ לא נתן לנו לוותר, הזמנו מרק מינסטרונה ומרק ארנצ'ונה. המינסטרונה היה לא שגרתי ומלא טעמים. בכל כף הסתתרה הפתעה כמו גרגירי חומוס, נבטים וצמחי תבלין שונים, וניכר שהוכן תוך השקעה מרובה. הארנצ'ונה היה מרק כתום עשוי בטטה, גזר ודלעת, שרמז על טעמים נסתרים מלבד הג'ינג'ר המסורתי במרק זה, והיה מצויין.

מתוך העיקריות בחרנו בניוקי ברוטב שמנת ורוקפור. רצינו גם רביולי, אך התקשינו לבחור משלל האפשרויות (רביולי במילוי רוקפור, ריקוטה שום, גבינות צאן, אספרגוס, תרד, פרמזן ועוד). סיסי סיימה עבורנו את ההתלבטות והציעה להכין לנו מנת רביולי שתכלול קצת מכל סוג שאהבנו, ולנו נותר רק לבחור את הרוטב. בחרנו ברוטב פוטנסקה המצויין, שכלל לפי מיטב המסורת האיטלקית שמנת, עגבניות, זיתים שחורים, צלפים ומעט (לבקשתנו) צ'ילי חריף. הוסבר לנו שהאנשובי נעדר מן הרוטב בגלל שרוב הסועדים אינם אוהבים את טעמו. לתערובת הרביולי אכן היה יתרון גדול בכך שסיפקה את תאוותנו לאכול מ-ה-כ-ל, אך יתכן שבחירה בסוג אחד היתה מאפשרת לנו להתמסר לחלוטין לטעם אחד ובכך להפיק ממנו את מירב התענוג.

כנגד כל הסיכויים, עוד היה לנו בשלב זה מקום לקינוח, ובחרנו בקינוח הסודי של סיסי, ''גן עדן'', שמפאת סיווג ביטחוני לא אוכל לספר עליו דבר מלבד זאת שהוא חוסל עד תום, משאיר על לשוננו סימני שאלה וטעמי ילדות לא מוסברים. עם הקינוח הוגשו לנו שוקולטה מצויינת, סמיכה במידה הנכונה וקפה הפוך טוב בספלי חרסינה מעוטרים בפרחים בעלי ידית מוזהבת וניחוחות אצולה איטלקית. הביתה חזרנו מאושרים, ועם הבשורה, שמעכשיו, איטליה כבר לא כל כך רחוקה....

סיסי בטעם איטלקי
הבנים 9, הוד השרון.
09-7401782

לחם בשר הרצליה אירועים חדש