לחם בשר הרצליה

הפרדוכס הצרפתי- פרק שלישי ואחרון.


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מחקר שנעשה בהולנד מצא ששתייה מבוקרת של אלכוהול יכולה להפחית כמעט בחצי את הסבירות לפתח את מחלת האלצהיימר: חוקרים מאונברסיטת ארסמוס ברוטרדם חקרו את התופעה על 5,400 אנשים בריאים בני 55 שנים ומעלה במשך 6 שנים. התברר שאצל אנשים ששתו בין כוסית אחת לשלוש כוסיות ביום היה הסיכון לפתח דימנציה נמוך ב42 אחוז בהשוואה לאלה שלא נגעו באלכוהול. ותוצאות מחקר זה אף פורסמו בכתב העת ''לנצט''.
גם השפעתו המזיקה של אלכוהול נחקרה באותה עת: התברר שצריכת אלכוהול כבדה וקבועה של למעלה מ-4 כוסיות ביום, העלתה פי 1.5 את הסיכון לסבול מדימנציה וסקולרית הנגרמת מחסימת כלי דם צרים במוח. שתיית היין המועילה, אם כך מוגבלת לכמות הנעה בין כוסית אחת לשלוש כוסיות ביום.


רסרבטול וכולסטרול
הרסברטרול מרכיב יחודי לענבים התגלה ביין רק בשנת 1992 ומאז הוא נושא פופולרי למחקר. המחקרים מקדו את תשומת הלב אל הרסברטרול באמצעות ההשערה כי הוא יכול להוריד את שיעורי התמותה ממחלות לב קורונריות. הנחה זו מבוססת על יכולת המרכיב למנוע היווצרות קרישי דם ולהוריד את רמת הליפידים (שומנים) בדם.
לאחרונה הוכח כי הרסברטרול מונע את חמצון הכולסטרול הרע - LDL. בכלי הדם בגופנו זורמים חומרים וחלקיקים רבים, וביניהם כולסטרול LDL. כאשר LDL מתחמצן הוא הופך רעיל לגוף, ובשל כך הגוף שולח את תאי הדם הלבנים ''להילחם'' ברעלים. כך נוצרת שכבת שומן המכוסה בדלקת. שכבה זו מאוד מסוכנת לבריאות הגוף, שכן היא מלאה ברדיקלים חופשיים וכשהם באים במגע עם הדם, הם יוצרים קריש דם. קריש הדם יכול לגרום לחסימה חלקית של כלי הדם – אנגינה לא יציבה (Unstable Angina) – ואף לחסימה מלאה של כלי הדם – מאוטם שריר הלב (MI) ועד שבץ מוחי (Stroke). LDL מביא את הכולסטרול מהכבד אל התאים הזקוקים לכולסטרול. HDL מחזיר את עודף הכולסטרול מהגוף אל הכבד. כאשר יש בדם רמות גבוהות מדי של LDL, מתחיל תהליך טרשת העורקים. כאן נכנס תפקיד הרסברטרול בהורדת רמות ה-LDL בדם וכן במניעת חמצון ה-LDL ומניעת טרשת עורקים.

אדום או לבן?
הדעות חלוקות לאיזה יין השפעה טובה יותר , אדום או לבן, אך ניראה שרוב החוקרים מצדדים ביין האדום שיושן בחביות עץ כמשפיע חיובית על הבריאות יותר מהשפעתו של היין הלבן. אבל מחקר שנערך באוניברסיטת באפלו בארצות הברית, מגלה כי ליין הלבן יש גם סגולות בריאותיות. קיים קשר בין תפקודי הריאה לבין צריכת היין. חומרים מסוימים ביין הלבן ובאלכוהול שבו אחראים על שיפור תפקודי הריאה.


1555 אנשים ממערב ניו יורק נבדקו במחקר. כל הנבדקים עברו בדיקות תפקודי ריאה אשר כללו בדיקת נפח האוויר שביכולתם לנשוף במהלך נשיפה אחת רציפה. כמו כן נבדק נפח האוויר הנינשף במהלך שניה אחת. התברר שצרכני יין לבן במשך תקופה ארוכה קיבלו תוצאות גבוהות יותר משמעותית מאלה שאינם צורכים יין לבן.

. לפני מספר שנים שודרה בתוכנית הטלביזיה ''60 דקות'' המשודרת ברשת CBS שבארה''ב כתבה על השפעתו החיובית של היין האדום במניעת מחלת הסרטן ומחלות לב. ההיסטריה בארה''ב לאחר הקרנת התכנית הייתה גבוהה. מכירות היין האדום עלו בצורה דרמטית באותה שנה , לשמחתם של בעלי היקבים.
חשוב לחזור ולציין שכמות היין המקסימלית המותרת ליום לגבר היא עד שתי כוסיות ולאישה כוסית אחת. לפי החוק גם אסור למכור או להגיש במקומות ציבוריים משקה אלכוהולי לצעירים מתחת לגיל 18. שתייה מופרזת של יין גורמת לפגיעה חמורה בכבד ובמוח. האלכוהוליסט הוא אדם שאינו מסוגל לתפקד בלי לשתות אלכוהול. כששותים הרבה משתכרים.

לסיכום, היין כנראה טוב מאוד לבריאות אך הוא גם יכול להיות מאוד מסוכן לשותה ולסביבתו אם לא מקפידים על הכמות אותה שותים ביום.


לחם בשר הרצליה אירועים חדש