קוראים לך בקפה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מי מאיתנו לא שמע את המונח ''קריאה בקפה''? למרות שנוהגים לייחס את הנוהג של קריאה בקפה לתימנים או יוונים, המקור הוא בעצם סיני. מספרים שנזירים סינים היו חוזים את העתיד על-ידי קריאת שיירים שנותרו בכוס תה, בשיטות הדומות לשיטות הקריאה כיום.

הקריאה מתבצעת על-ידי הקורא ה''מוסמך'' שבד''כ יטען שלמד את המלאכה מקרוב-משפחה או מורה זקנים. הוא מכין ספל קפה ''בוץ'' והופך את הספל על צלחת והקריאה עצמה היא הפרשנות של ה''סמלים'' שהשאיר בוץ הקפה בתוך הכוס ועל הצלחת.

כיום, קריאה בקפה איננה רק נחלתם של המיסטיקנים. גם הבריסטה הוא סוג של ''קורא בקפה''. לאחר מספר שנים במקצוע, מפתח הבריסטה סוג של ''ראיית הנסתר'' משלו. כמו שברמן טוב יודע להתאים את סוג הקוקטייל ללקוח, כך גם הבריסטה המנוסה מסוגל להבין מיהו הלקוח שעומד מאחוריי ההזמנה שמולו.

קפה כיום הוא עניין מאוד אינדיווידואלי. מכיוון ש''הלקוח תמיד צודק'', הרבה אנשים הקנו לעצמם הרגלי שתייה ביזאריים. ככל שהמגוון בסוגי הקפה עולה, כך גם המקוריות של הלקוחות. כך נוכל להיתקל בהזמנות של קפוצ'ינו שיוגש כספל חלב עם תמצית האספרסו בצד או לטה מקיאטו ''חזק'' (אוקסימורון בפני עצמו).

הזמנה שכוללת כמה סוגים של קפה, שמכנם המשותף הוא המילה ''רותח'', בדרך כלל מעידה על שולחן שממוצע הגילאים בו הוא מעל חמישים. הזמנה של שני ספלי נס-קפה מעלה תמונה בראש של זוג משועמם שפשוט חייב היה לצאת מהבית, שמן-הסתם לא באו לבית הקפה לשם השתייה. שלושה ספלי אספרסו כפול ואחד קצר- פגישה עסקית של עורכי-דין או בנקאים, זה שהזמין את הקצר רצה קפוצ'ינו, אבל הרגיש שהוא איננו מספיק פופולארי כדי להיות שונה.

לעיתים ניתן ''לנבא עתידות'' רק ממראה הלקוחות. כאשר מגיעות לבית הקפה חבורה של בנות בגיל חטיבת הביניים, עולה בעיני רוחו של הבריסטה תחזית שחורה. מן-הסתם הזמנתן תכלול שלל כאבי ראש, כגון שייק-פירות, מילקשייק ולפחות שני ''נס-על-חלב''. לו תהיה זו קבוצה של חיילים, עולה הנבואה המונוטונית של קפה-שחור ונס-קפה...

לעיתים ניתן להגיע לרמות דיוק שגובלות בעבודת בילוש ממש. זוג הורים עם ילד בגיל חמש עד שמונה, יזמינו לו שוקו פושר (הזמנה נדירה ביותר). סב או סבתא עם נכדים ''יפנקו'' אותם בד''כ במילקשייק שוקולד. בהזמנה של חבורת ''היפים'' מדור ה''שאנטי'' המודרני, תמיד יהיה צ'אי אחד ואילו בהזמנה של חבורת נשים צעירות, סיידר-חם או חליטת תה.


ברור לי שרמה זו של ''מיסטיקה'' נופלת מהקריאה המסורתית בקפה. אך עליכם לזכור, שלעיתים אותו פרצוף אלמוני שעומד מאחורי הבר, עטוף אדי מכונת קפה, יודע מעט יותר מלהכין קפה. לעיתים אפילו יודע מי אתם.