לחם בשר הרצליה

כל מה שרצית לדעת על גראנד מרינייה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

טור שלישי בסדרת תחקירי העומק של שובל שפק על תולדות האלכוהול לסוגיו. והפעם, על הגראנד מרינייה, ליקר הקוניאק הנפלא עם טעם קליפות התפוזים....

גראנד מרינייה הוא ליקר נפלא על בסיס קוניאק עם קליפות תפוזים שמיוצר בנפל-לה-שאטו שבצרפת.
את הליקר רקח לראשונה אלכסנדר מרנייה לאפוסטול בשנת 1880. בתהליך הכנתו עובר המשקה השרייה ארוכה של קליפות תפוזים, זיקוק וערבוב עם קוניאק וסירופ סוכר.

קיימים חמישה סוגים של גראנד מרינייה, אך הנפוצים והזמינים ביותר הם שניים: ה''קורדון ז'ון'' וה''קורדון רוז'''. אותם אפשר למצוא כמעט בכל בר, חנות משקאות ודיוטי פרי. הגראנד מרינייה לכל סוגיו מכיל 40% אלכוהול.

ה''קורדון ז'ון'' הוא הגרסה הפשוטה והבסיסית ביותר של הליקר, שמכילה כמות גדולה של גרעיני תבואה ואלכוהול ניטראלי ולאו דווקא קוניאק. הבקבוק מסומן בסרט צהוב סביב צווארו.

ה''קורדון רוז'''הוא הגרסה היוקרתית המבוססת על קוניאק, מתיישנת בחביות עץ אלון ומסוננת פעמים רבות טרם הביקבוק. בקבוק ה''קורדון רוז''' מסומן בסרט אדום סביב צווארו.

שלושה סוגי הגראנד מרינייה הנוספים הם נדירים וכמעט בלתי אפשרי להשיגם. הם קיימים בבקבוקים בודדים ובעיקר אצל אספנים.
לטובת הסקרנים, אלו הם שלושת הסוגים שכנראה לעולם לא תפגשו:
''Cuve'e louis alexandre marnier-lapostolle''- המיוצר ממבחר קוניאקים מחמשת המחוזות הידועים ביותר בצרפת ומיושן בחביות עץ אלון. אם יש לכם מזל, תוכלו אולי למצוא אותו בדיוטי פרי בקנדה או בהולנד.
''cuve'e du centenaire''- (גרסת יובל המאה) יוצר ב-1927 בכמות מצומצמת לכבוד חגיגות ה-100
למזקקה. סוג זה מיוצר מקוניאק בן 25 שנה.
''cuve'e speciale cent cinquantenaire''-(גרסת יובל ה-150). נחשב לטוב ביותר בשל היותו מיוצר מקוניאק בן 50 שנה.

ליקר הגראנד מרינייה עצמו לכל דרגותיו ראוי לשתייה באופן נקי אך ניתן ומומלץ גם לשלבו בקוקטיילים איכותיים. אחרי הכל, אם חשקתם ב''מרגריטה'' הרי שללא ספק תקבלו עונג כפול אם תבחרו להשתמש
בגראנד מרינייה ולאו דווקא בטריפל-סק.

ההמלצות שלי הן ללגום אותו נקי, לשלבו בקוקטיילים, להוסיף לקפה וגם לעוגות.
והנה דוגמאות מהחיים: בחתונתם של המיליארדר דונאלד טראמפ ומלניה קנאוס הוכנה עוגת גראנד מרינייה ענקית שמולאה בקרם חמאה על בסיס הגראנד מרינייה.
ועוד קוריוז: לפי המיתוס, הנגן המפורסם ריצ'רד מנואל מה''בנד'', היה שותה כשמונה בקבוקי גראנד מרינייה ביום! (בתקופת האלכוהוליזם שלו).
הם כנראה ידעו מה טוב בשבילם.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש