כל מה שרצית לדעת על החומה הסינית


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

הרעיון מאחורי הגאק''ו, משחק הגיאוגרפיה הקולינרית של משפחת לוי, הוא לטייל בעולם דרך מטבחים מבלי לחצות את גבולות הארץ. השבוע למשל, הם ביקרו בסין, כלומר במסעדת ''החומה הסינית'' שבת''א, טעמו דים סם ודמפלינג ולמדו איך אומרים תודה בסינית

אחד הבילויים המשפחתיים הפופולאריים בביתנו הוא הגאק''ו – כלומר, גיאוגרפיה קולינארית - שהרעיון מאחוריו הוא מסעות חובקי עולם, בין יבשות, תרבויות ומטבחים, בלי לצאת את גבולות הארץ ולעתים, גם מבלי לצאת את גבולות דירתנו בתל אביב. במלים אחרות, מין פטנט שמשכנע את ילדינו חובבי השניצל אמא והאורז הלבן, להצטרף אלינו למסעדות מיוחדות ואפילו לטעום מהמנות המשונות בעליל שמוגשות לנו שם. הכל במשחק, כמובן.

עם השנים השבחנו את המשחק בכל רמה, גם בבחירת המסעדות וגם בצדדים הדידקטיים של האירוע, שפותח כמו שגילינו, אינסוף אפשרויות למידה. כך למשל, אנחנו כבר מזמן מקפידים ללוות כל ארוחת גאק''ו בשינון כמה מילים חדשות משפת המדינה הנבחרת, איטליה, יפן, רומניה וכו'. עם הזמן והמסעדות השונות שהצטברו, הילדים כבר מגלגלים על לשונם בטבעיות את המילים ''שלום'' ו''תודה'' בשמונה שפות לפחות (כולל סינית, החל מהשבוע) ומכירים תפריטים אקזוטיים שלמים על בוריים. הרעיון תפס אצלנו בבית כל כך, עד שארוחות הגאק''ו הפכו להזדמנות יקרה מפז ואפילו סוג של תחרות, לא נעים להודות, בה אנחנו מדהימים אחד את השני בידע חדש.

מסעות הגאק''ו שלנו הובילו אותנו ביום הראשון של החופש הגדול ל''חומה הסינית'', מהמסעדות הסיניות הותיקות בת''א, וכנראה מהאותנטיות שבהן. כבר במכונית הפליא הבכור כדרכו בידע טריוויה.
''החומה הסינית היא הדבר היחיד על כדור הארץ שניתן לראות בברור מהירח'', הוא דיווח לנו. ''וזו גם החומה הארוכה בעולם. אני לא בטוח, אבל לדעתי אורכה הוא כ-2,800 קילומטר בקירוב''.
''יש!'' הריעה צעירת הילדים. ''אני אקבל עוגיית מזל. במסעדות סיניות תמיד נותנים עוגיות מזל, נכון אמא?. אמא, אני יכולה לקחת אחת גם לתמרה? כי, פשוט, תמרה נורא אוהבת עוגיות מזל''.

החומה הסינית נמצאת בקומת קרקע של בניין תל אביבי ישן וחלונותיה משקיפים לרחוב כמו חלונות ראווה של חנות בגדים. בפנים, האווירה פשוטה ועניינית, וקל היה לדמיין את עצמנו יושבים בשכונת פועלים בבייג'ין, מזמינים כהרגלנו דים סאם לארוחת צהריים.

המלצרית המלוכסנת רשמה את ההזמנה: דמפלינג צמחוני מאודה, דמפלינג בשר מטוגן, דים סם עוף ואגרולס למנה ראשונה, ולעיקריות: עוף בשומשום (גרסת האמא הסינית לשניצל הביתי), עוף באננס ועוף בקשיו.

הדים סם והדמפלינגס הגיעו לשולחן רגע אחרי שהצליחה הצעירה להפריד את המקלות הסיניים שלה ושל אחיה, כך שהטעימה לוותה גם בניסיונות כושלים לאחוז בדים סם בעזרת מקלות בלבד – שהסתיימו בפתרון מבריק: נעיצה של המקלות בתוך כדורי הבצק כמו שיפוד.
המנות הראשונות היו טעימות, ולא פחות חשוב בגאק''ו – הרפתקניות, למרות שאחרי טעימה מכל אחת מהן, הכריזו הילדים שהכי טעים פה זה הבצק והסתפקו בו.

בעיקריות כבר חגגנו. העוף בשומשום היה הצלחה מסחררת (וכבר נרשמה הזמנה לגוון את שניצל אמא בעוף סיני) וגם המנות האחרות, עם האננס והקשיו היו טובות ובעיקר, כיפיות, קלילות ומתוקות במידה.
תוך כדי האוכל שתינו תה ירוק, ובעיקר הצעירה, שלמרבה הפליאה התאהבה במשקה הידוע בסגולותיו הבריאותיות.

כשהגיעו עוגיות המזל לקינוח, הרענו למלצרית פה אחד ''צ'ה צ'ה'', כלומר, תודה, בסינית, ומיהרנו לפרק כל אחד את המזל שלו. מי יודע, אולי הגורל צופן למי מאיתנו מסעדות אמיתיים בעולם.

החומה הסינית
מקוה ישראל 26, תל אביב
טלפון: 03-5603974