לחם בשר הרצליה

סתיו איטלקי


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מה עושה דיאטנית באיטליה? מחפשת פטריות כמהין, מבקרת במפעלי שוקולד, טועמת פסטות ומלקקת גלידות. רק לא סופרת קלוריות

אם רק תוכלו, קחו לכם פסק זמן באירופה. אם יתמזל מזלכם (כמו שלנו) תקבלו מזג אויר מחויך ושמשי שגם כמה טיפות של גשם לא יצליחו לקלקל. איטליה, רגע לפני הקור הגדול, נפלאה כמו תמיד, ובכל מקום בו תבחרו תמצאו מאכלים מקומיים אופייניים ונופים נפלאים.

מי שמרגיש שמיצה את טוסקנה, למרות שהיא תמיד יפה ומקסימה, מוזמן לפנות לחלק המזרחי המקביל לה ולבדוק את חבל אומבריה שפחות מוכר לישראלים. אומבריה מתאפיינת בגבעות מעוגלות, ערים עתיקות והרבה מסורת והיסטוריה. כמעט בכל חודש מתקיים פסטיבל באחת מערי האזור ומומלץ לברר מראש ולהתערבב בהמון.

כדי להרגיש בני המקום העדפנו להתאכסן באחד מבתי הנופש שיש בשפע בחוות ובכפרים. רובם עתיקים ומשרים תחושה שהזמן עמד כאן מלכת. כדאי להזמין את הבית דרך סוכנים המתמחים בכך בארץ, כיוון שמה שנראה כטירת חלומות בתמונה באינטרנט עשוי להתברר כמפח נפש מעופש במציאות. אם תתמקמו במרכז אומבריה תוכלו לנסוע בכל יום לאזור אחר בשיטת ''טיול פרח'' ולחסוך בכך זמן יקר של מעבר בין מלונות. מבין הערים מומלץ לבקר בפרוגיה ולא לוותר על ביקור במפעל השוקולד פרוג'ינה בו מיצרים את שוקולד הבאצ'י המפורסם (LA PERUGINA –+39075-5276796) - יש לתאם את הביקור מראש ).

טודי, ארזו וספולטו הן עיירות עתיקות מקסימות ולכל אחת ייצור מקומי ייחודי. את ASSISI אסור להחמיץ. זוהי עירו של פרנציסקוס הקדוש, הנזיר שייסד אצת הכנסייה הפרנציסקנית. העיר יושבת על ראש הר סובאזיו ושומרת על חזות עתיקה למרות זרם התיירים הבלתי פוסק המגיע אליה. כדאי ללכת לאיבוד בסמטאות העתיקות המשובצות חנויות קטנות עמוסות איקונות של פרנציסקוס הקדוש וכמובן להגיע בסופו של דבר לבזיליקה היפהפייה של פרנציסקוס הקדוש.

אחד הדברים המאפיינים את הסתיו האיטלקי הוא פטריות. פטריית הכמהין שמשקלה שקול בזהב מוציאה ליערות את ה''טריפולו'' אלפי מחפשי פטריות. הגשמים הראשונים ומזג האוויר המתקרר גורמים לפטריות להרים ראש אבל החיפוש אחריהן עדיין מייגע. רוב המחפשים נעזרים בחזירים או בכלבים. אלה יודעים לאתר את הפטריות לאחר חפירה מדוקדקת. מה שנראה לנו כמו גוש אדמה בדיוק כמו זה שלידו, מתברר כפטריית כמהין. הכמהין השחורות (טרטופו נרו) מקשטות מאכלים המוגשים ביראת קודש במסעדות היוקרתיות ביותר. אם יתמזל מזלכם, תזדמנו באחת העיירות לשוק פטריות כזה בו מוכרים ציידי הפטריות את מרכולתם לבעלי מסעדות.

ואי אפשר בלי שופינג, אז הנה שתי המלצות לשופינג שמצליחות להתגבר על אימת היורו:
• Valdichiana outlet village - - כפר מותגים בו תמצאו חנויות של פומה, ליוויס, סטפנאל, נייק, לגוסטינה באטה, גאס, בנטון ועוד רבים וטובים – מותגים בינלאומיים ומקומיים במחירים זולים יחסית מעודפים או קולקציות קודמות. הכפר חביב ויש בו גם בתי קפה ומסעדות. כדי להגיע אליו יש לצאת מאוטוסטראדה A – 1 ביציאה Valdichiana מהיציאה יש הכוונה לכפר המותגים וניתן לראותו גם מהכביש הראשי. היציאה נמצאת קרוב להצטלבות A – 1 עם כביש Sp – 327 המחבר בין סיינה לפרוגיה. אם באתם מכביש זה, יש לצאת ביציאה BETTOLE. טל – 390575649962+.

• בעיירת שדה התעופה הסמוך לרומא – פומיצי'נו (FIUMICINO) תמצאו קניון ענק בשם לאונרדו. בקניון תוכלו למצוא שלל מותגים מקומיים ובינלאומיים במחירים ממש סבירים. המקום נמצא במרחק 5 דקות נסיעה משדה התעופה והוא ממש מהוה דרך מצוינת להרוג כמה שעות שנשארו עד הטיסה.


ולפני סיום, אי אפשר בלי להתייחס לאוכל האיטלקי. אז הנה מילה של דיאטנית: למרות המוניטין שיצא לפיצה האיטלקית, לכו דווקא על ספגטי ברטבים מקומיים ייחודיים, כאלה שלא תפגשו בארץ וקנחו בגלידות הנפלאות האיטלקיות. הטעמים נהדרים והרבה פחות משמינים ממה שנדמה לכם.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש