לחם בשר הרצליה

וויסקי – ההגדרות החדשות


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

אחרי תקופה ארוכה של שמועות, מתנדב מנשה רן מעמותת הוויסקי הישראלית, לעשות סדר בהגדרות הסוגים השונים של הוויסקי הסקוטי. מדובר בהגדרות המעודכנות והסופיות שאושרו לאחרונה על ידי ה- SWA

לאחר תקופה ארוכה של שמועות, השערות ותהיות הגיע הזמן לעשות סדר בהגדרות הסוגים השונים של הוויסקי הסקוטי. מדובר בהגדרות המעודכנות והסופיות אשר אושרו לאחרונה על ידי ה- SWA (The Scotch Whisky Association).

בסקוטלנד למעשה ניתן למצוא חמש הגדרות שונות לחמישה סוגים שונים של וויסקי.
שני סוגים של וויסקי מאלט:
Singl Malt Scotch whisky
וויסקי מאלט העשוי משעורה בלבד ומזוקק בשיטת הזיקוק הדודי. המילה סינגל מתייחסת לעובדה כי כל המאלטים המרכיבים את הסינגל מאלט מגיעים ממזקקה אחת בלבד.

Blended Malt Scotch Whisky
כמו הסינגל מאלט, כך גם הבלנדד מאלט עשוי משעורה בלבד ומזוקק בשיטת הזיקוק הדודי. מה שמייחד את הבלנדד מאלט ומבדילו מהסינגל מאלט היא העובדה כי מדובר במאלט אשר אמנם עורבב ממספר מאלטים שונים אך הם מגיעים ממזקקות שונות ולאו דווקא ממזקקה אחת, כמו הסינגל מאלט.
הגדרה זו החליפה את ההגדרה שהכרנו עד היום, ה- Pure Malt או vatted malt.

שני סוגים של וויסקי גריין:
Single Grain Scotch Whisky
וויסקי העשוי משעורה ומדגנים שונים נוספים ומזוקק בשיטת הזיקוק הרציף (השיטה התעשייתית לזיקוק אלכוהול). גם כאן המילה סינגל מתייחסת לעובדה כי כל הוויסקים שבסינגל גריין מגיעים מאותה מזקקת גריין.

Blended Grain Scotch Whisky
וויסקי העשוי משעורה ומדגנים שונים ומזוקק גם כן בשיטת הזיקוק הרציף. להבדיל מהסינגל גריין, כאן מדובר בעירבוב של מספר ויסקים גריין המגיעים ממזקקות גריין שונות.

וויסקי בלנדד:
Blended Scotch whisky
וויסקי המורכב מעירבוב של מאלטים ביחד עם וויסקי גריין.

טענות רבות הועלו נגד ההגדרות החדשות הללו. ההתנגדות העיקרית הייתה כלפי ההגדרה של הבלנדד מאלט, אשר החליפה את הפיור מאלט. המתנגדים טענו כי המילה בלנדד מזוהה כמעט לחלוטין עם הוויסקי בלנדד, ולהשתמש בה לצורך תאור של עירבוב מאלטים ממזקקות שונות רק יבלבל את הלקוח הסופי. השם אמנם הגיוני ומתאר את הוויסקי היטב אך ללא ספק המילה בלנדד מבלבלת.

המשותף לכל חמשת ההגדרות היא העובדה כי כל סוגי הוויסקי חייבים לעבור את כל שלבי הייצור בסקוטלנד ולהתיישן מינימום שלוש שנים וגם זאת כמובן אך ורק בסקוטלנד.

לחם בשר הרצליה אירועים חדש