לחם בשר הרצליה

גלויה מזכרון יעקב


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

התיישבנו על המרפסת של ''פיצ'וטו'' מתחת לאחד מדקלי ה''וושינגטוניה'' שהביא אהרון אהרונסון לארץ, כשאבא של סבא שלי עוד שכשך ב''פיילה'' מפח תחת שמי פולניה. הבית שמשמש היום את המסעדה, באמצע המדרחוב של זכרון, נבנה ב-1872. שעת דמדומים היתה, והמדרחוב לא שקט מדי ולא הומה מדי. בבית קפה סמוך, הרכב ג'ז ניגן צ'יק קוריאה

במוצאי החג סעדנו, תמי ואני, סעודה ציונית. מה ביקשנו בסך הכל, להשיב מעט מכבודנו הלאומי האבוד, אחרי מופע האימים המיוזע של נאסראללה בביירות, אחרי שאחמדיניג'אד קיבל מחיאות כפיים באו''ם, אחרי עוד כמה קסאמים על שדרות? לאן נלך, שאלתי את תמי, בכדי לחזק את שורשינו ולהיזכר כי שוב איננו תפזורת נוודים בני חלוף, אלא עם איתן ששב אל מולדתו אחרי גלות ארוכה ומיוסרת, בכדי לא להיעקר ממנה עוד לעולם?

התשובה חיכתה בגוף השאלה: זכרון. כי אין שורשים כמו השורשים של המושבה הזו.

התיישבנו על המרפסת של ''פיצ'וטו'' מתחת לאחד מדקלי ה''וושינגטוניה'' שהביא אהרון אהרונסון לארץ, כשאבא של סבא שלי עוד שכשך ב''פיילה'' מפח תחת שמי פולניה. הבית שמשמש היום את המסעדה, באמצע המדרחוב של זכרון, נבנה ב-1872. שעת דמדומים היתה, והמדרחוב לא שקט מדי ולא הומה מדי. בבית קפה סמוך, הרכב ג'ז ניגן צ'יק קוריאה.

למרות השם, ''פיצ'וטו'' אינה מסעדה איטלקית אלא ים תיכונית, עם דגש על ה''ים'' ופירותיו. גירינו את תאבוננו עם סביצ'ה סלמון חמצמץ בעירית ולימון עם גרעיני כוסברה ועם רביולי גבינת עזים ברוטב חמאת מרווה. בעל המסעדה, דורון צור, אומר שאילו הוא היה שם, הוא היה ממליץ לנו על מנה אחרת – בייבי קלמארי בגבינה בולגרית וזעתר טרי על מצע חציל בלאדי בגריל. פעם אחרת.

בין מנה למנה, נהנינו מלחמניות הבית המושלמות של ''פיצ'וטו'', חמות מהתנור, עם רוטב טפנד שקט ומנומס, עשוי זיתים שחורים, צלפים והרבה עשבי תיבול וטימין. מולנו התיישב זוג יפיופים בני 20, ואנחנו קיבלנו מנת פילה סלמון נורבגי ברוטב חרדל בירה וחומץ בלסמי מצומצם, ומנת שרימפס צרובים ברוטב יוגורט ועשבי תיבול על מצע פילה חציל ופיתה בגריל, עם גרעיני סומק.

התענגנו על המנות המושקעות, לגמנו ממשקאותינו וחשנו כיצד שב הסומק הציוני ללחיינו. במקום הזה, הגבוה ביותר בזיכרון יעקב, גם הקירות והעצים רגועים, כפי שרק קירות ועצים בני 135 שנה יכולים להיות. בעודנו נוגסים בקינוחים, פילו נפוליון עם קרם וניל ופירות העונה, וטריו שוקולד אפוי עם רוטב וניל ומוקה, התחזקה הכרתנו כי היינו פה מזמן, ונהיה פה עוד יותר זמן, ואף אחד לא יוכל לנו. הלכנו הביתה, שבעים ולאומיים.

המייסדים 41, זכרון יעקב
טלפון: טלפון: 04-6290646

לחם בשר הרצליה אירועים חדש