מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

לחפש את האתונות ולמצוא את המלוכה...ב''איש הענבים''


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

תיאוריות שלמות ומנומקות סובבות סביב סוגיית הערכת אמנות, מוסיקה ותרבות. בין שני קצוות הויכוח הניטש לאורך שנים, ניצבים מחד, המתעקשים כי לתרבות גבוהה חוקים משלה, ויצירה שאינה פועלת על פי
אותה חוקיות, אינה זכאית להתכנות תרבות ( ובמקרים אף זוכה להגדרה האוילית – תת תרבות ).
לעומתם יהיו שיטענו בתוקף כי מדובר במגדל שן ארכאי ומתנשא וכי יצירות אמנות או מוסיקה, תפקידן לענג, וכך על פי תפיסתם, כל יצירה הגורמת הנאה לחווה אותה, אם דרך הקריאה, ההאזנה, או ההתבוננות, נכנסת להגדרה ונחשבת כתרבות ואמנות לגיטימית.
אלה מגנים בחירוף נפש על מעמדם מחשש להתרופפותו, ואלה מצדם נאבקים על מקומם בתרבות.
קצרה היריעה מלהרחיב, ובכל מקרה קטונתי מלהכריע בסוגיה כה מורכבת, אולם על עצמי להגיד ידעתי כי ככל שגברה בקיאותי, ורפרטואר הכלים שברשותי השתכלל, כך התעצמה יכולתי ליהנות , הן מתרבות המתויגת כגבוהה, והן מכזו שאינה נהנית בהכרח מקונצנזוס.

אם תתעקשו להבין מדוע החלטתי לייגע אתכם בקשקשנות בלתי נלאית - בכדי להקדים סיור במס' יקבי בוטיק החלטנו, שותפי ואני, לחדד הבנתנו בכל הקשור ליין ולרכוש מס' כלים בסיסיים להערכה וטעימה.
אני נציגה גאה של האסכולה הגורסת כי מה שגורם לי הנאה, מכובד וראוי להיכנס לפנתיאון האישי שלי, ועל דרך ההיקש – יין טוב הוא יין שטעים לי ! והוא, הסבור כי יסודה של תפיסה עגומה זו נעוץ באי הבנה עמוקה ביותר ( שלי ).
מעולם לא נמניתי על זן האנינים המעודן המקפיד הקפדה יתירה להתאים זנים למאכלים, לאחוז בגביע כפי שנהוג, לערסל, להריח, ולהניח ליין להיפתח. אלוהים עדי כי בעוונותיי הרבים, חטאתי יותר מפעם, ושתיתי יין בכוס היחידה שהייתה בהישג יד - מג של קפה.

שותפי, שמושגים כמו ארומה, בוקה ואפיצות, שגורים בפיו, טען לעומתי כי לא זו בלבד שבורותי משוללת כל חן ומגבילה את זכאותי לחרוץ דעה על יין זה או אחר, אלא שהיא אף מגבילה את הנאתי מהיין.
הטיעון האחרון סתם את הגולל על וכחנותי המשולחת, וכך הגענו למרכז ליינות, כהלים ושיכר,של איש הענבים, מי שאגדות ומיתוסים נקשרו לשמו, ( ולא בכדי.. ) להתארח בסדנת טעימות, המהווה צוהר לעולם היין.
מרכז ''איש הענבים'' הוקם לפני כ – 4 שנים, והתמקם במבנה היסטורי מדהים בן 1200 שנה, בין שביליה הצרים והרומנטיים להפליא של יפו העתיקה. הבניין בן 3 הקומות מאכלס בין גומחותיו וכתליו הקסומים את חנות היינות, פינה אינטימית המיועדת לאירועים, בית ספר לשוחרי יינות, העורך סדנאות ייחודיות בנושאים הקשורים ליין, ( טעימות יין, בישול ויין, שוקולד ויין ועוד ) ולאחרונה בר יין חדש וסולידי, מתאים לאוהבי יין, ולמי שמחפש מקום בילוי נעים ואינטימי.
במרכז הבניין, בחדר מאורך ואינטימי, התכנסנו קבוצה של 8 אנשים שבאו להעמיק את ידיעותיהם ברזי הטעימה.
הסדנא נפתחה בהסבר קצר, אך מרתק אודות גפנים, בציר, שמרים, סוכר ואלכוהול, תהליכי הייצור, חלקו של הינן בתהליך, תסיסת היין במיכלים, יישון בחביות עץ ומעט על הזנים השונים.
לאחר מכן עברנו לחלקו המעשי של הערב - הטעימות.
כאן אולי המקום להבהיר כי ההגדרה ''טעימת יין'' עלולה לבלבל. טעימת יין ביקורתית מסתמכת על חושים נוספים מלבד חוש הטעם, החל בחוש הראייה המסייע לבחון את צלילות היין, צבעו ועובי ההילה המעידה על צמיגותו, דרך חוש הריח, שהוא ככל הנראה בעל התפקיד המכריע מבין החושים, ( לערסול גביע היין חשיבות מכרעת בשחרור הניחוחות, הארומה, המתארת את זר הניחוחות הנובעים מהזן, והבוקה, המתאר את הניחוחות הנובעים מתהליכי הייצור - חומצות, חביות עץ וכו' ), וכלה בחוש הטעם – לגימה וערבול שנועד לאפשר ליין להגיע לכל אזורי הטעימה בחלל הפה.

נתבקשנו לזהות מהמאגר האסוציאטיבי האישי שלנו, טעמים וניחוחות, חמיצות, פירות, עובש, טחב ועוד...
טעמנו יינות מעולים, ויינות פגומים, יינות יקרים באופן מתועב, ויינות ברמת מחירים סולידית, ( בין לבין התענגנו על לחמים מדהימים וגבינות ערבות, רטבים וירקות ) הופתענו מהיינות, ומעצמנו. במקרים היו ההבדלים בין היינות, בולטים, והקבוצה תמימת דעים, ולעיתים נוכחנו כי אותו היין המעורר אצל אחת זיכרון רחוק של עץ דובדבנים, מעלה באפם של אחרים, ניחוחות וניל דווקא. חיים התרה בנו להגביל את השימוש במחשבה, ולהיות ספונטנים... למרות הסברה הרווחת כי לא צריך לבקש ממני יותר מפעם אחת, נוכחתי כי המשימה אינה פשוטה בעליל.
מרבית הסדנה, הייתי מוקסמת ומבולבלת, עם רגעים של חסד, והבלחות קטנות של ניצחון, שזכו מצד עדין הנפש לפרושים שנונים ואמרות כנף משלו ( ''גם סנאי עיוור, שמתהלך ביער, צפוי להיתקל באיצטרובל'' ).
יתכן כי מוקדם לדבר על שינויים מרחיקי לכת, וצוהר, כבודו במקומו מונח, הוא בכל זאת רק צוהר..
אך את החוויה המרתקת הייתי עוברת שוב.
סיומו של המפגש הראשון הותיר אותי קמעה מבושמת, ואולי בשל כך עם יכולת להודות כי הפעם הייתה השליטה בעוכרי.
ככה ב''איש הענבים הלכתי לחפש את האתונות ומצאתי את המלוכה...

סימטת מזל שור 9, יפו העתיקה. טלפון : 03-5180533